Menu
Citát
More usmrtilo nepriateľa. Tak i pri krste je zničený náš nepriateľ-ský vzťah k Bohu. Ľud vyšiel z vody zdravý a bez pohromy. Rovnako i my vychádzame z vody ako živí, ktorí vstávajú z mŕtvych.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.03.2016 | Peter Tirpák | Čítanosť(1666) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Predstavenie Božieho milosrdenstva na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove

Predstavenie Božieho milosrdenstva na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove

Svätý Otec František v marci minulého roka v Bazilike sv. Petra v Ríme zverejnil svoje rozhodnutie sláviť Jubilejný rok milosrdenstva. Naplnenie tejto vízie a pastoračného úsilia sa začalo 8.12.2015 v celej Katolíckej cirkvi. Otvorenie jubilea sa uskutočnilo v čase 50. výročia ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý aj v súčasnosti volá po nových pastoračných podnetoch v Cirkvi. Tie by boli pokračovaním v ohlasovaní a sprítomňovaní Božej lásky.
 
V intenciách týchto myšlienok pripravila Katedra aplikovanej edukológie na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove vedeckú konferenciu s názvom Božie milosrdenstvo v obraze katechézy, ktorá sa uskutočnila dňa 17.3.2016. Vedecké podujatie sa začalo možno netradične, no vzhľadom na zameranie konferencie veľmi aktuálne – slávením svätej liturgie vo fakultnej Kaplnke bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča. Hlavným slúžiteľom bol vladyka Milan Lach SJ, pomocný prešovský biskup, ktorý sa prítomným prihovoril v homílii vychádzajúcej z Lukášovho evanjelia, v ktorom zaznieva otázka bohatého popredného muža, ktorý chcel byť dedičom večného života, no nedokázal sa vzdať toho, čo mu v tom zabraňovalo – vlastného zabezpečenia bez ochoty byť milosrdný voči druhému.
 
Vedecká časť konferencie začínala úvodným slovom, ktoré predniesol prodekan pre doktorandské štúdium a rozvoj a vedúci Katedry aplikovanej edukológie doc. ThDr. PaedDr. Ing. Gabriel Paľa, PhD. Pozdravné slovo veľkého kancelára Mons. Dr.h.c. ThDr. Jána Babjaka, PhD. SJ predniesol pred početným auditóriom kancelár Arcibiskupského úradu v Prešove Dipl.-Theol.Univ. Peter Lach.
 
Prvú časť prednášok otvoril prorektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. ThDr. František Trstenský, PhD., ktorý hovoril o Biblických východiskách chápania Božieho milosrdenstva. Prednášku o ponúkaní Božieho milosrdenstva vo väzenskom prostredí ponúkol PaedDr. ThLic. Emil Turiak, PhD., ktorý je zároveň protopresbyterom žilinského protopresbyterátu. Vzťah milosrdenstva a výchovy sme si vypočuli aj v rozmere filozofického zmýšľania, ktoré prezentoval Dr.h.c. prof. PhDr. Pavol Dancák, PhD. To, že predmetná konferencia mala v skutku interpersonálny rozmer, potvrdzuje aj prednáška ThLic. Martina Tkáča, PhD., ktorý sa zamýšľal nad vzťahom Liturgie sv. Jána Zlatoústeho, ktorá nie je iba spomienkou, ale aj zdrojom milosrdenstva.
 
Druhý blok prednášok otvoril farský administrátor farnosti Sklabiná (banskobystrická diecéza) ThDr. Ondrej Šmidriak, PhD., ktorý sa zhostil pastoračného vnímania cirkevného spoločenstva, ktoré je výzvou a školou milosrdenstva. To, ako by homília mala vyzerať, vysvetlil vo svojom vstupe Mons. doc. ThDr. Ľubomír Petrík, PhD. Zaoberal sa prioritou indikatívu spásy v homílii, pričom zdôraznil potrebu neustáleho ohlasovania kerygmy – radostnej zvesti, čo zdôraznil aj na príklade sv. Jána Zlatoústeho. Zásady ohlasovania kerygmy v katechéze predstavil doc. ThDr. Peter Tirpák, PhD. na príklade zachovalých spisov Troch svätiteľov – sv. Jána Zlatoústeho, sv. Bazila Veľkého a sv. Gregora Naziánskeho. Biblicko-pastoračný rozmer vnímania rodiny ponúkol doc. ThDr. Michal Hospodár, PhD., pričom zdôraznil základné atribúty duchovného napredovania, ktoré vychádza zo vzájomného odpustenia. Potvrdením interdisciplinarity konferencie bola tiež prednáška doc. Mgr. Kamila Kardisa, PhD. Vnímajúc spoločenskú klímu a nestabilitu v náboženskom presvedčení a živote uvažoval nad skutočnou identitou kresťana v sekulárnej desocializovanej Európe. Záver bloku prednášok patril doc. ThDr. Štefanovi Paločkovi, PhD., ktorý z pohľadu dogmatiky predstavil zásadné prístupy a tvorby obsahov v katechéze.
 
Predstavené príspevky vytvorili vhodnú klímu na vzájomnú diskusiu. Ambíciou organizačného výboru ostáva príprava konferenčného zborníka v elektronickej podobe, ktorého súčasťou bude aj audiozáznam prednášok a fotografií z podujatia.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
17. január 2021 (nedeľa) Nataša
Liturgické čítania:
Veľká utiereň: Jn zač. 67. (21, 15 – 25)
Liturgia: Ap. zač. 285b. (1 Tim 4, 9 – 15); Lk zač. 94. (19, 1 – 10) (radové)
              Ap. zač. 335. (Hebr 13, 17 – 21) Lk zač. 24. (6, 17 – 23) (prepodobnému)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1395243 (35 %)
môže byť
1272728 (32 %)
nepáči
1288327 (33 %)
Hlasy: 3956298
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX