Menu
Citát
Dobre vie žiť ten, kto sa vie dobre modliť. Modlitba je kľúč do neba: modlitba sa vznáša hore a Božie milosrdenstvo zostupuje k nám dole. Ako telo žije potravou, tak vnútorný človek žije modlitbami a rozhovorom s Bohom.
sv. Augustín
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.06.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1767) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Apoštolský nuncius sa zúčastnil na Púti rómskych rodín v Ľutine

Apoštolský nuncius sa zúčastnil na Púti rómskych rodín v Ľutine

V sobotu 20. júna sa v Ľutine konala Púť rómskych rodín, na ktorej sa na pozvanie prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ zúčastnil aj apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Mons. Mario Giordana.
Pre takmer 700 Rómov pripravilo Gréckokatolícke formačné centrum Rómov z Čičavy celodenný program, na začiatku ktorého mohli stretávať rôznych ľudí z minulosti – kráľa Dávida, sv. Jána Krstiteľa, svätého apoštola Pavla, anjelov, ktorí strážili vchod do raja a tieto biblické postavy im odovzdávali nejaké posolstvo a pozývali ich, aby čas púte prežili užitočne. Následnú adoráciu sprevádzala rómska kapela Čičava band a spievaný ruženec dievčenská hudobná skupina z Čičavy. Popoludní vystúpili aj ďalšie kapely z Krížovej Vsi, zo Šarišského Jastrabia, dievčenská kapela zo Snakova. Nechýbali ani silné svedectvá o tom, čo v živote Rómov urobil Boh a ako ich Cirkev formuje, že sa menia ich životy, pretože spoznávajú Božiu lásku a starostlivosť Cirkvi. Po modlitbe krížovej cesty nasledovali chvály so známou kapelou F6 a vyvrcholením púte bola archijerejská svätá liturgia v miestnej Bazilike minor.
Hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Koncelebroval apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Mons. Mario Giordana, pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a približne 20 kňazov.
V homílii metropolita Ján hovoril o službe. „Ak si z dnešnej púte odnesiete v srdci iba jednu myšlienku – myšlienku služby, že si navzájom máme slúžiť tak ako nám slúži Pán Ježiš, bude to veľa pre vás.“ V homílii totiž vychádzal z evanjeliovej udalosti ako Ježiš uzdravil Petrovu svokru. Ona hneď vstala a obsluhovala ich. „Iste, všetci by sme radi videli Ježišove zázraky aj v našej dobe, aj na nás samých. A On ich naozaj robí. Pri každej svätej liturgii premieňa chlieb na svoje telo a víno na svoju krv. Cez kňazské rozhrešenie nám odpúšťa hriechy a vracia nám Boží život. Denne sprítomňuje svoje ukrižovanie a zmŕtvychvstanie a ponúka každému z nás jej ovocie. Ale Ježiš môže uzdraviť aj z telesných chorôb.“ Zdôraznil skutočnosť, že ak prijmeme Božiu milosť a naučíme sa slúžiť jeden druhému, aj to je veľký zázrak. „Uzdravenie Petrovej svokry je pre nás veľkým dôkazom Ježišovej lásky a jeho služby nám ľuďom. Služba je počiatok, prostriedok a cieľ každého zázraku, ktorý nás robí podobnými Ježišovi a slobodnými v tom, aby sme slúžili a milovali.“ V úvode homílie vladyka povedal: „Rómovia, mám z vás radosť. Mám z vás veľkú radosť. A ešte vám chcem povedať, že vás mám rád. Obetujem túto svätú liturgiu za vás, aby sa menili vaše životy, aby ste aj na tejto púti postúpili aspoň o krôčik ďalej na vašej ceste viery, lebo Boh vás nekonečne miluje.“ Zároveň vyjadril poďakovanie kňazom, ktorí sa duchovne o Rómov starajú.
Na konci svätej liturgie sa prihovoril apoštolský nuncius Mons. Mario Giordana. Povedal: „Som veľmi rád, že aj medzi vami existujú rôzne aktivity na podporu rodiny a rodinných hodnôt. Milí priatelia, zišli sme sa tu pri Panne Márii, ktorá spolu so svätým Jozefom položila základ rodiny, v ktorej žil Ježiš Kristus. Vezmite si Svätú rodinu za vzor.“ Poďakoval tým, ktorí sa venujú Rómom a v závere povedal: „Matka nikdy neopúšťa svoje deti a už vôbec nie vtedy, keď sú v biede.“
Archijerejskú svätú liturgiu sprevádzali svojím radostným spevom Rómovia, ktorí zaplnili celú baziliku svojou typickou a radostnou oslavou Boha.
Púť rómskych rodín sa tohto roku v Ľutine uskutočnila po druhýkrát. Začína tak pekná tradícia, ktorá môže byť jednou z foriem ako pomáhať Rómom spoznávať Božiu lásku a starostlivosť Cirkvi o ich spásu. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
08. august 2020 (sobota) Oskar
Svätý dňa: Svätý Emilián Vyznávač, kyzický biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 119. (Rim 15, 30 – 33); Mt zač. 73. (17, 24 – 18, 4)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1383091 (35 %)
môže byť
1261234 (32 %)
nepáči
1277488 (33 %)
Hlasy: 3921813
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX