Menu
Citát
Nie je možné, aby človek svojou mocou vykorenil hriech z koreňa; odporovať a odpor znášať, zraniť a byť raneným, to patrí tebe, ale vykoreniť – Bohu. Lebo keby si ty to mohol urobiť, načo by bol potrebný príchod Pána, lebo ako nemôže oko vidieť bez svetla, ani nemožno hovoriť bez jazyka, počúvať bez uší, chodiť bez nôh a pracovať bez rúk: tak taktiež nemôžeš byť bez Ježiša spasený, nemôžeš vojsť do Nebeského kráľovstva.
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.09.2015 | TK KBS, ml; ml | Čítanosť(1352)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na pietnej spomienke za obete holokaustu opäť aj zástupca KBS

Na pietnej spomienke za obete holokaustu opäť aj zástupca KBS

Bratislava 9. septembra (TK KBS) Pamiatku obeti holokaustu si dnes tradičným položením vencov a kvetov uctili predstavitelia verejného života v Bratislave. Na pietnom akte na Rybnom námestí, kde v minulosti stála synagóga, sa okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády a parlamentu, predstaviteľov diplomatického zboru a Zväzu židovských náboženských obcí, niektorých, ktorí prežili holokaust a desiatok ľudí, zúčastnil aj zástupca Konferencie biskupov Slovenska. V jej mene si pamätný deň, ktorý je výročím prijatia nariadenia o právnom postavení Židov vládou vojnového Slovenského štátu, pripomenula hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita. Slovensko si pripomenulo pamätný deň venovaný obetiam holokaustu a rasového násilia po 15-krát.
Arcibiskup Babjak pri pamätníku genocídy židovského národa počas druhej svetovej vojny vyslovil predsavzatie, že to, čo sa "v našej vlasti pred 74 rokmi stalo, sa už nesmie nikdy zopakovať. Ako mohol takto ubližovať človek človeku? Otázka vyznie ešte nástojčivejšie, keď si uvedomíme, že na čele štátu stál prezident – kňaz. Mojou úlohou nie je hľadať vinníkov, či v dejinách zlomové okamihy, ktoré vtedajších predstaviteľov viedli k týmto krokom. To prenechám historikom, ale ako hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vám chcem v krátkosti predstaviť, že všetko mohlo vyzerať inak, keby... Samozrejme, dnes nijaké keby už neobstojí, ale aby sme tie isté chyby nezopakovali v súčasnosti a v budúcnosti, ponúkam jeden príkladný postoj môjho blahoslaveného predchodcu, prešovského biskupa, mučeníka Pavla Petra Gojdiča, OSBM."
Metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku zdôraznil, že práve biskup Gojdič sa už pred vypuknutím vojny a pred prijatím tzv. Židovského kódexu snažil upozorniť svojich kňazov, veriacich i verejnosť na bujnejúci nacionalizmus a šovinizmus. "Preto 25. januára 1939 napísal pastiersky list, v ktorom nabádal svojich kňazov a veriacich k láske ku všetkým ľuďom bez rozdielu. Doslova napísal: „Dnešný «uvedomelý nacionalista» sa nevie spriateliť s myšlienkou, že každý človek, nech by bol Turek, alebo Tatár, biely, alebo čierny je Bohom stvorený a má rovnaké práva...“ V pohľade na to, čo neskôr nasledovalo vidíme, že blahoslavený Gojdič mal prorockého ducha a zavčasu odhalil tento hriech, aby neprerástol do katastrofálnych rozmerov. Nemal strach vyjadriť sa, zastať sa, hoci veľa riskoval, lebo nebol v obľube u vtedajších mocných."
"Keď sa mu ako jednotlivcovi nepodarilo mašinériu zla zastaviť, opäť sa všemožne snažil spolu s kňazmi a veriacimi pomáhať najviac postihnutým spoluobčanom. Preto, nie je to náhoda, že ako prvý katolícky biskup na svete dostal ocenenie štátu Izrael Jad Vaschem – Spravodlivý medzi národmi," povedal arcibiskup Babjak. Zdôraznil, že dnes, keď s pietou spomíname na obete holokaustu, "poučme sa, kde naši predkovia urobili chyby. A príklady hrdinov, ktorí sa od začiatku postavili proti zlu nech nás povzbudia, aby sme dnes vedeli zaujímať správne postoje. Prihovárajme sa dnes slovom za prenasledovaných v tragických vojnových konfliktoch, všimnime si utečencov, nebojme sa poslúžiť im. Ak to neurobíme, hrozí nám, že možno už zajtra vymyslíme nejaký nový kódex, ktorý bude degradovať ľudskú dôstojnosť," dodal prešovský metropolita.
Pietnu spomienku moderoval riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Prítomným sa prihovoril predseda vlády SR Robert Fico, Dr. Oto Šimko, ktorý prežil holokaust, výkonný riaditeľ Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igor Rintel a arcibiskup Babjak. Na konci spomienkového podujatia, na ktorom sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, podpredsedovia Erika Jurinová a Ján Figeľ, bývalý prezident Ivan Gašparovič a zástupcovia diplomatických zborov SR, predniesol modlitbu za obete holokaustu bratislavský rabín Baruch Myers. Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia odobril slovenský parlament na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií.
 
TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::
 
PLNÉ ZNENIE príhovoru arcibiskupa Babjaka je ::TU::

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
12. november 2019 (utorok) Svätopluk
Liturgické čítania:
Ap. zač. 311. (Hebr 4, 14 – 5, 10); Jn zač. 36. (10, 9 – 16) (Jozafátovi)
Ap. zač. 279. (1 Tim 1, 8 – 14); Lk zač. 77. (14, 25 – 35) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1333860 (35 %)
môže byť
1214934 (32 %)
nepáči
1224714 (32 %)
Hlasy: 3773508
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX