Menu
Citát
Keď sa umývaš, modli sa, keď si na ceste, modli sa, keď si na lôžku, modli sa. Nech si kdekoľvek, modli sa. Ty si chrám boží, preto nehľadaj miesto, hľadaj len duševné naladenie. Nech ideš kamkoľvek, vzývaj Boha, on ťa vypočuje.
sv. Efrém Sýrsky
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.09.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2059) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Starej Ľubovni posvätil metropolita Ján Babjak SJ nový chrám

V Starej Ľubovni posvätil metropolita Ján Babjak SJ nový chrám

Nový gréckokatolícky chrám v Starej Ľubovni je zasvätený blahoslavenému hieromučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. V nedeľu 6. septembra ho na začiatku archijerejskej svätej liturgie posvätil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Súčasťou posviacky bolo aj posvätenie oltára a sprievod okolo chrámu s relikviami blahoslavených mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka.

Po evanjeliu vladyka Ján prečítal Pastiersky list biskupov Slovenska k Národnému pochodu za život 2015, ktorý sa uskutoční v nedeľu 20. septembra 2015 a pozval množstvo veriacich zhromaždených na slávnosti, aby sa ho zúčastnili. Potom v homílii povedal, aby sme neboli kresťanmi iba v chráme. Konkrétne poukázal na potrebu prijať utečencov a pomôcť im a prezradil, že v najbližších dňoch vydá vyhlásenie o konkrétnej pomoci utečencom v Prešovskej archieparchii. „«Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili.» Ježiš nás učí láske k Bohu a blížnemu. K susedovi, ale aj k cudzincovi. Pokiaľ naše kresťanstvo nebude akčné, staneme sa sterilní, nikoho nebudeme oslovovať. Spomeňme si na podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi.“ Potom poďakoval všetkým za milodary, obety a akúkoľvek pomoc pri výstavbe chrámu. „Je to dom Boží, budete sa tu zhromažďovať na slávenie Eucharistie, budete tu prichádzať, aby ste sa učili kresťanskému životu, slúžiť a pomáhať. A ja verím, že keď tu budete prichádzať s otvoreným srdcom, stále krajšie budete prežívať svoj život. Aby ste odtiaľ vždy odchádzali posilnení, radostnejší a šťastnejší. Aby táto farnosť rástla, aby sme boli kresťanmi nie iba podľa mena, ale podľa života a skutkov. Nech vám pomáha Matka Božia a váš patrón blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič, aby ste dozrievali vo viere a vedeli chrániť život od počatia po prirodzenú smrť. Aby ste verili, že život sa nekončí smrťou.“

Archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval aj emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš, protopresbyter staroľubovnianskeho protopresbyteriátu otec Rastislav Janičko, dekan rímskokatolíckej farnosti v Starej Ľubovni Pavol Lacko, správca farnosti Stará Ľubovňa spravovanej redemptoristami otec Jozef Paraska CSsR a niekoľkí ďalší kňazi. Pred slávnosťou metropolitu privítal primátor mesta Ľuboš Tomko.

Na konci liturgickej slávnosti, do ktorej sa pekným spevom zapojila aj mládež z farnosti, sa dobrodincom, sponzorom a všetkým veriacim poďakoval správca farnosti otec Jozef Popik. Obzvlášť poďakoval otcovi arcibiskupovi a metropolitovi Jánovi, že zriadil túto farnosť a inicioval stavbu chrámu. „Vaše biskupské heslo tvorí Božie slovo «Vy ste chrám živého Boha». Tu, v tejto farnosti, je takýto živý chrám“, povedal okrem iného. Z úst člena farskej rady Milana Malastu zaznelo aj milé poďakovanie otcovi Jozefovi za to, že vložil všetko do stavby tohto chrámu, že študoval projekty, ale nemal problém obliecť si aj montérky a fyzicky pracovať na stavbe, ale predovšetkým, že z ničoho tu vyrástlo pekné farské spoločenstvo. Zároveň povedal: „Včera tu bola lúka, a dnes tu stojí chrám, včera tu bolo stavenisko, a dnes je tu Boží stánok.“

Chrám začali stavať v novembri 2011. Hlavným materiálom je drevo. V novostavbe sa nachádza nielen chrám, ale aj byt pre kňaza, farský úrad i pastoračná miestnosť. Podobné gréckokatolícke chrámy postavené takýmto efektívnym spôsobom sú už aj v Bardejove na sídliskách Družba a Vinbarg a v Stropkove.

Po skončení nádhernej slávnosti bol pre veriacich pripravený stan s pohostením. Na ľuďoch bolo vidieť radosť z tohto diela, ktoré Boh požehnal. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
24. január 2020 (piatok) Timotej
Liturgické čítania:
Ap. zač. 58. (1 Pt 1, 1 – 2. 10 – 12. 2, 6 – 10); Mk 53. (12, 1 – 12)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1359772 (35 %)
môže byť
1240125 (32 %)
nepáči
1251797 (32 %)
Hlasy: 3851694
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX