Menu
Citát
Odpusť urážky! Keď si raz, dvakrát i tretíkrát odpustil tomu, kto ťa urazil, ak je divší od diabla, nebude takým hrubým, aby zopakoval svoje urážky.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.10.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1907)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine sa konal Kňazský deň Prešovskej archieparchie

V Ľutine sa konal Kňazský deň Prešovskej archieparchie

V utorok 29. septembra sa v Ľutine konal kňazský deň Prešovskej archieparchie. Začal v bazilike minor svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a homíliu ohlásil pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ. Vychádzajúc z proklamovaného evanjelia hovoril o malomocných, ktorí boli vylúčení zo všetkých vzťahov. Všimol si práve problém vylúčenia človeka zo spoločenstva. „Máme ľudí, ktorí navštevujú chrám, spoločenstvo, ale máme veľa aj takých, ktorí sú vylúčení zo spoločenstva. Možno sa vylúčili sami, možno ich vylúčili naše reči, neláska, nepochopenie, neprijatie... Nevieme si k nim nájsť cestu. Možno sú to aj starí ľudia, ktorí už nevládzu chodiť do chrámu pre chorobu a starobu. Nezabúdajme na všetkých týchto ľudí, lebo aj oni sú našimi veriacimi, patria do nášho stáda. Aspoň sa za nich zatiaľ modlime. Majme otvorené srdce voči tým, ktorí sú vylúčení z našej spoločnosti. Aby aj títo ľudia pocítili, že v Cirkvi majú svoje miesto.“ Ďalej uviedol, že najťažším malomocenstvom je hriech.
Po svätej liturgii vladyka Ján ocenil riaditeľa Gréckokatolíckeho formačného centra pre Rómov v Čičave otca Martina Mekela a vymenoval ho za protojereja s právom nosiť zlatý kríž, ktorý mu slávnostne udelil. Ocenil tak jeho požehnanú prácu s rómskym obyvateľstvom. Potom sa kňazom krátko prihovoril podpredseda NR SR Ján Figeľ.
Nasledovala katechéza na tému Pastoračná starostlivosť o rodinu a jej ohrozenia v súčasnosti, ktorú mal rímskokatolícky kňaz Milan Bubák SVD, ktorý je správcom farnosti v Petržalke. Povedal v nej, že úlohou rodiny je pomáhať jej členom, nielen deťom, ale aj rodičom, stať sa zrelými ľuďmi. Zrelým človekom je ten, kto má svoju identitu a intimitu. Naša identita je to čo je v nás samých, čo máme rozvíjať. Je to naše povolanie, pretože každý z nás je výnimočný, jedinečný, originálny. Identitu si nemožno budovať v samote. Potrebujeme iných ľudí ako zrkadlo. „Rodina je miesto, kde sa človek cíti dosť bezpečne na to, aby si v nej mohol vybudovať svoju identitu.“ Zdravá identita je podmienkou pre zdravú intimitu. V ďalšej časti svojej katechézy pomenoval niektoré výzvy týkajúce sa súčasnej rodiny. Napríklad potrebu spoločenstva pre mladé rodiny, dôležitosť rodinných rituálov, čas byť spolu, spiritualita rodiny, dôležitosť role otca, konflikty a krízy, závislosti, rôzne zneužívania v rodine, misia rodiny. Zdôraznil, že veľmi dôležitá je myšlienka základného príbehu. Napr. príbeh konverzie človeka, príbeh zakladateľa rehole a pod., lebo ak sa tento príbeh vytratí, zabudne sa, stratí sa charizma. Podobne ako Cirkev rozvíja základný príbeh Veľkej noci, podobne v rodine je základný príbeh manželov – rodičov, ktorý je potrebné v rodine pripomínať a rozvíjať.
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ sa vo svojom príhovore venoval niektorým aktuálnym výzvam, ktoré stoja pred kňazmi. Hovoril aj o Synode biskupov o rodine, na ktorú cestuje. Požiadal kňazov o intenzívne modlitby za synodu a povedal, že modlitbu Svätého Otca Františka k Svätej rodine sa budeme vo farnostiach modliť aj naďalej. Poďakoval za účasť na Národnom pochode za život v Bratislave. Podal niektoré informácie k blížiacemu sa Svätému roku milosrdenstva. Napríklad to, že v tomto tematickom roku ponúkne listom každému suspendovanému kňazovi z archieparchie celodenné stretnutie, aby sa mohli porozprávať a ak sa dá, tak aj riešiť situáciu. Požiadal kňazov, aby často kázali o Božom milosrdenstve. Vymenoval chrámy, v ktorých bude možné vo Svätom roku milosrdenstva získať odpustky. Ide o tieto chrámy: katedrála v Prešove, bazilika v Ľutine, kaplnka na hore Zvir v Litmanovej, chrám v Humennom v meste, v Krásnom Brode, vo Svidníku a v Poprade. Ďalej pripomenul potrebu povzbudzovať mladých ľudí k účasti na Svetových dňoch mládeže v Krakove v lete budúceho roku. Informoval tiež o tom, že v dňoch 4. – 7. novembra navštívia Prešovskú archieparchiu a Košickú eparchiu manželia Patrick a Nancy z Medjugoria a tiež o tom, že 21. novembra sa v Prešovskej archieparchii oficiálne ukončí Rok rodiny podujatím Rodina v Božom pláne v Ľutine.
Kňazský deň bol zakončený Molebenom k Presvätej Bohorodičke.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
12. november 2019 (utorok) Svätopluk
Liturgické čítania:
Ap. zač. 311. (Hebr 4, 14 – 5, 10); Jn zač. 36. (10, 9 – 16) (Jozafátovi)
Ap. zač. 279. (1 Tim 1, 8 – 14); Lk zač. 77. (14, 25 – 35) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1333883 (35 %)
môže byť
1214945 (32 %)
nepáči
1224736 (32 %)
Hlasy: 3773564
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX