Menu
Citát
Lepšie je byť hlúpym ako pyšným, lebo hlúpy prejavuje iba svoju nerozumnosť ako nedostatok rozumu, pyšný však - čo je horšie - prejavuje nerozumnosť spolu so šialenstvom. Hlúpy je zlo pre seba samého, ale pyšný je aj pre iných utrpením. Pýcha sa rodí z nerozumnosti.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.03.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1078)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Veľký piatok a Zvestovanie Presvätej Bohorodičke v prešovskej katedrále

Veľký piatok a Zvestovanie Presvätej Bohorodičke v prešovskej katedrále

Tento rok bolo slávenie Veľkého piatku v Gréckokatolíckej cirkvi umocnené slávením sviatku Zvestovania Presvätej Bohorodičke, pretože obidva tieto veľké dni spásy človeka pripadli na jeden kalendárny deň. 
 
V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa ráno 25. marca modlili biskupi, kňazi a Boží ľud Kráľovské hodinky a popoludní prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ predsedal Liturgii sv. Jána Zlatoústeho s veľkou večierňou s uložením plaščenice do hrobu. Plaščenica je obdĺžnikové plátno s ikonografickým vyobrazením mŕtveho Ježišovho tela, ktorému veriaci vzdávajú úctu. Homíliu ohlásil pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ. Prepojil v nej obidve slávené tajomstvá. „Slávime dnes dve veľké udalosti našej spásy. Sviatok Zvestovania je začiatkom našej spásy, kým na Veľký piatok sa završuje naša spása. Dnes oslavujeme život. Kríž Ježiša Krista je vždy spojený so zmŕtvychvstaním. Svojou smrťou zasadzuje definitívne ranu smrti, diablovi i hriechu. Boh tak miloval svet, že poslal svojho Jednorodeného Syna, aby každý, kto v neho verí nezahynul, ale mal večný život. Preto sa v Máriinom živote počal náš Život.“ Homíliou sa niesla myšlienka lásky, ktorá je vždy spätá so životom. „Kristus nás predchádza do smrti, ale tretieho dňa vstane z mŕtvych. Do konca sveta toto musí Cirkev ohlasovať. Toto je naša istota a perspektíva – ukrižovaný a vz kriesený Pán. Nebuďme ľahostajní voči tomuto tajomstvu, lebo ľahostajnosť je najväčším nepriateľo m lásky. Ježiš preto prichádza, aby sme mali večný život. Raz sme už život dostali pri počatí. Teraz nám Ježiš dáva večný život.“ 
 
Na konci liturgie, ktorú koncelebroval aj Mons. Luka Jogy Vadakara, sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, nasledoval sprievod s plaščenicou okolo katedrály a jej uloženie do hrobu. Večer mali mladí ľudia z katedrálnej farnosti pred hrobom Ježiša Krista adoráciu s modlitbami a piesňami. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. júl 2019 (piatok) Dušana
Svätý dňa: Naša prepodobná matka Makrína, sestra Bazila Veľkého. Náš prepodobný otec Dios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 130b. (1 Kor 4, 5 – 8); Mt zač. 55. (13, 44 – 54a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1289551 (35 %)
môže byť
1172570 (32 %)
nepáči
1181655 (32 %)
Hlasy: 3643776
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX