Menu
Citát
Nepatrí sa čestnému človeku byť hrdým na svoje dobré skutky, ale k pokore sa privádzať. Ten, kto robí dobré skutky, má svetlý veniec. A ten, kto mnohé dobré skutky vykonal, ale domnieva sa, že málo je toho, čo dobrého vykonal, ten človek týmto pokorným zmýšľaním o sebe, svetlejší a jagavejší veniec dostane. U koho je pokorné zmýšľanie, jeho dobré skutky bývajú svetlejšie, no ak niet pokorného zmýšľania, vtedy aj svetlé dobré skutky temnejú a veľké sa zmenšujú. Preto, ak chce niekto svoje dobré skutky ukázať veľkými, nech ich nepokladá za veľké, a vtedy sa oni stanú veľkými.
sv. Izidor Peluzský, + 4. st.
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.04.2016 | Peter Tirpák | Čítanosť(1747)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Svätojakubská cesta obrazom i slovom

Svätojakubská cesta obrazom i slovom

V rámci pozvanej prednášky vystúpil 7. apríla na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) Mgr. Slavomír Engel, člen OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago.
 
Prednáška sa uskutočnila z iniciatívy Katedry aplikovanej edukológie GTF PU. Pozvaný hosť slovom i obrazom priblížil študentom rôznych študijných odborov miesta, ktoré sám ako pútnik a účastník vyše 500 km „svätojakubského putovania“ navštívil. Prednáška bola umocnená množstvom otázok, ktoré naznačovali vysoký záujem spoznávania tohto miesta. GTF PU na uspokojenie záujmu študentov spoznávať aj iné miesta náboženského putovania ponúka výberový predmet Náboženský turizmus, ktorý sa taktiež teší veľkému záujmu. Ukončenie pozvanej prednášky bolo spojené s predstavením monografie Homo viator et homo peregrinus – Základy turizmu a putovania, ktorej autorom sú Peter Tirpák, František Dancák a Maciej Ostrowski.
 
Od čias Konštantína Veľkého, po ustálení masových vstupov pohanov do Cirkvi, sa začína rozvíjať putovanie ako prejav vyjadrenia viery. Cieľom boli najmä biblické miesta, predovšetkým v Palestíne, ktoré boli spojené s umučením Ježiša Krista, jeho detstvom i verejným účinkovaním. Tieto miesta sa stali pre kresťanov „svätým miestom“ – Svätou Zemou. Cieľom náboženského putovania sa stali aj miesta spojené so životom Presvätej Bohorodičky. Ich kreovanie siaha do doby prvopočiatkov Cirkvi, kde cez úctu k Božej Matke vznikajú neskôr mariánske svätyne v Ríme, Antiochii, Konštantínopole a Jeruzaleme. Cieľom putovania sa stávali aj miesta, ktoré sú späté so životom tých, ktorí nasledovali Krista.
Jedným z takýchto miest, známym od stredoveku, je i Santiago de Compostela v Španielsku. Podľa tradície je na tomto starobylom pútnickom mieste pochovaný sv. apoštol Jakub Starší. Vznik pútnického miesta zaraďujú najnovšie výskumy do obdobia okolo r. 830, keď na odľahlom severozápadnom výbežku Iberského polostrova, v diecéze Iria, bol objavený starý hrob, ktorý údajne patril apoštolovi Jakubovi Staršiemu. Protagonistom tohto nálezu, okolo ktorého sa postupne vytvorilo mesto Compostela, bol biskup Teodomiro († 847), ktorý o ňom ihneď informoval vtedajšieho vládcu Alfonza II. Astúrskeho a ten bez meškania pricestoval na miesto, aby sa pri hrobke mŕtveho pomodlil. Práve on sa stal ochrancom prvého chrámu, ktorý bol vybudovaný nad hrobkou a tiež prvým významným mecenášom kultu apoštola Jakuba. Tri z nezameniteľných atribútov pútnika – palicu, kapsu a predovšetkým svätojakubskú mušľu, symbol kompostelského svätca, opisuje tzv. Kalixtov kódex už v polovici 12. stor. Príchod a pobyt pútnikov v katedrále Santiaga de Compostela, vytúženom cieli, časom nadobudol ceremoniálny charakter. Pútnika skôr než vyrazil na často nebezpečnú cestu čakal zložitý rituál, ktorého najpodstatnejšou časťou bolo udelenie požehnania a odovzdanie palice a kapsy. Až dodnes sa v platnosti zachovalo veľa zo zvykov: prinášanie milodarov, uctenie si sochy apoštola (čo zn. uctenie si jeho osoby), či certifikát (Compostela), ktorý potvrdzuje absolvovanie púte.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. júl 2019 (sobota) Iľja, Eliáš
Svätý dňa: Svätý a slávny prorok Eliáš.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 57. (Jak 5, 10 – 20); Lk zač. 14. (4, 22 – 30) (prorokovi)
Ap. zač. 100. (Rim 9, 1 – 5); Mt zač. 32. (9, 18 – 26) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1289708 (35 %)
môže byť
1172731 (32 %)
nepáči
1181806 (32 %)
Hlasy: 3644245
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX