Menu
Citát
Ak si človek pri modlitbe nespomína na svoje konanie, zbytočne sa s ňou namáha.
opát Nilos
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

28.09.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1942)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Slávnostné otvorenie akademického roka na GTF PU v Prešove

Slávnostné otvorenie akademického roka na GTF PU v Prešove

Po slávnostnej inaugurácii nového rektora Prešovskej univerzity v Prešove prof. PhDr. Petra Kónyu, PhD., spojenej so slávnosťou otvorenia akademického roka, v stredu 23. septembra v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, sa vo štvrtok 24. septembra slávnostne začal akademický rok aj na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity (GTF PU).

V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávil prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ archijerejskú svätú liturgiu. V homílii poďakoval pedagógom fakulty za vynikajúcu prácu, za prvé miesto medzi teologickými fakultami v akreditácii a za to, že fakultu mohol Rím vyhlásiť za cirkevnú. „Máte u mňa o to väčšiu dôveru. Je to však aj výzva k ďalšej zodpovednej práci.“ Študentov pozval, aby si nadobúdali nové vedomosti a dozrievali v ľudskosti, v dobrých charakterných ľudí a v zrelých kresťanov. „Máte to šťastie, že môžete byť formovaní kvalitnými pedagógmi, máte to šťastie, že máte čas na štúdium. Pozorne vnímajte prednášky, študujte odporúčanú literatúru a urobte si logický záver, aby keď raz dostanete otázku, vedeli ste hneď zareagovať. Každý deň si musíte vyberať z množstva možností. Preto ich musíte vyhodnocovať a robiť si rebríček hodnôt.“ Všetkých povzbudil, aby aj v situácii, keď vyhliadky nie sú ružové, keď je nedostatok práce či malé platy, keď mnohí odchádzajú za prácou do zahraničia, nestrácali optimizmus. „Vysoká životná úroveň nás ešte nerobí automaticky lepšími, skôr naopak. Skromnejšie životné podmienky dávajú lepší východiskový bod.“ Koncelebrovali aj pomocný prešovský biskup Mons. Milan Lach SJ a kňazi pôsobiaci na fakulte a v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove.

Slávnosť pokračovala inauguráciou dekana GTF PU Mons. prof. ThDr. Petra Šturáka, PhD., odovzdaním diplomov trom úspešným absolventom doktorandského štúdia a imatrikuláciou študentov prvého ročníka.
Dekan fakulty v príhovore, vychádzajúc z otázky, ktorú v tomto Roku zasväteného života položil Svätý Otec František, povedal: „Otázka, či je pre nás evanjelium výzvou, vademékom pre náš každodenný život, je otázkou, ktorá je položená nám všetkým: študentom, pedagógom, všetkým zamestnancom fakulty bez rozdielu. Je pre nás výzvou, aby sme sa v bratskom spoločenstve navzájom povzbudzovali k vznešeným ideálom, spoločne nachádzali nové spôsoby, ako prežívať evanjelium a svedčiť o ňom.“ Pripomenul aj slová blahoslaveného pápeža Pavla VI.: „Poslaním teológa je budovať cirkevné spoločenstvo, aby Boží ľud vzrastal v skúsenosti viery.“ V závere povedal: „Prajem všetkým študentom, pedagógom a zamestnancom našej fakulty veľa zdravia, úspechov, dobrého rodinného zázemia, ústretovej a priateľskej atmosféry na pôde fakulty, pomoci a milosti Svätého Ducha, aby sme napĺňali poslanie našej Alma mater, ako to máme vyjadrené v textovom logu našej fakulty – vzdelanie a hodnoty, aby sme nielen vzdelávali, ale aj vychovávali k opravdivým hodnotám.“

Rektor Prešovskej univerzity prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. v pozdravnom príhovore poďakoval celej GTF PU za prínos, ktorým prispela k úspešnej akreditácii univerzity a zaželal všetkým jej pedagógom a študentom veľa tvorivých síl v novom akademickom roku, v ktorom univerzita stojí pred novými výzvami a úlohami.

GTF PU má v akademickom roku 2015/2016 spolu 565 študentov vo ôsmich študijných programoch, vo všetkých troch stupňoch vzdelávania, v dennej a externej forme štúdia. Z toho je 202 študentov prvého ročníka. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. január 2020 (nedeľa) Drahomíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 280b. (1 Tim 1, 15 – 17); Lk 93. (18, 35 – 43)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358193 (35 %)
môže byť
1238666 (32 %)
nepáči
1250131 (32 %)
Hlasy: 3846990
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX