Menu
Citát
Dom sa nezrúti kvôli jednému úderu. Najčastejšie je to kvôli starej chybe v konštrukcii. Občas ide o dlhotrvajúcu nedbalosť obyvateľov domu, ktorí dopustili, aby pretiekla strecha. Kvapka po kvapke nebadateľne spôsobuje, že prehnijú klady na streche. Časom sa malá štrbinka zväčší a spôsobí značné škody. Konečný efekt je to, že dážď naplno preteká a dom sa zrúti.
sv. Ján Kasián
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.11.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1844)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V bazilike v Ľutine zakončili Rok rodiny v Prešovskej archieparchii

V bazilike v Ľutine zakončili Rok rodiny v Prešovskej archieparchii

Veriaci a kňazi Prešovskej archieparchie v spoločenstve so svojimi biskupmi zakončili v sobotu 21. novembra v bazilike v Ľutine Rok rodiny. Evanjelizačný deň pre manželov, ako toto podujatie nazval hlavný organizátor – Centrum pre rodinu na Sigorde, začal archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ a koncelebroval pomocný prešovský biskup Mons. Milan Lach SJ a prítomní kňazi.
 
V homílii vladyka Ján zdôraznil, že láska je zmyslom života a podčiarkol dve skutočnosti, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravý duchovný rozvoj rodín – dennú spoločnú modlitbu v rodine a príklad rodičov. Zároveň povedal: „Dnes, na sviatok Uvedenia Bohorodičky do chrámu, v Prešovskej archieparchii oficiálne zakončujeme dva roky, ktoré sme mali zasvätené Rodine. Chceme sa preto poďakovať Svätej rodine za mnohé dary a milosti.“ Vyzdvihol návštevy kňazov počas Roka rodiny v rodinách vo farnostiach. Prichádzali do rodín spolu s ikonou Svätej rodiny, aby sa spolu s tou ktorou rodinou modlili: „Prichádzali ste do rodín na spoločnú modlitbu. Prichádzali ste tam ako Ježiš, aby ste im priniesli Božie slovo a zaujímali sa o ich rodinný život. Niektorí ste mi o tom vydali aj pekné svedectvo.“
 
Na konci liturgickej slávnosti ocenil deviatich kňazov dôchodcov za ich vernú kňazskú službu, a to predovšetkým za ich službu pri vysluhovaní sviatosti zmierenia. Zlatý kríž a titul protojerej prijal z rúk prešovského arcibiskupa a metropolitu otec Alfonz Bocko a právo nosiť nábederník títo kňazi: Juraj Červený, Michal Džatko, František Fedor, Jozef Mašlej, Michal Onderko st., Emil Sičák, Ján Tkáč a Štefan Vasilík CSsR.
 
Program pokračoval pod vedením Spoločenstva novej evanjelizácie z Dolného Kubína svedectvami rodín, chválami a modlitbou príhovoru, a to na tému Rodina v Božom pláne. Niekoľko manželských párov z tohto spoločenstva sa slovom i piesňami podelilo so svojou skúsenosťou s Božou láskou v ich manželstvách a rodinách. Slávnostný deň v Ľutine zakončila spoločná modlitba Akatistu požehnania rodín.
 
Rok rodiny v Prešovskej archiperachii vyhlásil 6. januára 2014 prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ pastierskym listom. Aj 6. januára 2015 sa čítal ďalší jeho pastiersky list k predĺženiu Roka rodiny. Nielen počas Roka rodiny, ale aj po jeho skončení sa naďalej v Prešovskej archieparchii po každej svätej liturgii modlia kňazi a veriaci Modlitbu Svätého Otca Františka k Svätej nazaretskej rodine. Počas Roka rodiny putovalo viac ako 300 ikon Svätej rodiny po rodinách v jednotlivých farnostiach. V priebehu jedného týždňa v jednom roku a ďalšieho v druhom roku sa pred ikonou rodiny modlili Pobožnosť pred ikonou Svätej rodiny s katechézami na rôzne témy súvisiace s manželským a rodinným životom. Uskutočnili sa dva Kongresy rodiny, púte rodín, aj Púť rómskych rodín a viaceré iné podujatia. Trvalou pamiatkou na Rok rodiny zostáva nová modlitba – Akatist požehnania rodín a drevený Chrám Svätej rodiny v Ľutine. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. február 2020 (streda) Vlasta
Liturgické čítania:
Každodenná večiereň: radová katizma; Hospodi, vozzvách na 6: 3 slohy z hlasu zo stredy večer a 3 slohy svätému; Sláva, I teraz, bohorodičník; prokimen prvý z triody a parémia: Joel 3, 12 – 21. Druhý prokimen z triody a nasleduje Spodóbi Hospodi (ekténia Rcém vsí sa vynecháva); veršové slohy z triody; na konci tropár svätému, Sláva, I teraz, bohorodičník; ekténi a Pomíluj nás Bože; po ekténii tri hlboké poklony; modlitba Vsesvjatája Trojce, Budi imja Hospodne 3x; 33. žalm; Dostójno jésť, Sláva, I nyňi, Hospodi, pomiluj 3X, Blahosloví a prepustenie.
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 113 (Rim 14, 6 – 9); Mt zač. 109. (26, 57 – 75)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1369038 (35 %)
môže byť
1248782 (32 %)
nepáči
1261397 (33 %)
Hlasy: 3879217
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX