Menu
Citát
V pekle už nie je Zástupca a Spasiteľ, tam už neuvidíš miernu a tichú tvár Ježiša Krista. Tam už nie je možné prísť ku Kráľovi a prosiť ho a týmto spôsobom sa oslobodiť od okov. Tam už nie je to možné. Tu na zemi akékoľvek utrpenie trvá len krátky čas, a tam horiaci hriešnik horí večne a nezhorí.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.05.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1880) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine sa konal Kňazský deň Prešovskej archieparchie

V Ľutine sa konal Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Na mariánskom pútnickom mieste v Ľutine sa v utorok 10. mája konal Kňazský deň Prešovskej archieparchie. Začal svätou liturgiou v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a homíliu ohlásil pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach SJ. Hovoril o dvoch rozmeroch života Cirkvi. Prvý je ten, že Cirkev je prenasledovaná. Dnes je viac mučeníkov ako v prvokresťanských časoch. To môže viesť k znechuteniu, pohoršeniu, smútku či k pochybnostiam. Ale je tu aj druhý rozmer. Ježiš hovorí: dám vám Svätého Ducha, Utešiteľa. Toto je pevná nádej Kristových učeníkov v každej, aj tej najťažšej situácii, povedal vladyka Milan.
 
Program kňazského dňa pokračoval krátkym vystúpením bývalého splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka, v ktorom poďakoval Gréckokatolíckej cirkvi za efektívnu prácu s Rómami. Zároveň pripomenul nebezpečenstvo radikalizmu a extrémizmu, ktoré protirečia kresťanskej viere. Vydal aj osobné svedectvo svojho života.
 
Ďalším hosťom bola Oľga Staňová, bývalá ľudová liečiteľka, ktorá kňazom porozprávala svoj životný príbeh ako pred osemnástimi rokmi prestala spolupracovať s diablom a uverila v Ježiša Krista a jeho Cirkev. Zdôraznila, že Ježiš je mocnejší ako diabol, ktorý však stále útočí. Vyzdvihla veľkú milosť, akú dostali kňazi, keď môžu hlásať Božie slovo a udeľovať sviatosti.
 
Vladyka Ján Babjak SJ vo svojom príhovore kňazom okrem iného poďakoval za spovednú službu, ktorú ešte intenzívnejšie konajú v tomto Svätom roku milosrdenstva, a to hlavne v chrámoch, v ktorých sú otvorené brány milosrdenstva, ale aj na iných miestach. Pozval ich na púte v tomto roku, najbližšie na 7. Metropolitnú púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove, ktorá sa uskutoční v sobotu 21. mája spolu s gréckokatolíkmi z Poľska. Ďalej zdôraznil, aby aj kňazi a rehoľné sestry brali veľmi vážne Božie milosrdenstvo, ktoré však nefunguje nejako automaticky bez našej úprimnej ľútosti. Vyhlásil tiež, že v sobotu 28. mája sa uskutoční archieparchiálny environmentálny deň spojený so zberom a separáciou odpadkov v našich farnostiach, hlavne v okolí chrámov, farských budov, cintorínov či pri potokoch, a to podľa možnosti v spolupráci s obecnými či mestskými úradmi. Pôjde o aktivitu v duchu najnovšej encykliky Svätého Otca Františka Laudato Si´, aby sme ukázali ľudský prístup k prírode, k Božiemu stvorenstvu, k nášmu spoločnému domovu a uvedomili si, že aj ničenie prírody je hriechom.
 
Potom sa kňazom prihovoril súdny synkel Prešovskej archieparchie Jurij Popovič, ktorý sa zameral na vysvetlenie apoštolského listu vydaného motu proprio pápeža Františka „Mitis et misericors Iesus“ o reforme kánonického procesu pre kauzy vyhlásenia nulity manželstva v Kódexe kánonov východných cirkví (CCEO). Pripomenul, že neexistuje žiadny cirkevný rozvod, iba skúmanie či bolo manželstvo prijaté platne, alebo neplatne. Vždy však ide o najvyšší zákon – spásu duší.
 
Po obede sa kňazi v závere kňazského dňa spolu s otcom arcibiskupom a pomocným biskupom pomodlili Korunku Božieho milosrdenstva.

 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. október 2020 (utorok) Vendelín
Liturgické čítania:
Ap. zač. 256. (Kol 2, 20 – 23; 3, 1 – 3); Lk zač. 44. (9, 23 – 27)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1389375 (35 %)
môže byť
1267117 (32 %)
nepáči
1283105 (33 %)
Hlasy: 3939597
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX