Menu
Citát
Všetko to, čo Syn Boží vykonal pre zmierenie sveta a čo o ňom učil, poznávame nielen z histórie jeho minulých činov, ale pociťujeme to aj z účinku toho, čo koná v prítomnosti.
sv. Lev Veľký
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

23.05.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2391) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V sobotu sa konala 7. Metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi do Krakova

V sobotu sa konala 7. Metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi do Krakova

Na 7. Metropolitnej púti Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove sa v sobotu 21. mája zúčastnilo viac ako 6000 pútnikov. Medzi nimi bolo asi 500 gréckokatolíckych veriacich z Poľska, ktorí sa v tomto Svätom roku milosrdenstva pripojili k už tradičnej púti gréckokatolíkov zo Slovenska. Hlbokú duchovnú atmosféru umocnil nielen pekný slnečný deň, ale aj biela, resp. zlatá a zelená farba liturgických rúch – spojenie slávenia paschálneho obdobia podľa juliánskeho kalendára u gréckokatolíkov v Poľsku a obdobia po sviatku Zostúpenia Svätého Ducha podľa gregoriánskeho kalendára u gréckokatolíkov zo Slovenska.
 
Hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie bol vladyka Eugen Popovič, przemyšlsko-varšavský arcibiskup a metropolita Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi v Poľsku. Koncelebrovali ďalší piati vladykovia – prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR, vroclavsko-gdanský eparchiálny biskup Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi v Poľsku Vladimír Juščák OSBM, saskatoonský eparchiálny biskup Bryan J. Bayda CSsR z Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi v Kanade, pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach SJ a 135 kňazov zo Slovenska a Poľska. Nádherným spevom liturgiu sprevádzal Katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda k Košíc pod vedením Lucie Lovášovej.
 
Homíliu ohlásil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Vyzdvihol skutočnosť, že sa vo Svätom roku milosrdenstva spojili na tejto púti gréckokatolíci zo Slovenska a z Poľska. „My zo Slovenska máme zakončenie sviatku Zoslania Svätého Ducha a vy z Poľska slávite veľkonočné obdobie, ale všetci spolu slávime Svätý rok milosrdenstva. Milosrdenstvo je dôkazom toho, že nás Boh miluje. Milosrdenstvo nie je len vlastnosťou, ale je aj podstatou Boha. Aby sme dokázali byť aj my milosrdní, musíme najprv počúvať Božie slovo, aby sme tak mohli prijať životný štýl milosrdenstva.“ Citoval aj z denníka sv. Faustíny.
 
Na konci liturgického slávenia všetkých pozdravil vladyka Eugen Popovič. Archijerejskej svätej liturgii predchádzala modlitba Akatistu požehnania rodín v slovenskom jazyku, ktorú viedol vladyka Milan Lach, a v ukrajinskom jazyku, ktorú viedol vladyka Vladimír Juščák. Po obedňajšej prestávke program púte pokračoval katechézou o Božom milosrdenstve, ktorú pútnikom predniesla sestra Benediktína a spoločná modlitba Korunky Božieho milosrdenstva.
 
V závere pútnikom poďakoval pomocný krakovský biskup Ján Zając, správca Sanktuária, a vladyka Ján Babjak, ktorý im odovzdal pozdrav kardinála Stanisława Dziwisza, ktorý sa nemohol pre ochorenie zúčastniť. Po modlitbe za kardinála a blížiace sa Svetové dni mládeže sa pútnici rozišli domov. 8. Metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove sa uskutoční v sobotu 20. mája 2017.

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
07. december 2019 (sobota) Ambróz
Liturgické čítania:
Ap. zač. 220b. (Ef 2, 11 – 13); Lk zač. 72. (13, 18 – 29)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1342676 (35 %)
môže byť
1223566 (32 %)
nepáči
1233834 (32 %)
Hlasy: 3800076
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX