Menu
Citát
Kríž nám hovorí, že nie je pádu bez nádeje, nie je tmy bez jedinej hviezdy, ani búrky bez prístavu, v ktorom by nebolo možné zakotviť.
Ján Pavol II.
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.01.2016 | Peter Laca, sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(1037) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Zasadala Komisia pre misie Prešovskej archieparchie

Zasadala Komisia pre misie Prešovskej archieparchie

Na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade Prešovskej archieparchie sa konalo 4. januára 2016 zasadnutie Komisie pre misie Prešovskej archieparchie za účasti pomocného biskupa vladyku Milana Lacha SJ. Na úvod zasadnutia privítala sr. Štefánia, predsedníčka komisie, vladyku Milana Lacha SJ, členov komisie a popriala im požehnaný nový rok 2016.
 
Po spoločnej modlitbe sa vladyka Milan prihovoril prítomným členom komisie, pričom vyzdvihol dôležitosť modlitby, cez ktorú sa treba stretávať s Pánom. Poukázal na dôležitosť misijného poslania Cirkvi v dnešnom svete, na ohlasovanie radostnej zvesti o Ježišovi Kristovi, na šírenie kresťanskej kultúry, na prežívanie radosti v dnešnom uponáhľanom svete. Pozitívne zhodnotil prácu predsedníčky a komisie za jeden rok od jej nového zloženia. Okrem iného povedal členom komisie, že je dôležité mať oheň Svätého Ducha. Je potrebné vedieť sa stíšiť, vedieť vypnúť prijímače okolo seba – rádio, televíziu, internet, sociálne siete, všetko to, čo narúša pokoj, lebo jedine v tichu sa dá zakúsiť ozajstné stretnutie s Pánom. Vyzval členov komisie k spolupráci s ostatnými komisiami v rámci Prešovskej archieparchie a zdôraznil, že je potrebné vytvoriť akúsi sieť, aby bolo vzájomné prepojenie aj v rámci Košickej a Bratislavskej eparchie. Jeho ďalšie výzvy boli vychovávať deti a mládež v misionárskom duchu, kríza na Ukrajine, Rómska otázka a utečenci zo Sýrie. V závere svojho príhovoru sa vladyka Milan poďakoval sr. Štefánii a všetkým členom za aktívnu činnosť, udelil požehnanie a pozval členov komisie na spoločnú obedňajšiu modlitbu do arcibiskupskej kaplnky.
 
Po modlitbách a spoločnom obede pokračovalo zasadanie komisie ďalej. Predsedníčka komisie sr. Štefánia predniesla Správu o činnosti Komisie pre misie za rok 2015, keď uviedla, že Komisia sa stretla 4x na vopred dohodnutých dátumoch stretnutia. Následne sa realizovala kontrola plnenia prijatých uznesení z posledného zasadnutia komisie, pričom predsedníčkou bolo skonštatované, že prijaté uznesenia boli a sú priebežne plnené, ako napr.: prezentácie Pápežských misijných diel vo farnostiach a na púti v Ľutine, na letných táboroch, ako aj účasť ukrajinských detí na letnom tábore Makrínka, Deň modlitby slovenských detí za deti postihnuté vojnou na Ukrajine 21. novembra 2015. Komisia pre misie pracovala aj na vytvorení webovej stránky misie.grkatpo.sk, ďalej spolupracovala s liturgickou komisiou, ktorá pripravovala prosby a modlitby na Deň mučeníkov v misiách, Misijnú nedeľu a na Deň modlitby za ukrajinské deti.
 
Na záver zasadania bol odsúhlasený program ďalších stretnutí a plán práce. V roku 2016 čaká komisiu príprava školskej katechézy na tému „Misie a PMDD“, získavanie spolupracovníkov pre misie, spolupráca s masmédiami, letný tábor na Ukrajine s deťmi postihnutými vojnou, šírenie myšlienky misií v tábore v Juskovej Voli a iné.
 
Touto cestou ďakujú členovia komisie za spoluprácu kňazom Prešovskej archieparchie, redakcii časopisu Slovo a všetkým, ktorí sa aj malou modlitbou pričinili o rozvoj misií. Vo Svätom roku milosrdenstva chceme všetkých povzbudiť k modlitbe za misie, finančnej pomoci a spolupráci pre rmisie, lebo misiou kresťana je každý skutok lásky pre iných, ako povzbudzuje Svätý Otec František: „Vďaka prijatiu Božieho milosrdenstva v krste máme spoločnú misiu, ktorou je odovzdávať prijaté milosrdenstvo iným, počínajúc od tých najchudobnejších a najopustenejších.“

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. november 2019 (štvrtok) Elvíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 320. (Hebr 9, 1 – 7); Lk zač. 54. (10, 38 – 42; 11, 27 – 28)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1336843 (35 %)
môže byť
1217742 (32 %)
nepáči
1227692 (32 %)
Hlasy: 3782277
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX