Menu
Citát
Ako poznať a liečiť pyšného? - Poznať ho podľa toho, že sa snaží o povýšenie. Pýcha sa lieči vierou v túto pravdu: Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť (Jak 4, 6). K tomu treba poznamenať, že nikto sa nemôže vyliečiť z tejto náruživosti i keby sa ako bál, že bude odsúdený s pyšnými, kým sa celkom nezriekne túžby po sláve, podobne ako sa niekto nemôže odnaučiť od nejakého dialektu alebo spôsobu rozprávania alebo i od nejakého iného prejavu, kým neprestane nielen podľa toho robiť, ale aj zaujímať sa o to.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.01.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1294)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Pred ôsmimi rokmi bola zriadená Prešovská metropolia

Pred ôsmimi rokmi bola zriadená Prešovská metropolia

Pred ôsmimi rokmi, 30. januára 2008 na sviatok Troch svätiteľov, pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa a metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu, vyčlenením z územia vtedajšej Prešovskej eparchie, a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka.

Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.

Prešovská archieparchia má 116 000 veriacich, 18 protopresbyterátov, z ktorých sú dva personálne – pre Gréckokatolícku teologickú fakultu Prešovskej univerzity a pre špeciálnu pastoráciu, 164 farností, 295 kňazov, z toho 21 rehoľných, štyroch diakonov a 360 chrámov, z toho sú 4 nové chrámy posvätené v roku 2015. Čo sa týka rehoľného života, popri baziliánoch a redemptoristoch, pôsobí na území archieparchie aj 71 rehoľných sestier z rehoľných spoločenstiev baziliánok, služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych redemptoristiek.

V archieparchii intenzívne pôsobia 4 pastoračno-formačné centrá – Centrum pre mládež v Juskovej Voli, Centrum pre rodinu na Sigorde, Centrum pre Rómov v Čičave a Gréckokatolícke mládežnícke pastoračné centrum pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove. V Prešove je Gréckokatolícky kňazský seminár bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča, v ktorom sa na kňazstvo pripravuje 61 seminaristov z celej metropolie, plus ďalší štrnásti sú v pastoračnom ročníku. Zo všetkých seminaristov (vrátane pastoračného ročníka) je ich za Prešovskú archieparchiu 59.

Zároveň má v Prešove svoje sídlo Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, na ktorej v tomto akademickom roku študuje spolu 565 študentov vo ôsmich študijných programoch, vo všetkých troch stupňoch vzdelávania, v dennej a externej forme štúdia. V komplexnej akreditácii vysokých škôl sa už druhýkrát po sebe ocitla na prvom mieste a v hodnotení ARRA obsadila druhé miesto medzi všetkými teologickými fakultami na Slovensku. V Prešovskej archieparchii pôsobí niekoľko cirkevných škôl: 2 materské školy, 2 základné školy, 2 gymnáziá a po jednej stredná zdravotnícka škola, škola v prírode a jedno centrum voľného času. Svojou bohatou pôsobnosťou pre tých, ktorí najviac potrebujú našu pomoc, je známa Gréckokatolícka charita v Prešove. V tomto meste má svoju redakciu oficiálny časopis Gréckokatolíckej cirkvi Slovo. Vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník.

Dve najväčšie pútnické miesta v Ľutine a na hore Zvir v Litmanovej sú duchovne zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. Pútnické miesto otcov baziliánov na Bukovej hôrke je duchovné zviazané s Bazilikou sv. Petra v Ríme. V lete minulého roku bol v rámci Roka rodiny v Ľutine posvätený drevený chrám, zasvätený Svätej rodine, ktorý bol postavený podľa pôvodného dreveného ľutinského chrámu. Jeho veža je zároveň vyhliadková. Každý mesiac sa v Ľutine a v Litmanovej slávia fatimské soboty a v priebehu roka rôzne stavovské púte. V Litmanovej je každý mesiac po prvom piatku aj Malá púť. Hlavné púte sú v auguste. V rokoch 2014 a 2015 prebiehal v Prešovskej archieparchii Rok rodiny, ktorý do mnohých rodín priniesol veľa Božích milostí. Pred rokom, 31. januára 2015, bol oficiálne na archieparchiálnej úrovni otvorený proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V rámci KBS je predsedom Environmentálnej subkomisie. Pomocným biskupom Prešovskej archieparchie je Mons. Milan Lach SJ, ktorý je v rámci KBS predsedom Bioetickej subkomisie a predsedom Rady pre pastoráciu v zdravotníctve. V Prešove žije aj emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Mons. Ján Eugen Kočiš.

V archieparchii bolo ukončené Archieparchiálne zhromaždenie a prebieha príprava na prvé metropolitné zhromaždenie. Aktuálne aj gréckokatolícki veriaci slávia mimoriadny Svätý rok milosrdenstva. V Prešovskej archieparchii je otvorených sedem Brán milosrdenstva. Vo všetkých týchto chrámoch je zabezpečená pravidelná služba vysluhovania sviatosti zmierenia a možnosť duchovného rozhovoru.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
11. august 2020 (utorok) Zuzana
Svätý dňa: Svätý mučeník Euplos.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 172. (1 Kor 2, 14 – 3, 3); Mt zač. 95. (23, 23 – 28)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1383409 (35 %)
môže byť
1261530 (32 %)
nepáči
1277764 (33 %)
Hlasy: 3922703
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX