26.02.2016 | Ľubomír Petrík |
(1574)

Slávnostnému verejnému vyznaniu viery v Prešove predsedal aj vladyka Milan Lach SJ![]() Pondelok 22. februára pokračovali bratia a sestry z prvého gréckokatolíckeho spoločenstva Neokatechumenátnej cesty v Prešove v slávnostnom verejnom vyznávaní viery v gréckokatolíckom Chráme Povýšenia sv. Kríža na sídlisku Sekčov v Prešove. Ide o jednu z etáp pokrstného katechumenátu. Po tom, čo v piatok 19. februára medzi neokatechumenov zavítal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, tentoraz medzi nich prišiel pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach SJ, ktorý slávil svätú liturgiu a predsedal Deviatej hodinke z Liturgie hodín Gréckokatolíckej cirkvi. Ďalší piati bratia a sestry v rámci jej slávenia povedali najprv svoju skúsenosť a následne vyznali vieru proklamáciou Nicejsko-carihradského vyznania viery. Vladyka Milan všetkých povzbudil, aby sa nebáli vyznávať vieru v tomto svete a zdôraznil slobodu akú človeku dáva jedine Boh. Povedal, že každý z nás je originál, čo bolo možné počuť aj v jednotlivých skúsenostiach viery, ktoré zazneli, a Boh nás každého miluje rovnakou láskou. Vladyka potom zotrval medzi bratmi a sestrami zo spoločenstva aj na stretnutí pri agapé.
Toto spoločenstvo, ktoré tvorí takmer 60 bratov a sestier, vzniklo v roku 1988 ako prvé neokatechumenátne spoločenstvo v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Postupne bolo rozšírené a v súčasnosti je prvým, teda najstarším z troch gréckokatolíckych neokatechumenátnych spoločenstiev v Prešove, z ktorých každé je v inej etape katechumenátu. V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je takmer dvadsať neokatechumenátnych spoločenstiev, a to vo farnostiach Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie.
Neokatechumenátna cesta vznikla v roku 1964 medzi chudobnými v Madride. Je založená na „trojnožke“ Božie slovo – Liturgia – Spoločenstvo, s konečným zámerom priviesť ľudí k bratskému spolužitiu a zrelej viere. Cieľom Neokatechumenátnej cesty je vytvoriť vo farnosti prostredie, v ktorom už pokrstení ľudia môžu postupne, po etapách, objaviť veľkosť krstu a stať sa vo farnosti skrze lásku a jednotu znakom vzkrieseného Ježiša Krista. Neokatechumenát pomáha budovať farnosť ako spoločenstvo spoločenstiev. Je v službe biskupov ako spôsob diecéznej (eparchiálnej) realizácie uvedenia do kresťanského života a permanentnej výchovy vo viere. Vo vnútri farnosti je prežívaný v malom spoločenstve. Nie je hnutím v pravom zmysle slova, ale „cestou uvedenia“ do kresťanského života. Štatút Neokatechumenátnej cesty bol definitívne schválený 11. mája 2008, na sviatok Zoslania Svätého Ducha, pápežom Benediktom XVI.
|