Menu
Citát
Keď sa mstíš, trápiš predovšetkým seba samého, lebo či je niečo úbohejšieho ako rozhnevaný a mstiaci sa človek? Taký človek nemá pokoja.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

09.11.2015 | Valéria Hricovová | Čítanosť(2054) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa konal XXIV. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu

V Prešove sa konal XXIV. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu

V gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa počas víkendu 6. – 8. novembra 2015 uskutočnil 24. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu pod záštitou Mons. Jána Babjaka SJ, prešovského arcibiskupa a metropolitu.
 
Festival je súčasťou života Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku od roku 1990, kedy po rokoch útlaku mohla verejne a slobodne prezentovať širokej verejnosti krásu spevov byzantského obradu. Aj tento rok zvučali katedrálnym chrámom tóny, ktoré povznášali ducha a napĺňali srdcia poslucháčov radosťou a pokojom. Zaslúžilo sa o to jedenásť gréckokatolíckych speváckych zborov, ktoré spojili Slovensko od východu až po západ. Prítomní si vypočuli katedrálne zbory Kyrillomethodeon a Chrysostomos z Bratislavy, Katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda z Košíc a Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa z Prešova. Predstavili sa kňazi Prešovskej archieparchie a Košickej eparchie v Kňazskom zbore sv. Jakuba, aj bohoslovci prešovského kňazského seminára v Zbore sv. Romana Sladkopevca. Chrámové zbory Chrysostomos z Vranova nad Topľou, Chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného, Zbor archanjela Michala z Trebišova, Hlahol z Prešova-Sídliska 3 a Stauros z Prešova-Sekčova doplnili pestrú paletu účinkujúcich, ktorých bolo viac ako 240.
 
Festivalový program bol rozvrhnutý do troch dní. V piatok o 16.30 hod. archijerejskou svätou liturgiou, sprevádzanou spevom zboru Stauros, za účasti prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ a pomocného biskupa Milana Lacha SJ, bol festival otvorený, čím bol predznamenaný jeho duchovný charakter. V sobotu o 14.00 hod. prebiehal festivalový koncert, na ktorom vystúpili všetky spomínané spevácke zbory. Slávnostný charakter sobotňajšieho odpoludnia bol v závere ozvláštnený odovzdávaním Zlatej medaily bl. biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM, ktorú sa otec arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ rozhodol udeliť p. Štefanovi Ladižinskému pri príležitosti jeho krásneho jubilea – 90 rokov života – za prínos v oblasti liturgických spevov byzantského obradu. Pán Ladižinský je synom gréckokatolíckeho kňaza a veľká časť jeho tvorby je úzko spätá s tvorbou liturgických a príležitostných zborových partitúr pre potreby gréckokatolíckych speváckych zborov. Všetky prítomné zbory mu zaspievali „Mnohaja lita“ v jeho vlastnej štvorhlasnej úprave. Kvôli zdravotným problémom jubilanta ocenenie prevzala jeho dcéra pani Katarína Pašteková. Pán Ladižinský sa prihovoril k prítomným formou listu, ktorý prečítala jeho dcéra. Vyjadril vďaku za ocenenie a z jeho slov bolo cítiť veľkú lásku k východnému obradu, hĺbku jeho viery a nezlomný optimizmus.

Rovnaké ocenenie sa rozhodol vladyka Ján udeliť aj všetkým členom speváckych zborov a ich bývalým aj súčasným dirigentom „za všetky obety a námahy pri dlhoročnej prezentácii Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku a v zahraničí“. Po odovzdaní ocenení sa otec arcibiskup prihovoril prítomným účinkujúcim, poďakoval im za ich prácu, ktorú si veľmi cení a povzbudil ich, aby aj naďalej pokračovali v nácvikoch a neľutovali námahu, ktorú musia pri tom vynaložiť, pretože to robia na Božiu slávu. Spoločný spev „Budi imja Hospodne blahosloveno“ od Dmitrija Bortňanského ukončil 24. festivalový koncert.

Program pokračoval v nedeľu. Na archijerejskej svätej liturgii o 8.00 hod., ktorú slávil otec arcibiskup Ján Babjak SJ, spieval bratislavský zbor Chrysostomos a o 10.00 hod. pri archijerejskej svätej liturgii, ktorú slávil otec biskup Milan Lach SJ, zbor Kyrillomethodeon. Týmto spevom na svätých liturgiách sa zavŕšilo duchovné posolstvo festivalu.
 
Umelecky hodnotnými vystúpeniami všetky zbory dokázali lásku k liturgickému spevu, ktorý umocňuje hĺbku a krásu modlitby. Svojou prítomnosťou demonštrovali, že im záleží na šírení tradície byzantského obradu, že chcú ostať verní odkazu sv. Cyrila a Metoda a odovzdávať ho ďalším generáciám.
 
Organizátormi boli Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov a Zduženie Sakrálne spevy Východu. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Mesto Prešov.
 
 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
29. marec 2020 (nedeľa) Miroslav
Liturgické čítania:
Ap. zač. 321b. (Hebr 9, 11 – 14); Mk zač. 47. (10, 32b – 45)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1374664 (35 %)
môže byť
1254056 (32 %)
nepáči
1268729 (33 %)
Hlasy: 3897449
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX