Menu
Citát
Pýcha je zapretie Boha, zoznámenie sa s diablom, pohŕdanie ľuďmi, matka skazy, znamenie neplodnosti duše, útek od Božej pomoci, prameň hnevu, bašta démonov, úschovňa hriechov, príčina nelásky.
sv. Ján Listvičník
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

28.09.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1947) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Don Laurent Larrouque z Mariánskeho kňazského hnutia navštívil Prešov

Don Laurent Larrouque z Mariánskeho kňazského hnutia navštívil Prešov

Generálny responsabile Mariánskeho kňazského hnutia don Laurent Larrouque, ktorý je nástupcom don Stefana Gobbiho, navštívil v piatok 25. septembra gréckokatolíkov v Prešove. Slávnosť v Katedrále sv. Jána Krstiteľa začala modlitbou svätého ruženca, Akatistom požehnania rodín a pokračovala archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ.
 
Homíliu ohlásil don Laurent Larrouque. Pozval k zasväteniu sa Panne Márii. „Každého z nás Ježiš vo svojom testamente z kríža zveruje svojej matke a ona nás prijíma za svoje deti. Všetci sme pozvaní prijať ju do svojho domu, lebo to hovorí evanjelium, a to je pre všetkých. A my ju prijímame ako apoštol Ján. Mariánske kňazské hnutie odporúča prijať Máriu za svoju matku a zasvätiť sa jej, a to v čase, ktorý naznačila už naša Pani vo Fatime, keď ukázala jeden veľký zázrak so slnkom, akoby chcela ukázať, že ona je tá žena zaodetá slnkom, ako o tom hovorí sv. Ján.“ Hovoril o tom, aby nás nepohltila zlá šelma, pretože otec lží dnes žne veľký úspech. Citoval sv. Jána Pavla II., ktorý vo Fatime povedal, že v 20. storočí sa ľudstvo stalo hračkou draka. „Zasvätenie Panne Márii je spôsobom ako správne žiť svoj krst. Čo robí krst v nás? Dáva nám večný život. Dnes sa potrebujeme stále viac vzpierať pokušeniam zlého, aby sme sa nevrátili do otroctva, ktoré on nazýva slobodou. Žijeme v dobe veľkého zápasu a potrebujeme si zachovať nádej. Satan nás nepokúša iba preto, aby sme stratili vieru, ale aj nádej. Potrebujeme stáť pod krížom ako Mária. Keď Ježiš zomiera, ona si nezúfa, ale má nádej. Potrebujeme naďalej dúfať aj v situácii, keď Cirkev trpí. Panna Mária nám dáva veľký prísľub – Na konci moje nepoškvrnené srdce zvíťazí.“ Vyzdvihol východnú liturgiu, ktorá zostala uchránená pred desakralizáciou.
 
Po svätej liturgii don Laurent požehnal prítomné deti a zasvätil ich Panne Márii. Potom viedol večeradlo, na ktorom sa zúčastnil aj vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita. Don Laurent mal katechézu, v ktorej pripomenul fatimské zjavenia a zdôraznil eucharistickú úctu. Vo svetle posolstiev Panny Márie pozval ľudí nanovo prehĺbiť vzťah s Bohom, aby pocítili jeho lásku. Vladyka Ján potom požehnal Boží ľud Najsvätejšou Eucharistiou.
 
Na konci sa za celé spoločenstvo poďakoval otec Miroslav Čajka CSsR, ktorý povedal, že večeradlo bolo obetované za Synodu biskupov o rodine, ktorá sa čoskoro začne v Ríme. Poďakoval aj vladyka Ján, ktorý bol obzvlášť oslovený slovami don Laurenta, ktorými presne pomenoval súčasné problémy Cirkvi.
 
V sobotu dopoludnia sprevádzal generálneho responsabile do Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove, kde sa vzácny hosť prihovoril seminaristom.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
23. január 2020 (štvrtok) Miloš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 56. (Jak 4, 7 – 5, 9); Mk 52. (11, 27 – 33)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1359083 (35 %)
môže byť
1239456 (32 %)
nepáči
1251059 (32 %)
Hlasy: 3849598
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX