Menu
Citát
Svätý Pavol vo všetkých svojich listoch vzdáva vďaky za všetky dobrodenia sveta. Vzdávajme vďaky aj my za svoje dobrodenia – i za dobrodenia iných ľudí – malé i veľké.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.01.2016 | Peter Laca, sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(1073) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Zasadala Komisia pre misie Prešovskej archieparchie

Zasadala Komisia pre misie Prešovskej archieparchie

Na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade Prešovskej archieparchie sa konalo 4. januára 2016 zasadnutie Komisie pre misie Prešovskej archieparchie za účasti pomocného biskupa vladyku Milana Lacha SJ. Na úvod zasadnutia privítala sr. Štefánia, predsedníčka komisie, vladyku Milana Lacha SJ, členov komisie a popriala im požehnaný nový rok 2016.
 
Po spoločnej modlitbe sa vladyka Milan prihovoril prítomným členom komisie, pričom vyzdvihol dôležitosť modlitby, cez ktorú sa treba stretávať s Pánom. Poukázal na dôležitosť misijného poslania Cirkvi v dnešnom svete, na ohlasovanie radostnej zvesti o Ježišovi Kristovi, na šírenie kresťanskej kultúry, na prežívanie radosti v dnešnom uponáhľanom svete. Pozitívne zhodnotil prácu predsedníčky a komisie za jeden rok od jej nového zloženia. Okrem iného povedal členom komisie, že je dôležité mať oheň Svätého Ducha. Je potrebné vedieť sa stíšiť, vedieť vypnúť prijímače okolo seba – rádio, televíziu, internet, sociálne siete, všetko to, čo narúša pokoj, lebo jedine v tichu sa dá zakúsiť ozajstné stretnutie s Pánom. Vyzval členov komisie k spolupráci s ostatnými komisiami v rámci Prešovskej archieparchie a zdôraznil, že je potrebné vytvoriť akúsi sieť, aby bolo vzájomné prepojenie aj v rámci Košickej a Bratislavskej eparchie. Jeho ďalšie výzvy boli vychovávať deti a mládež v misionárskom duchu, kríza na Ukrajine, Rómska otázka a utečenci zo Sýrie. V závere svojho príhovoru sa vladyka Milan poďakoval sr. Štefánii a všetkým členom za aktívnu činnosť, udelil požehnanie a pozval členov komisie na spoločnú obedňajšiu modlitbu do arcibiskupskej kaplnky.
 
Po modlitbách a spoločnom obede pokračovalo zasadanie komisie ďalej. Predsedníčka komisie sr. Štefánia predniesla Správu o činnosti Komisie pre misie za rok 2015, keď uviedla, že Komisia sa stretla 4x na vopred dohodnutých dátumoch stretnutia. Následne sa realizovala kontrola plnenia prijatých uznesení z posledného zasadnutia komisie, pričom predsedníčkou bolo skonštatované, že prijaté uznesenia boli a sú priebežne plnené, ako napr.: prezentácie Pápežských misijných diel vo farnostiach a na púti v Ľutine, na letných táboroch, ako aj účasť ukrajinských detí na letnom tábore Makrínka, Deň modlitby slovenských detí za deti postihnuté vojnou na Ukrajine 21. novembra 2015. Komisia pre misie pracovala aj na vytvorení webovej stránky misie.grkatpo.sk, ďalej spolupracovala s liturgickou komisiou, ktorá pripravovala prosby a modlitby na Deň mučeníkov v misiách, Misijnú nedeľu a na Deň modlitby za ukrajinské deti.
 
Na záver zasadania bol odsúhlasený program ďalších stretnutí a plán práce. V roku 2016 čaká komisiu príprava školskej katechézy na tému „Misie a PMDD“, získavanie spolupracovníkov pre misie, spolupráca s masmédiami, letný tábor na Ukrajine s deťmi postihnutými vojnou, šírenie myšlienky misií v tábore v Juskovej Voli a iné.
 
Touto cestou ďakujú členovia komisie za spoluprácu kňazom Prešovskej archieparchie, redakcii časopisu Slovo a všetkým, ktorí sa aj malou modlitbou pričinili o rozvoj misií. Vo Svätom roku milosrdenstva chceme všetkých povzbudiť k modlitbe za misie, finančnej pomoci a spolupráci pre rmisie, lebo misiou kresťana je každý skutok lásky pre iných, ako povzbudzuje Svätý Otec František: „Vďaka prijatiu Božieho milosrdenstva v krste máme spoločnú misiu, ktorou je odovzdávať prijaté milosrdenstvo iným, počínajúc od tých najchudobnejších a najopustenejších.“

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. január 2020 (nedeľa) Drahomíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 280b. (1 Tim 1, 15 – 17); Lk 93. (18, 35 – 43)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358127 (35 %)
môže byť
1238601 (32 %)
nepáči
1250069 (32 %)
Hlasy: 3846797
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX