Menu
Citát
Kresťanský život nespočíva v konaní zázrakov, ale v dobrom živote. Vo vzťahu k pohanom treba dávať dobrý príklad tak, aby príkladom sa dali pritiahnuť k pravej viere.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

03.06.2015 | TK KBS informoval Milan Lichý | Čítanosť(1694)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Závery konferencie "Pôda je Boží dar", ktorá sa konala v pútnickej Ľutine

Závery konferencie

Ľutina 2. júna (TK KBS) V Ľutine na východe Slovenska sa v uplynulých dňoch (22. - 23. mája 2015) konala medzinárodná konferencia o pôde „Pôda ako Boží dar“. V spolupráci s Arcibiskupským úradom v Prešove ju zorganizovala Environmentálna subkomisia KBS pod vedením svojho predsedu Mons. Jána Babjaka, prešovského arcibiskupa metropolitu. „Na Slovensku je mnoho zanedbanej poľnohospodárskej pôdy a na druhej strane mnoho nezamestnaných mladých ľudí, ktorí by mohli podnikať v ekologickom chove zvierat a v pestovaní plodín, rastlín. Táto konferencia chce byť povzbudením v tejto dôležitej prác,“ s týmto hlavným motívom predseda a členovia Environmentálnej subkomisie konferenciu zvolali a spolu s ostatnými účastníkmi zostavili závery a odporúčania.
V záveroch a odporúčaniach z konferencie sa hovorí o pomoci a podpore mladým farmárom prostredníctvom informovanosti, zjednodušenia administrácie i prideľovania štátom spravovanej poľnohospodárskej pôdy novým, mladým gazdom: „Legislatívne je potrebné zabezpečiť, aby sa so štátnou i cirkevnou pôdou ako Božím darom „nekupčilo“ a bola využívaná pre zamestnanosť najmä mladých ľudí.“ „Cirkevná pôda je dôležitý a dlhodobý zdroj potravín, financií ale aj ekologických služieb pre celé spoločenstvo a snažiť sa zabezpečiť jej čo najlepšie využitie s prioritnou podporou rodinných, komunitných fariem“, odznelo ďalej na konferencii. Komunitou podporované poľnohospodárstvo má byť novodobým koncept podpory rodinných fariem na Slovensku.
Účastníci sa zhodli na potrebe zvýšenia ochrany úrodnej pôdy pre pôdohospodárske účely, aby sa vzácna pôda nezaberala vo veľkom na výstavbu priemyselných parkov, resp. obchodných reťazcov. Podporia potrebu prijatia opatrení, ktoré zachovajú a rozvíjajú rôznorodosť ekosystémov v krajine, vytvárajú priestor pre vysokú biodiverzitu, stabilitu produkčného agro-ekosystému. Prioritným spôsobom obhospodarovania pôdy má byť ekologické poľnohospodárstvo a pre využívanie cirkevnej pôdy by takéto obhospodarovanie, v súlade s Božími zákonmi, malo byť záväzné.
Konferencia sa dotkla sociálnej problematiky a pripomenula príklady, aktivít s Rómami, sociálne odkázanými skupinami, z existujúcich úspešných projektov v poľnohospodárstve, ako napr. projekt Barardo.
Témou prednášok bolo aj zachovanie rastlinnej a živočíšnej biodiverzity, podporovanie druhovej rozmanitosti a časopriestorové zosúladenie poľnohospodárskych prác tak, aby nedochádzalo k zničeniu vývinových štádií živočíchov. Zároveň sa upozorňovalo na dôvody sprísnenia opatrení na zamedzenie šírenia inváznych druhov rastlín a živočíchov, predovšetkým cieleným využívaním pôdy. Cirkev by mala ísť príkladom.
Veľmi dôležitá je ekovýchova, v materských, základných, stredných školách, ale aj v širokej verejnosti prostredníctvom príkladov a zážitkového učenia (vychádzky, školy v prírode, pobyty na gazdovských dvoroch, farmách) v priamom kontakte s prírodou, pôdou, rastlinami, zvieratami a s vnímaním krásy a hodnôt prírody.
Prednášajúci sa zaoberali aj dôležitosťou účinných opatrení proti erózii pôdy, proti degradácii úrodnosti pôdy i opatrení na obmedzenie negatívnych vplyvov klimatických zmien. Dotkli sa aj priorít lesného hospodárstva, a to najmä prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Je nutné uzákoniť drevo ako strategickú surovinu, podporovať primárne spracovanie drevnej hmoty na regionálnej úrovni, prijať podporné mechanizmy na maximálne zhodnocovanie dreva v SR a obmedziť vývoz guľatiny.
Cirkevné spoločenstvá majú viesť ľudí k úcte k pôde a k všetkým plodom pôdy ako k Božím darom, ako aj k všeobecnej úcte k stvorenstvu ako takému a vštepovať tento postoj od útleho veku deťom.
Cirkev by mala ísť príkladom praktickými iniciatívami na úrovni jednotlivých farností, napríklad budovaním náučných chodníkov, malých chovov tradičných hospodárskych zvierat, podporou hniezdenia vtákov a netopierov v objektoch, separovaným zberom odpadov, kompostovaním bioodpadu, využívaním alternatívnej energie a jej šetrením, využívaním dažďovej vody, citlivým prístupom k zeleni a ochranou starých stromov.
Environmentálna subkomisia KBS v záverečnom odporúčaní uvádza: „Musíme prezentovať a rozvíjať kresťanskú spiritualitu zodpovedného vzťahu k stvorenstvu – k prírode, v zmysle „chrániť a opatrovať Zem...“ (Pápež František), so všetkými plodmi pôdy hospodáriť šetrne, nedrancovať kvetiny, stromy, kríky, živočíchov, ako nám to nariadil Boh, aby sme ich zachovali na našej „matke Zemi“ (sv. František z Assisi), uvedomujúc si, že ako ľudia sme zodpovední za osud celej planéty.“
Ďalšie informácie: http://enviro.kbs.sk/ 

Zdroj: TK KBS, mli; pz

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
23. september 2020 (streda) Zdenka
Svätý dňa: Počatie úctyhodného a slávneho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 231. (Ef 5, 25 – 33); Lk zač. 12. (4, 1 – 15). (radové)
Ap. zač. 210b. (Gal 4, 22b – 31); Lk zač. 2. (1, 5 – 25) (Predchodcovi)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387698 (35 %)
môže byť
1265724 (32 %)
nepáči
1281712 (33 %)
Hlasy: 3935134
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX