Menu
Citát
Modlitba ochraňuje nevinnosť. Modlitba je sila pre telo, istota pre dom. Modlitba je pečať panenstva, vernosť manželstva, výzbroj cestujúcich, stráž odpočívajúcich. Modlitba je obhajca súdených, útecha verných, radosť radujúcich sa. Modlitba je rozhovor s Bohom, zjednotenie s anjelmi, odvrátenie zla, návrat hriešnikov.
sv. Efrém Sýrsky
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.12.2015 | Čítanosť(2446) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Metropolita Ján Babjak SJ otvoril v prešovskej katedrále bránu milosrdenstva

Metropolita Ján Babjak SJ otvoril v prešovskej katedrále bránu milosrdenstva

V nedeľu 13. decembra 2015 prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ otvoril v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove Bránu milosrdenstva. Týmto sa aj Prešovská archieparchia zapojila do slávenia mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva, ktorý vyhlásil Svätý Otec František a v Ríme ho otvoril 8. decembra 2015.
 
Prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ zaintonoval slová 24. žalmu: „Zdvihnite, brány, svoje hlavice a vyvýšte sa, brány prastaré, lebo má vstúpiť kráľ slávy.“ Počas spevu Božieho ľudu, ktorý dvakrát zopakoval tieto slova a pokračoval v speve celého žalmu, vladyka Ján prešiel Bránou milosrdenstva.
 
V homílii počas archijerejskej svätej liturgie okrem iného povedal, že studnica milosrdenstva a lásky v Srdci Božieho Syna je otvorená dokorán.„Vážme si veľmi tento Svätý rok milosrdenstva a zapamätajme si jednu veľkú pravdu, že Boh nás veľmi miluje, lebo je Bohom lásky a nie nenávisti či pomsty a záleží mu na každom jednom z nás. To, že tento svet ešte existuje je znakom Božieho milosrdenstva a Jeho nekonečnej lásky. Vážme si to a využime tento milostivý čas na vlastné obrátenie, lebo keď sa mi kresťania obrátime, aj celé ľudské pokolenie bude lepšie, lebo všetkým vydáme ten najlepší Ježišov príklad.“ Oznámil tiež, že v gréckokatolíckom časopise Slovo, v rubrike Slovo metropolitu, sa počas Svätého roku milosrdenstva bude venovať bule Svätého Otca Františka Misericordiae vultus, ktorou pápež ohlásil tento mimoriadny svätý rok. „Pozývam vás meditovať ju spolu so mnou.“
 
Mons. Ján Babjak SJ ustanovil v Prešovskej archieparchii sedem chrámov za miesta, v ktorých veriaci môžu za obvyklých podmienok získať úplné odpustky počas celého mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva. Ide o chrámy v jednotlivých častiach archieparchie, aby veriaci neboli hatení veľkou vzdialenosťou prijať milosti mimoriadneho roku. Do každého z týchto chrámov poslal v nedeľu 13. decembra 2015 na otvorenie Svätého roku milosrdenstva sláviť sväté liturgie svojich delegátov.
 
Popri katedrálnom chráme je to ďalších šesť chrámov, v ktorých sa nachádzajú brány milosrdenstva.

Chrám sv. Petra a Pavla v Poprade, kde slávil archijerejskú svätú liturgiu Mons. Milan Lach SJ, pomocný prešovský biskup a protosynkel Prešovskej archieparchie.

Bazilika minor Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine, kde svätú liturgiu slávil otec Jurij Popovič, súdny synkel Prešovskej archieparchie.

Chrám Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky na hore Zvir v Litmanovej, kde bol hlavným slúžiacim otec Daniel Dzurovčin, synkel Prešovskej archieparchie.

V Chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom bol delegátom otec Peter Lach, kancelár Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove.

V Chráme Božej múdrosti vo Svidníku slávil svätú liturgiu Mons. Ľubomír Petrík, hovorca Prešovskej archieparchie.

V monastierskom Chráme bl. hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča v Krásnom Brode bol v mene otca arcibiskupa a metropolitu otec Metod Milan Bilančík OSBM, protoihumen Rádu sv. Bazila Veľkého na Slovensku. 

Zdroj: Informačné stredisko Prešovskej archieparchie

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
24. január 2021 (nedeľa) Timotej
Liturgické čítania:
UItiereň: Mt zač. 116. (28, 16 – 20)
Liturgia: Ap. zač. 296. (2 Tim 3, 10 – 15); Lk zač. 89. (18, 10 – 14)

 

Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1395618 (35 %)
môže byť
1273131 (32 %)
nepáči
1288651 (33 %)
Hlasy: 3957400
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX