Menu
Citát
Nemôžeme byť ako loď, ktorá už absolvovala veľa ciest, vyviazla z mnohých búrok, ale v prístave narazila na skalu a potopiac sa prišla o všetky poklady na palube; kto po mnohej námahe neodmietne pokušenie pochvaly, rozbíja sa v samotnom prístave.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.04.2016 | Peter Tirpák | Čítanosť(1821)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Svätojakubská cesta obrazom i slovom

Svätojakubská cesta obrazom i slovom

V rámci pozvanej prednášky vystúpil 7. apríla na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) Mgr. Slavomír Engel, člen OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago.
 
Prednáška sa uskutočnila z iniciatívy Katedry aplikovanej edukológie GTF PU. Pozvaný hosť slovom i obrazom priblížil študentom rôznych študijných odborov miesta, ktoré sám ako pútnik a účastník vyše 500 km „svätojakubského putovania“ navštívil. Prednáška bola umocnená množstvom otázok, ktoré naznačovali vysoký záujem spoznávania tohto miesta. GTF PU na uspokojenie záujmu študentov spoznávať aj iné miesta náboženského putovania ponúka výberový predmet Náboženský turizmus, ktorý sa taktiež teší veľkému záujmu. Ukončenie pozvanej prednášky bolo spojené s predstavením monografie Homo viator et homo peregrinus – Základy turizmu a putovania, ktorej autorom sú Peter Tirpák, František Dancák a Maciej Ostrowski.
 
Od čias Konštantína Veľkého, po ustálení masových vstupov pohanov do Cirkvi, sa začína rozvíjať putovanie ako prejav vyjadrenia viery. Cieľom boli najmä biblické miesta, predovšetkým v Palestíne, ktoré boli spojené s umučením Ježiša Krista, jeho detstvom i verejným účinkovaním. Tieto miesta sa stali pre kresťanov „svätým miestom“ – Svätou Zemou. Cieľom náboženského putovania sa stali aj miesta spojené so životom Presvätej Bohorodičky. Ich kreovanie siaha do doby prvopočiatkov Cirkvi, kde cez úctu k Božej Matke vznikajú neskôr mariánske svätyne v Ríme, Antiochii, Konštantínopole a Jeruzaleme. Cieľom putovania sa stávali aj miesta, ktoré sú späté so životom tých, ktorí nasledovali Krista.
Jedným z takýchto miest, známym od stredoveku, je i Santiago de Compostela v Španielsku. Podľa tradície je na tomto starobylom pútnickom mieste pochovaný sv. apoštol Jakub Starší. Vznik pútnického miesta zaraďujú najnovšie výskumy do obdobia okolo r. 830, keď na odľahlom severozápadnom výbežku Iberského polostrova, v diecéze Iria, bol objavený starý hrob, ktorý údajne patril apoštolovi Jakubovi Staršiemu. Protagonistom tohto nálezu, okolo ktorého sa postupne vytvorilo mesto Compostela, bol biskup Teodomiro († 847), ktorý o ňom ihneď informoval vtedajšieho vládcu Alfonza II. Astúrskeho a ten bez meškania pricestoval na miesto, aby sa pri hrobke mŕtveho pomodlil. Práve on sa stal ochrancom prvého chrámu, ktorý bol vybudovaný nad hrobkou a tiež prvým významným mecenášom kultu apoštola Jakuba. Tri z nezameniteľných atribútov pútnika – palicu, kapsu a predovšetkým svätojakubskú mušľu, symbol kompostelského svätca, opisuje tzv. Kalixtov kódex už v polovici 12. stor. Príchod a pobyt pútnikov v katedrále Santiaga de Compostela, vytúženom cieli, časom nadobudol ceremoniálny charakter. Pútnika skôr než vyrazil na často nebezpečnú cestu čakal zložitý rituál, ktorého najpodstatnejšou časťou bolo udelenie požehnania a odovzdanie palice a kapsy. Až dodnes sa v platnosti zachovalo veľa zo zvykov: prinášanie milodarov, uctenie si sochy apoštola (čo zn. uctenie si jeho osoby), či certifikát (Compostela), ktorý potvrdzuje absolvovanie púte.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. október 2019 (piatok) Lukáš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 260b. (Kol 4, 5 – 9. 14. 18); Lk zač. 51a. (10, 16 – 21) (apoštolovi)
Ap. zač. 261. (Kol 4, 10 – 18); Lk zač. 50. (10, 1 – 15 ) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1324579 (35 %)
môže byť
1206148 (32 %)
nepáči
1215924 (32 %)
Hlasy: 3746651
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX