Menu
Citát
Dobre vie žiť ten, kto sa vie dobre modliť. Modlitba je kľúč do neba: modlitba sa vznáša hore a Božie milosrdenstvo zostupuje k nám dole. Ako telo žije potravou, tak vnútorný človek žije modlitbami a rozhovorom s Bohom.
sv. Augustín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.09.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1901)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolícki kňazi sa stretli na metropolitnej púti v Ľutine

Gréckokatolícki kňazi sa stretli na metropolitnej púti v Ľutine

Na mariánskom pútnickom mieste v Ľutine sa vo štvrtok 10. septembra konala 7. Metropolitná púť kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, na ktorej sa zúčastnili aj manželky viacerých kňazov. Začala v Bazilike minor slávením archijerejskej svätej liturgie, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a koncelebrovali ju bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a kňazi Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie.
V homílii vladyka Ján povedal: „Naše kňazstvo nie je ani náhoda, ani nehoda, ale Božie vyvolenie, s ktorým máme zaobchádzať veľmi zodpovedne a s úctou.“ Zdôraznil, že kňazovi prináleží skromnosť, svätosť, láskavé správanie, aj keď sa často musí vyjadrovať veľmi jednoznačne a pravdivo, že sa to potom mnohým nepáči. Zároveň kňazom poďakoval: „Drahí bratia v kňazskej službe, chcem vám zo srdca poďakovať, všetkým tým, ktorí sa zodpovedne namáhate poslúžiť veriacim, mladým, manželom a starým ľuďom. Chcem sa poďakovať vám, ktorí nepočítate čas, ani námahu, ale vynakladáte všetky svoje sily a schopnosti pre dobro a spásu nesmrteľných duší. Myslím, že je vás drvivá väčšina, a to ma nesmierne teší.“
Ďalší program pokračoval katechézou manželov Roberta a Vicki de Hoxar z Veľkej Británie, ktorí sú anglo-katolíci, na tému Som Božie dieťa. Vydali svoju skúsenosť s Božou láskou v ich živote a všetkých pozvali k prežívaniu synovstva, pretože nie sme sirotami, ale milovanými Božími deťmi. „Koľko ľudí skutočne verí vo svojom srdci, že Boh je môj Otec, ktorý ma miluje, že je všemohúci Boh? V deň, kedy to prijmeme, sa náš život zmení.“ Pripomenuli potrebu ohlasovania radostnej zvesti: „Anjeli prišli za pastiermi a nepovedali, že máme pre vás veľkú prácu, ale máme pre vás radostnú zvesť. My môžeme byť tými, ktorí môžu ohlasovať túto radostnú zvesť!“ Vydali svedectvo o tom, že videli tisíce zničených vzťahov, ktoré boli zasiahnuté Božou láskou a boli obnovené a uzdravené, videli tisíce zarmútených ľudí, ktorí našli pokoj. Katechézu zakončili modlitbou za uzdravenie vzťahov, za odpustenie rodičom, za odprosenie, že sme im možno nerozumeli alebo sa pohoršili.
Počas obeda a po ňom kňazi využili čas na vzájomné rozhovory a zdieľanie sa. Púť zakončili modlitbou Akatistu požehnania rodín.
Tradícia metropolitných pútí kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku začala v Roku kňazov, ktorý vyhlásil pápež Benedikt XVI. Konajú sa v Ľutine a prvá sa uskutočnila v roku 2009. Stala sa medzi kňazmi obľúbeným každoročným stretnutím, pretože sa na nej stretnú biskupi a kňazi z celej gréckokatolíckej metropolie, z archieparchie a dvoch eparchií, spoločne sa modlia a navzájom povzbudia na ceste osobného obrátenia, v prežívaní milosti Kristovho kňazstva a v službe Božiemu ľudu. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. január 2020 (nedeľa) Drahomíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 280b. (1 Tim 1, 15 – 17); Lk 93. (18, 35 – 43)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358193 (35 %)
môže byť
1238665 (32 %)
nepáči
1250131 (32 %)
Hlasy: 3846989
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX