Menu
Citát
Manželstvo je nerozlučiteľné. Neodvolávajte sa na zákony, vynesené postrannými osobami, dovoľujúcimi rozvod. Lebo Boh ťa bude súdiť v ten deň, keď príde, nie na zákonoch tých, ale na základe svojich zákonov.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.05.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2522)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kňazský deň Prešovskej archieparchie sa konal v Ľutine

Kňazský deň Prešovskej archieparchie sa konal v Ľutine

V deň sviatku blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka, v pondelok 11. mája, sa kňazi Prešovskej archieparchie stretli v Ľutine na ďalšom z kňazských dní. Začali ho svätou liturgiou v Bazilike minor so svojím arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a jeho pomocným biskupom Milanom Lachom SJ.
V homílii vladyka Ján povedal, že cíti starosť a zodpovednosť za kňazov a archieparchiu. Zdôraznil, že hlavným poslaním kňazov je ohlasovať Božie slovo. „Niekedy ohlasujeme skôr seba, nie Božie slovo. Pripravujme sa dobre na hlásanie Božieho slova. Ono musí byť náplňou našich homílií. Sýťme sa Božím slovom, a potom bude Pán skrze nás rozprávať. A buďme horliví. Túto liturgiu obetujme za horlivosť našej kňazskej služby. Príklad horlivého kňaza máme aj v našom blahoslavenom Vasiľovi Hopkovi. Celým srdcom si prajem, aby sme v plnej miere vedeli využívať kňazskú moc. Každú chvíľu žehnajme. Žehnaním zaháňame zlého ducha. Dnešný kňazský deň nám pripadol na spomienku blahoslaveného hieromučeníka Vasiľa Hopka. Je to pre nás výzva, aby sme si na jeho príhovor vyprosovali dary pre horlivú kňazskú službu.“
Kňazský deň pokračoval katechézou rímskokatolíckeho kňaza Miloša Pikalu, farára v Banskej Štiavnici, na tému Ako oživiť farnosť. Pútavo hovoril o farnosti ako spoločenstve spoločenstiev a o potrebe venovať sa serióznej a organizovanej formácii laikov. Argumentoval Božím slovom a učením Cirkvi. Povedal, že Cirkev môže byť veľká, ale súčasne žije v malých bázových spoločenstvách. Poukázal na to, ako budoval Cirkev sv. apoštol Pavol. Pomenoval aj niektoré nebezpečenstvá, z ktorých jedným je napr. tendencia budovať dobre fungujúcu organizáciu, avšak nakoniec zisťujeme, že chýba Cirkev ako opravdivé spoločenstvo. Často sa namiesto vzťahov sústreďujeme viac na rôzne aktivity. Povzbudil kňazov k obnove farnosti skrze budovanie spoločenstiev, v ktorých bude viditeľné agapé – láska medzi bratmi.
To, že kňazi boli povzbudení, ukázala aj diskusia a následné zdieľanie sa medzi kňazmi v 16-tich skupinách, do ktorých boli zadelení, ako aj záverečné zhrnutie za jednotlivé skupiny v spoločenstve všetkých.
Domov sa kňazi rozchádzali po spoločnej modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
11. december 2019 (streda) Hilda
Liturgické čítania:
Ap. zač. 323. (Hebr 10, 1 – 18); Mk zač. 36. (8, 30 – 34)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1344413 (35 %)
môže byť
1225256 (32 %)
nepáči
1235608 (32 %)
Hlasy: 3805277
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX