Menu
Citát
Odpusť urážky! Keď si raz, dvakrát i tretíkrát odpustil tomu, kto ťa urazil, ak je divší od diabla, nebude takým hrubým, aby zopakoval svoje urážky.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Národný pochod za život
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.03.2016 | Patrik Maľarčík | Čítanosť(1745) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kvetný víkend Prešovskej archieparchie

Kvetný víkend Prešovskej archieparchie

V dňoch 18. – 20. marca 2016 sa mladí z Prešovskej archieparchie stretli v Gréckokatolíckom mládežníckom centre (GMC) Bárka v Juskovej Voli, aby spoločne prežili Kvetný víkend. Takmer 90 mladých ľudí uvažovalo nad myšlienkou: „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo.“ V piatok, po spoločnom slávení Božskej služby vopred posvätených darov, sme spoločne zažili sederovú večeru. Otec Milan Diheneščík, ktorý študuje Bibliu v Jeruzaleme, všetkým priblížil symboliku tejto večere i jej prepojenie na novozákonnú eucharistickú hostinu.
 
V sobotu vstúpili účastníci do „školy odpustenia,“ v ktorej bol „učiteľom“ hosť víkendu otec Michal Pavlišinovič. Po prvej katechéze, ktorá sa venovala odpusteniu sebe a blížnemu, sa mladí rozišli do pracovných skupín. V aktivite s názvom Ľadové srdce v skupinkách diskutovali o odpustení a zamýšľali sa nad troma otázkami: Neodpustil som? (Komu a čo?), Odpustili mi? (Kto a čo?), Prosím o odpustenie? (Koho a za čo?). Po druhej katechéze o odpustení si v samote spytovali svoje svedomie, aby mohli Božiu lásku pozvať do konkrétnych oblastí svojho života. Poobede sa venovali skutkom milosrdenstva, ktoré potom znázornili cez dramatické, hudobné i slovné umenie. Najkrajšia scénka bola odmenená o radosť podeliť sa s myšlienkou na hlavnom programe Kvetnej nedele v Prešove. Po svätej liturgii večer bola adorácia pred Najsvätejšou Eucharistiou venovaná téme odpustenia. Počas nej písali mladí listy odpustenia. V nedeľné ráno na úsvite putovali účastníci do miestneho chrámu v Juskovej Voli. Odišli z GMC Bárka ako otroci z Egypta, aby pri potoku podobne ako Izraeliti pri Červenom mori boli zbavení otroctva. Po spálení listov s otroctvami neodpustenia putovali do chrámu ako do zasľúbenej zeme, kde spoločne slávili svätú liturgiu. Zodpovednými animátormi za víkend boli absolventi našej animátorskej školy z GMC Bárka.
 
V nedeľu sa všetci spoločne presunuli do Prešova, kde sa pripojili k ostatným mladým Prešovskej archieparchie. Takmer 400 mladých bolo oslovených slovom otca arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ. V katechéze o milosrdenstve, opierajúc sa o podobenstvo o milosrdnom otcovi rozobral moc a silu odpustenia i lásku v praxi prejavujúcu sa cez skutky milosrdenstva. Následne po katechéze vladyka Ján v tombole vyžreboval prvého výhercu, ktorý vyhral pobyt na SDM 2016 v Krakove. Preniknutí atmosférou radosti počúvali mladí odpovede na svoje otázky od obidvoch vladykov Prešovskej archieparchie. K vladykovi Jánovi sa pridal aj vladyka Milan Lach SJ, pomocný prešovský biskup, ktorý bol tiež prítomný na celom programe. Následne boli mladí videopozvánkami i svedectvami konkrétnych ľudí pozvaní na SDM 2016 do Krakova a tiež do Archieparchiálnej školy animátora-dobrovoľníka. Súčasťou programu bolo aj divadielko s názvom Buď ako On, ktoré si pripravili prešovskí seminaristi i scénický tanec našich mladých s názvom Milosrdní. Po modlitbe hymny SDM Krakov 2016, ktorú viedla kapela Onezim ako aj celý program Kvetnej nedele, vladyka Ján vyžreboval druhého výhercu pobytu na SDM Krakov 2016. Spoločne s mladými sa obidvaja vladykovia pomodlili 33x Ježišovu modlitbu a tiež modlitbu na mimoriadny Rok milosrdenstva. Na záver podujatia vladyka Ján poďakoval účinkujúcim i organizátorom za prípravu, udelil všetkým archijerejské požehnanie a vyjadril nádej a túžbu, aby sa mladí aj naďalej v hojnom počte zúčastňovali na všetkých podujatiach organizovaných v Prešovskej archieparchii.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. september 2019 (štvrtok) Konštantín
Svätý dňa: Svätí mučeníci Trofim, Sabbatios a Dorymedont.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 232. (Ef 5, 33 – 6, 9); Lk zač. 13. (4, 16 – 22a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1313197 (35 %)
môže byť
1195331 (32 %)
nepáči
1204890 (32 %)
Hlasy: 3713418
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX