Menu
Citát
Ako je dobrým činom pamätať na svoje hriechy, tak isto je dobrým dielom zabúdať na svoje dobré skutky. Prečo? Pretože spomienka na naše dobré skutky nás vedie k namyslenosti. Rozmýšľanie o hriechoch nás zasa vedie k poníženosti a pokore duše...
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.03.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1399)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Veľká sobota a Veľká nedeľa Paschy v prešovskej katedrále

Veľká sobota a Veľká nedeľa Paschy v prešovskej katedrále

Veľká sobota začala v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove Jeruzalemskou utierňou, ktorá sa slávi nad hrobom Ježiša Krista, v ktorom je uložená plaščenica – obdĺžnikové plátno s ikonografickým vyobrazením mŕtveho Ježišovho tela. Za účasti prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ a jeho pomocného biskupa Milana Lacha SJ sa kňazi a veriaci započúvali do Božieho slova a zapojili do hlbokej byzantskej hymnografie umocnenej výnimočnými melódiami jednotlivých spevov.
 
Večer obaja vladykovia slávili s kňazmi a Božím ľudom Liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou, na ktorej zaznelo pätnásť starozákonných čítaní a čítanie z Listu Rimanom a Matúšovho evanjelia, pred proklamáciou ktorého sa duchovenstvo prezlieklo z pôstnych do bielych rúch. V homílii prešovský arcibiskup a metropolita Ján poukázal skrze túto premenu farby liturgického rúcha na prechod zo smrti do života a na veľkú premenu, ktorá sa pri tejto liturgii deje pri krste v živote katechumenov. Zdôraznil úzky vzťah medzi krstom, myropomazaním a Eucharistiou. Nakoniec pozval všetkých k zamysleniu: „Zahľaďme sa na mŕtve Ježišovo telo. To je znak Božej lásky.“
 
Svätá a veľká nedeľa Paschy začala v preplnenej katedrále ráno o 4:00 Utierňou vzkriesenia, ktorej hlavným slúžiteľom bol vladyka Ján Babjak a s ním ju slávil aj vladyka Milan Lach. Katedrálu naplnila skutočná radosť vyjadrená navonok mohutným spevom paschálneho kánona so stále sa opakujúcim refrénom Christos voskrese! Po nej nasledovala posviacka veľkonočných pokrmov a archijerejská svätá liturgia s vladykom Jánom, ktorý po evanjeliu – prológu Jánovho evanjelia – spievanom cirkevnoslovansky, grécky, latinsky a slovensky v homílii povedal, že sme veľkonočným ľudom a že vlastnosťou kresťanov je radosť zo Vzkrieseného, lebo nám otvoril cestu do neba, do večného života. Potom o 10:30 slávili prešovský arcibiskup a metropolita ešte svätú liturgiu na hore Zvir v Litmanovej. Veľkú večiereň Paschy slávil v bazilike v Ľutine.
 
Vladyka Milan slávil v prešovskej katedrále archijerejskú svätú liturgiu o 10:00, počas ktorej v homílii povedal, že pravda paschálneho tajomstva je zmyslom života kresťanov, je to ich DNA. Preto je Pascha najväčším dňom, aký existuje. Večer slávil s kňazmi a veriacimi Veľkú večiereň Paschy.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. júl 2019 (piatok) Dušana
Svätý dňa: Naša prepodobná matka Makrína, sestra Bazila Veľkého. Náš prepodobný otec Dios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 130b. (1 Kor 4, 5 – 8); Mt zač. 55. (13, 44 – 54a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1289555 (35 %)
môže byť
1172573 (32 %)
nepáči
1181658 (32 %)
Hlasy: 3643786
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX