Menu
Citát
Keďže Pán robil všetko pre naše poučenie, zachcelo sa mu ocitnúť na púšti a tam viesť boj s diablom, aby sa pokrstení veriaci preto neznepokojovali, keď po krste zažijú oveľa väčšie pokušenia, lebo s tým treba rátať.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.05.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2561)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kňazský deň Prešovskej archieparchie sa konal v Ľutine

Kňazský deň Prešovskej archieparchie sa konal v Ľutine

V deň sviatku blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka, v pondelok 11. mája, sa kňazi Prešovskej archieparchie stretli v Ľutine na ďalšom z kňazských dní. Začali ho svätou liturgiou v Bazilike minor so svojím arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a jeho pomocným biskupom Milanom Lachom SJ.
V homílii vladyka Ján povedal, že cíti starosť a zodpovednosť za kňazov a archieparchiu. Zdôraznil, že hlavným poslaním kňazov je ohlasovať Božie slovo. „Niekedy ohlasujeme skôr seba, nie Božie slovo. Pripravujme sa dobre na hlásanie Božieho slova. Ono musí byť náplňou našich homílií. Sýťme sa Božím slovom, a potom bude Pán skrze nás rozprávať. A buďme horliví. Túto liturgiu obetujme za horlivosť našej kňazskej služby. Príklad horlivého kňaza máme aj v našom blahoslavenom Vasiľovi Hopkovi. Celým srdcom si prajem, aby sme v plnej miere vedeli využívať kňazskú moc. Každú chvíľu žehnajme. Žehnaním zaháňame zlého ducha. Dnešný kňazský deň nám pripadol na spomienku blahoslaveného hieromučeníka Vasiľa Hopka. Je to pre nás výzva, aby sme si na jeho príhovor vyprosovali dary pre horlivú kňazskú službu.“
Kňazský deň pokračoval katechézou rímskokatolíckeho kňaza Miloša Pikalu, farára v Banskej Štiavnici, na tému Ako oživiť farnosť. Pútavo hovoril o farnosti ako spoločenstve spoločenstiev a o potrebe venovať sa serióznej a organizovanej formácii laikov. Argumentoval Božím slovom a učením Cirkvi. Povedal, že Cirkev môže byť veľká, ale súčasne žije v malých bázových spoločenstvách. Poukázal na to, ako budoval Cirkev sv. apoštol Pavol. Pomenoval aj niektoré nebezpečenstvá, z ktorých jedným je napr. tendencia budovať dobre fungujúcu organizáciu, avšak nakoniec zisťujeme, že chýba Cirkev ako opravdivé spoločenstvo. Často sa namiesto vzťahov sústreďujeme viac na rôzne aktivity. Povzbudil kňazov k obnove farnosti skrze budovanie spoločenstiev, v ktorých bude viditeľné agapé – láska medzi bratmi.
To, že kňazi boli povzbudení, ukázala aj diskusia a následné zdieľanie sa medzi kňazmi v 16-tich skupinách, do ktorých boli zadelení, ako aj záverečné zhrnutie za jednotlivé skupiny v spoločenstve všetkých.
Domov sa kňazi rozchádzali po spoločnej modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
25. február 2020 (utorok) Frederik, Frederika
Svätý dňa: Náš otec svätý Taras, konštantínopolský arcibiskup.
Liturgické čítania:
Na 6. hodinke: Iz 1, 19 – 2, 3
Na večierni: Gn 1, 14 – 23; Prís 1, 20 – 33
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 67. (Rim 8, 14 – 21); Mt zač. 16. (6, 1 – 13)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1371483 (35 %)
môže byť
1251257 (32 %)
nepáči
1264230 (33 %)
Hlasy: 3886970
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX