Menu
Citát
Nie umrieť je zlom, ale zle umrieť. Kto sa vždy bál pekla, nikdy sa nebude báť smrti.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.11.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1810)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V bazilike v Ľutine zakončili Rok rodiny v Prešovskej archieparchii

V bazilike v Ľutine zakončili Rok rodiny v Prešovskej archieparchii

Veriaci a kňazi Prešovskej archieparchie v spoločenstve so svojimi biskupmi zakončili v sobotu 21. novembra v bazilike v Ľutine Rok rodiny. Evanjelizačný deň pre manželov, ako toto podujatie nazval hlavný organizátor – Centrum pre rodinu na Sigorde, začal archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ a koncelebroval pomocný prešovský biskup Mons. Milan Lach SJ a prítomní kňazi.
 
V homílii vladyka Ján zdôraznil, že láska je zmyslom života a podčiarkol dve skutočnosti, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravý duchovný rozvoj rodín – dennú spoločnú modlitbu v rodine a príklad rodičov. Zároveň povedal: „Dnes, na sviatok Uvedenia Bohorodičky do chrámu, v Prešovskej archieparchii oficiálne zakončujeme dva roky, ktoré sme mali zasvätené Rodine. Chceme sa preto poďakovať Svätej rodine za mnohé dary a milosti.“ Vyzdvihol návštevy kňazov počas Roka rodiny v rodinách vo farnostiach. Prichádzali do rodín spolu s ikonou Svätej rodiny, aby sa spolu s tou ktorou rodinou modlili: „Prichádzali ste do rodín na spoločnú modlitbu. Prichádzali ste tam ako Ježiš, aby ste im priniesli Božie slovo a zaujímali sa o ich rodinný život. Niektorí ste mi o tom vydali aj pekné svedectvo.“
 
Na konci liturgickej slávnosti ocenil deviatich kňazov dôchodcov za ich vernú kňazskú službu, a to predovšetkým za ich službu pri vysluhovaní sviatosti zmierenia. Zlatý kríž a titul protojerej prijal z rúk prešovského arcibiskupa a metropolitu otec Alfonz Bocko a právo nosiť nábederník títo kňazi: Juraj Červený, Michal Džatko, František Fedor, Jozef Mašlej, Michal Onderko st., Emil Sičák, Ján Tkáč a Štefan Vasilík CSsR.
 
Program pokračoval pod vedením Spoločenstva novej evanjelizácie z Dolného Kubína svedectvami rodín, chválami a modlitbou príhovoru, a to na tému Rodina v Božom pláne. Niekoľko manželských párov z tohto spoločenstva sa slovom i piesňami podelilo so svojou skúsenosťou s Božou láskou v ich manželstvách a rodinách. Slávnostný deň v Ľutine zakončila spoločná modlitba Akatistu požehnania rodín.
 
Rok rodiny v Prešovskej archiperachii vyhlásil 6. januára 2014 prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ pastierskym listom. Aj 6. januára 2015 sa čítal ďalší jeho pastiersky list k predĺženiu Roka rodiny. Nielen počas Roka rodiny, ale aj po jeho skončení sa naďalej v Prešovskej archieparchii po každej svätej liturgii modlia kňazi a veriaci Modlitbu Svätého Otca Františka k Svätej nazaretskej rodine. Počas Roka rodiny putovalo viac ako 300 ikon Svätej rodiny po rodinách v jednotlivých farnostiach. V priebehu jedného týždňa v jednom roku a ďalšieho v druhom roku sa pred ikonou rodiny modlili Pobožnosť pred ikonou Svätej rodiny s katechézami na rôzne témy súvisiace s manželským a rodinným životom. Uskutočnili sa dva Kongresy rodiny, púte rodín, aj Púť rómskych rodín a viaceré iné podujatia. Trvalou pamiatkou na Rok rodiny zostáva nová modlitba – Akatist požehnania rodín a drevený Chrám Svätej rodiny v Ľutine. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
05. december 2019 (štvrtok) Oto
Liturgické čítania:
Ap. zač. 213. (Gal 5, 22 – 6, 2); Mt zač. 43. (11, 27 – 30) (prepodobnému)
Ap. zač. 315. (Hebr 7, 1 – 6); Lk zač. 107. (21, 28 – 33) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1341868 (35 %)
môže byť
1222828 (32 %)
nepáči
1232986 (32 %)
Hlasy: 3797682
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX