Menu
Citát
Iba čisté srdce môže povedať bez strachu: „príď kráľovstvo tvoje“. Je nám potrebné povedať spolu so sv. Pavlom: „Nech nevládne hriech vo vašom smrteľnom tele“ (Rim 6,12). Ten, kto sa zachováva čistým vo svojich skutkoch, myšlienkach a slovách, môže povedať Bohu: „príď tvoje kráľovstvo.“
sv. Cyril Jeruzalemský
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

15.06.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2718)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine metropolita Ján Babjak vysvätil osem novokňazov

V Ľutine metropolita Ján Babjak vysvätil osem novokňazov

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ vysvätil v nedeľu 14. júna v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine počas archijerejskej svätej liturgie osem novokňazov Prešovskej archieparchie.
 
Po veľkom vchode a cherubínskej piesni diakoni Peter Fučo, Martin Krišš, Peter Lazorík, Ján Pavlovský, Martin Snak, Michal Sopko, Peter Šturák a Rastislav Zápach boli najprv rektorom gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove otcom Miroslavom Dancákom predstavení svätiteľovi a po pozdrave s ním trikrát v sprievode svojich duchovných otcov obišli oltár, uctiac si ho bozkom na jeho štyroch stranách (každý roh oltára). Nasledovalo vyznanie katolíckej viery a prísaha poslušnosti Svätému Otcovi, svojmu arcibiskupovi a ich nástupcom. Udelenie sviatosti kňazstva sa uskutočnilo Božou milosťou prostredníctvom modlitby a vkladania rúk vladyku Jána. Už ako novokňazi si v tvare kríža ľahli na zem a všetci v bazilike sa za nich v prosbách modlili: Pane, zmiluj sa. Nakoniec si obliekli kňazské rúcho, otec arcibiskup im odovzdal znaky kňazskej služby a zapojili sa do slávenia svojej prvej svätej liturgie už ako kňazi.
 
Archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval aj emeritný pomocný pražský biskup Ján Eugen Kočiš. Je naozaj obdivuhodné, že napriek problémom s mobilitou sa v sprievode bohoslovca, ktorý je v pastoračnom ročníku, rád zúčastňuje niektorých dôležitých cirkevných udalostí, ktoré sprevádza svojou modlitbou a obetou. Medzi koncelebrujúcimi kňazmi boli predovšetkým seminárni predstavení, pedagógovia Gréckokatolíckej teologickej fakulty z Prešova a duchovní otcovia novokňazov.
 
V homílii sa metropolita Ján zameral na význam utrpenia v živote kresťana. „Boh dnes začína písať novú kapitolu dejín vo vašich životoch. Povoláva vás ku kňazskej službe, ktorá vám prinesie mnoho duchovnej radosti, ale aj nejedno súženie a nejeden kríž.“ Odvolal sa na proklamované slovo z Listu Rimanom, kde sv. Pavol píše: „Chválime sa aj súženiami, veď vieme, že súženie prináša trpezlivosť, trpezlivosť osvedčenú čnosť a osvedčená čnosť zasa nádej.“ Pokračoval slovami: „Je tu postupnosť krokov, z ktorých vidíme ako si nás Pán Boh vychováva. Aj vy to čoskoro pochopíte. A čím skôr to pochopíte, tým to bude pre vás lepšie, lebo budete môcť účinnejšie slúžiť ľuďom, ktorí trpia – svojimi radami, modlitbami a obetami. Budete vedieť správne zorientovať aj tých, ktorí ešte s veľkým utrpením nemajú vlastnú skúsenosť. Utrpenie v živote človeka je liekom proti hriechu, je uzdravujúcou silou duše – pravda, ak máme vieru v Pána Boha a vedomosť o našom vykúpení Kristovým krížom a zmŕtvychvstaním.“ Svätencom pripomenul, že aj Ježiš vo večeradle predpovedal vlastné utrpenie, ale aj utrpenie tých, ktorí sa stanú jeho učeníkmi. Ale ich aj uistil, že zostane s nimi až do konca vekov. „Kto stratí, nachádza. V tom je celá múdrosť kresťanstva. V tom nachádzajte svoju múdrosť aj vy, milí diakoni, o chvíľu novokňazi. Ako tomu rozumieť? Je to vedomá strata nižšieho pre vyššie. Strata zmyslových pôžitkov, aby človek okúsil duchovné radosti, strata seba, aby našiel Boha. Strata vecí, osôb, návykov, ktoré nás zotročujú, aby našiel pravú slobodu v chudobe, v pravde a v láske. Že sme doposiaľ málo z tých vecí našli, dôvod je v tom, že sa bojíme strácať, vzdávať seba“, pokračoval vladyka. V závere homílie upriamil pozornosť na najkrajšiu ženu sveta, ktorou je Bohorodička. Pozval ich, aby často prichádzali na toto mariánske pútnické miesto sami i so svojimi veriacimi. „Tu vás Mária zrodila pre svojho Syna. Tu je to miesto, od ktorého máte odvádzať svoju identitu.“
 
Za všetkých otcovi metropolitovi a ostatným prítomným poďakoval novokňaz Ján Pavlovský. Pri slávnostnom obede si novokňazi prevzali svoje prvé menovacie dekréty – ustanovenia, kam ich otec arcibiskup a metropolita posiela pracovať do vinice Pánovej.
 

 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. september 2020 (pondelok) Matúš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 227. (Ef 4, 25 – 32); Lk zač. 10. (3, 19 – 22)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387565 (35 %)
môže byť
1265597 (32 %)
nepáči
1281604 (33 %)
Hlasy: 3934766
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX