Menu
Citát
Veľká je – výška pokory, hlboká – priepasť pýchy. Preto radím vám milovať prvé, aby ste nepadli do druhého.
sv. Izidor Peluzský, + 4. st.
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.04.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2183) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Veľký štvrtok a Veľký piatok v prešovskej gréckokatolíckej katedrále

Veľký štvrtok a Veľký piatok v prešovskej gréckokatolíckej katedrále

Podobne ako v minulých rokoch aj tohto roku sa na Veľký štvrtok zhromaždili v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove kňazi Prešovskej archieparchie, aby v spoločenstve so svojím arcibiskupom Mons. Jánom Babjakom SJ slávili archijerejskú svätú liturgiu a začali tak najväčšie a najsviatočnejšie dni spásy človeka. Koncelebroval aj Mons. Ján Eugen Kočiš, emeritný pomocný pražský biskup.
V homílii metropolita Ján Babjak SJ kňazom povedal: „Prežívame náš sviatok. Veľký štvrtok je kňazským dňom. Je pre nás tak charakteristický, pretože si pripomíname, že dnes Ježiš Kristus ustanovil sviatosť kňazstva a Eucharistie. Poďakujme sa touto liturgiou za dar Kristovho kňazstva. Zároveň slávime aj Rok zasväteného života a Svätý Otec František už ohlásil aj Rok Božieho milosrdenstva. Kňazská vysviacka nám vtláča nezmazateľný znak, podobne ako krst a birmovanie. Bratia, kňazi, vieme doceniť tento veľký dar? Buďme Kristovi verní a len ním sa nechávajme viesť. Iba vďaka jeho moci sme schopní konať zázraky.“
Počas svätej liturgie posvätil myro, vzácny olej na vysluhovanie sviatosti myropomazania (birmovania), ktorú v Gréckokatolíckej cirkvi vysluhujú kňazi hneď po udelení sviatosti krstu. Pripomínajúc si to, ako Ježiš pri poslednej večeri umyl nohy svojim učeníkom, aj vladyka umyl nohy dvanástim kňazom, tohto roku z radov rehoľníkov. Ide o veľmi silný obrad, pri ktorom sa odohráva skutočná dramatizácia Kristovej služby lásky.
Na konci slávenia vladyka Ján zaželal kňazom, ich rodinám a veriacim vo farnostiach požehnanú Paschu.
Večer prešovský arcibiskup a metropolita Ján slávil Svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou a po nej Strasti nášho Pána Ježiša Krista, ktoré sú už Utierňou Veľkého piatku a ich súčasťou je proklamácia dvanástich evanjelií. Ide o texty o odsúdení, mučení, ukrižovaní, smrti a pochovaní Ježiša podľa štyroch evanjelistov.
Na Veľký piatok popoludní slávil vladyka Ján Veľkú večiereň s uložením plaščenice (ikonografické vyobrazenie Kristovho mŕtveho tela na väčšom obdĺžnikovom plátne) do hrobu. Po liturgickom sprievode s plaščenicou okolo katedrály a po uložení plaščenice do symbolického hrobu arcibiskup a metropolita v homílii vysvetlil tajomstvo tohto slávenia: „Veľký piatok je deň, kedy človek pozdvihol ruku na Boha. Ľudská zloba a nenávisť sa vyliala až do dna. Ale je to aj deň, kedy sa ukázala nekonečná Božia láska. Kristov kríž nie je víťazstvom temnôt, ale víťazstvom Boha.“ Zároveň všetkým poprial, aby počas týchto svätých dní adorovali Kristovu lásku a prisvojili si ju cez Eucharistiu. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. január 2021 (piatok) Zora
Liturgické čítania:
Ap. zač. 64. (2 Pt 1, 1 – 10); Mk zač. 58. (13, 1 – 8)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1395550 (35 %)
môže byť
1273064 (32 %)
nepáči
1288576 (33 %)
Hlasy: 3957190
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX