Menu
Citát
Skutočný ateizmus je predposledným stupňom k skutočnej viere. Ľahostajný človek nemá žiadnu vieru, má iba hrozný strach.
F. M. Dostojevskij
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.09.2015 | Erich Eštvan | Čítanosť(1527)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Počas celých letných prázdnin sa v Juskovej Voli konali stretnutia mládeže

Počas celých letných prázdnin sa v Juskovej Voli konali stretnutia mládeže

Aj v tomto roku 2015 sa konali v Gréckokatolíckom mládežníckom centre (GMC) Bárka v Juskovej Voli Letné stretnutia mládeže. Počas ôsmich päťdňových turnusov navštívilo toto zariadenie 987 detí a mladých ľudí, o ktorých sa staralo 195 animátorov a kňazov. Programy jednotlivých turnusov sa niesli v duchu citátu, ktorý nám na tento rok odporúčal Svätý Otec: „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5,8).
Tejto téme boli prispôsobené nielen jednotlivé katechézy či prednášky, ale aj rôzne hry, divadelné predstavenia a koncertné vystúpenia hudobných kapiel. Okrem možnosti stíšiť sa v modlitbách, zažiť ozajstné spoločenstvo pri slávení svätej liturgie si mohli účastníci vychutnať aj atmosféru večerných adorácií a chvál. Programy ponúkali aj kopec možností ako si prakticky vyskúšať prácu v skupinkách, tvorivých dielňach a v neposlednom rade vychutnať túry do okolitej prírody. Keďže počasie tohto leta bolo mimoriadne horúce, asi najpopulárnejšou aktivitou boli takzvané „vodné vojny“, počas ktorých sa mohli všetci osviežiť a schladiť.
Počas stretnutí navštívil mládež otec arcibiskup a metropolita Ján Babjak a taktiež vladyka Milan Lach. Po svätých liturgiách sa obaja stretávali s mládežou v diskusiách a družných debatách. V Roku zasväteného života sa mladí mohli zoznámiť so zástupcami niektorých reholí, ale aj laických spoločenstiev. Zaujímavé a zároveň aj dojímavé bolo stretnutie našej mládeže so sestrami baziliánkami zo Sečoviec, ktoré k nám zavítali spolu s mládežou z vojnou zmietaného východu Ukrajiny. Dievčatá veľmi pútavo rozprávali a následne živo diskutovali o problémoch, ktoré prežívajú spolu s ich rovesníkmi v zónach, kde sa stále bojuje a kde ľudia každý deň žijú v strachu a neistote. Počas celého leta k nám prichádzali a svoju prácu predstavovali aj ľudia z Pápežských misijných diel, Gréckokatolíckej charity a iní zaujímaví ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa Božie kráľovstvo šírilo čo najviac.
Samozrejme program pre tohtoročné Letné stretnutia mládeže bolo potrebné kvalitne pripraviť, aj preto patrí veľká vďaka zodpovedným animátorom: Monike Frišničovej, Marcele Fedinovej, Viktórii Žolnovej, Anne Tatarovej, Alžbete Zorvanovej, Alene Filičkovej, Beáte Baranovej, Lukášovi Demjančíkovi a za jednotlivé turnusy zodpovedným kňazom: Rastislavovi Bakovi, Slavomírovi Nergešovi, Františkovi Sochovičovi, Michalovi Jančišinovi, Mikulášovi Fejkovi, Petrovi Borzovi, Jánovi Pavlíkovi, Matúšovi Verbovi, Slavomírovi Zahorjanovi a desiatkam animátorov a kňazom, bez ktorých by sa tieto stretnutia neboli stali nezabudnuteľnou realitou.
Aj keď sa tohtoročné Letné stretnutia mládeže skončili, život v GMC Bárka ide ďalej. Počas celého nasledujúceho školského roka ponúkame deťom a mládeži Víkendy v Bárke na tému: „Čistí v srdci, úprimní v láske“, Zimný tábor, stretnutia mládeže počas Kvetnej nedele či gospelový festival Bárkafest. No a samozrejme veríme, že nás čakajú ešte požehnanejšie Letné stretnutia mládeže Juskova Voľa 2016. 
 
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. október 2019 (sobota) Kristián
Liturgické čítania:
Ap. zač. 178. (2 Kor 5, 1 – 10a); Lk zač. 29. (7, 1b – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1325030 (35 %)
môže byť
1206581 (32 %)
nepáči
1216414 (32 %)
Hlasy: 3748025
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX