Menu
Citát
Kto je dobrý, ten má robiť ešte raz toľko dobre. A kto je zlý, ten má robiť dobrého dvakrát toľko, lebo je chorý.
sv. Pimen Veľký, + 440
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.09.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1882)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolícki kňazi sa stretli na metropolitnej púti v Ľutine

Gréckokatolícki kňazi sa stretli na metropolitnej púti v Ľutine

Na mariánskom pútnickom mieste v Ľutine sa vo štvrtok 10. septembra konala 7. Metropolitná púť kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, na ktorej sa zúčastnili aj manželky viacerých kňazov. Začala v Bazilike minor slávením archijerejskej svätej liturgie, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a koncelebrovali ju bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a kňazi Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie.
V homílii vladyka Ján povedal: „Naše kňazstvo nie je ani náhoda, ani nehoda, ale Božie vyvolenie, s ktorým máme zaobchádzať veľmi zodpovedne a s úctou.“ Zdôraznil, že kňazovi prináleží skromnosť, svätosť, láskavé správanie, aj keď sa často musí vyjadrovať veľmi jednoznačne a pravdivo, že sa to potom mnohým nepáči. Zároveň kňazom poďakoval: „Drahí bratia v kňazskej službe, chcem vám zo srdca poďakovať, všetkým tým, ktorí sa zodpovedne namáhate poslúžiť veriacim, mladým, manželom a starým ľuďom. Chcem sa poďakovať vám, ktorí nepočítate čas, ani námahu, ale vynakladáte všetky svoje sily a schopnosti pre dobro a spásu nesmrteľných duší. Myslím, že je vás drvivá väčšina, a to ma nesmierne teší.“
Ďalší program pokračoval katechézou manželov Roberta a Vicki de Hoxar z Veľkej Británie, ktorí sú anglo-katolíci, na tému Som Božie dieťa. Vydali svoju skúsenosť s Božou láskou v ich živote a všetkých pozvali k prežívaniu synovstva, pretože nie sme sirotami, ale milovanými Božími deťmi. „Koľko ľudí skutočne verí vo svojom srdci, že Boh je môj Otec, ktorý ma miluje, že je všemohúci Boh? V deň, kedy to prijmeme, sa náš život zmení.“ Pripomenuli potrebu ohlasovania radostnej zvesti: „Anjeli prišli za pastiermi a nepovedali, že máme pre vás veľkú prácu, ale máme pre vás radostnú zvesť. My môžeme byť tými, ktorí môžu ohlasovať túto radostnú zvesť!“ Vydali svedectvo o tom, že videli tisíce zničených vzťahov, ktoré boli zasiahnuté Božou láskou a boli obnovené a uzdravené, videli tisíce zarmútených ľudí, ktorí našli pokoj. Katechézu zakončili modlitbou za uzdravenie vzťahov, za odpustenie rodičom, za odprosenie, že sme im možno nerozumeli alebo sa pohoršili.
Počas obeda a po ňom kňazi využili čas na vzájomné rozhovory a zdieľanie sa. Púť zakončili modlitbou Akatistu požehnania rodín.
Tradícia metropolitných pútí kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku začala v Roku kňazov, ktorý vyhlásil pápež Benedikt XVI. Konajú sa v Ľutine a prvá sa uskutočnila v roku 2009. Stala sa medzi kňazmi obľúbeným každoročným stretnutím, pretože sa na nej stretnú biskupi a kňazi z celej gréckokatolíckej metropolie, z archieparchie a dvoch eparchií, spoločne sa modlia a navzájom povzbudia na ceste osobného obrátenia, v prežívaní milosti Kristovho kňazstva a v službe Božiemu ľudu. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
12. november 2019 (utorok) Svätopluk
Liturgické čítania:
Ap. zač. 311. (Hebr 4, 14 – 5, 10); Jn zač. 36. (10, 9 – 16) (Jozafátovi)
Ap. zač. 279. (1 Tim 1, 8 – 14); Lk zač. 77. (14, 25 – 35) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1333866 (35 %)
môže byť
1214936 (32 %)
nepáči
1224717 (32 %)
Hlasy: 3773519
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX