Menu
Citát
Nebojte sa venovať čas Kristovi! Áno, sprístupnime svoj čas, Kristovi, aby ho mohol osvietiť a usmerniť... Čas venovaný Kristovi nie je nikdy stratený, ale skôr získaný čas na hlboké poľudštenie našich vzťahov a nášho života.
Ján Pavol II.
Gréckokatolícka charita Prešov
Národný pochod za život
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.04.2016 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(1472) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove udeľovali Cenu Emila Korbu

V Prešove udeľovali Cenu Emila Korbu

Cirkev si je vedomá akú dôležitú funkciu zohrávajú masovo-komunikačné prostriedky, „ktoré preukazujú ľudstvu veľmi cenné služby, lebo účinne napomáhajú osvieženiu a obohateniu ducha, ale aj šíreniu a upevňovaniu Božieho kráľovstva“ (Inter mirifica 2). Pamätajúc aj na tieto slová otcov Druhého vatikánskeho koncilu sa vo štvrtok 21. apríla 2016 na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove uskutočnila slávnosť udeľovania Ceny Emila Korbu. Cenu udeľuje redakcia časopisu Slovo pod záštitou neziskovej organizácie Petra, n. o. a Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú k šíreniu evanjelia formou spoločensko-komunikačných prostriedkov.
 
Cena sa udeľuje raz za tri roky v troch kategóriách. V kategórii publikačná činnosť – prispievateľ si cenu z rúk prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ prevzal otec Milan Gábor za nezištné prispievanie do časopisu Slovo, v kategórii printové dielo boli za jedinečný, tvorivý počin ocenení manželia Drahomíra a Marek Kolesárovci a Valéria Juríčková ako autori Akatistu požehnania rodín a v kategórii neprintové dielo bola cena udelená Gréckokatolíckemu formačnému centru pre Rómov v Čičave za evanjelizačnú činnosť prostredníctvom nových elektronických médií, ako napr. muzikál Judit, či vystúpenia skupiny F6. Cenu od otca arcibiskupa prevzal riaditeľ centra otec Martin Mekel. Špeciálna cena Emila Korbu in memoriam bola udelená otcovi Štefanovi Pappovi, tretiemu šéfredaktorovi časopisu Slovo, pri príležitosti 25. výročia jeho úmrtia. Cenu prevzal otec Peter Horváth, správca farnosti Nižná Rybnica, v ktorej otec Štefan Papp pôsobil väčšinu svojho kňazského života. Na odovzdávaní ceny boli prítomní aj súrodenci Emila Korbu.
 
ThDr. Emil Korba bol gréckokatolícky kňaz a šéfredaktor časopisu Slovo od roku 1970 až do svojej predčasnej smrti v roku 1978. Po povolení činnosti Gréckokatolíckej cirkvi v Československu bol 1. októbra 1969 na vlastnú žiadosť uvoľnený z Pražskej arcidiecézy pre službu v Prešovskom biskupstve. Ako literátovi sa tu plní jeho dávna túžba pracovať v oblasti tlače. 1. októbra 1970 bol menovaný za vedúceho redaktora časopisov Slovo, Blahovistnik a ostatnej neperiodickej gréckokatolíckej tlače pri Spolku sv. Vojtecha v Trnave. V rokoch 1976 – 1978 bol aj šéfredaktorom Katolíckych novín. Bol literárne činný – písal predovšetkým básne a poviedky a ako redaktor sa venoval mnohým novinárskym žánrom.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. september 2019 (piatok) Ľuboslav, Ľuboslava
Svätý dňa: Svätý veľkomučeník Eustatios a spoločníci. Svätí mučeníci a vyznávači, veľký knieža Michal a jeho bojar Teodor, černigovskí divotvorcovia.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 234. (Ef 6, 18 – 24) Lk zač. 14. (4, 22 – 30)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1313612 (35 %)
môže byť
1195746 (32 %)
nepáči
1205291 (32 %)
Hlasy: 3714649
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX