Menu
Citát
Ak chceš poznať preveľkú dobrotu a Božie milosrdenstvo, naučíš sa tomu zo Svätého písma. Pozri na Izraelitov. Hoci proti Bohu dlho hrešili a urážali ho, on to milosrdne znášal. A keď sa k nemu obracali, rád ich prijímal, a keď sa znovu od neho odvracali, on ich neopúšťal, ale cestou prorokov ich volal, aby sa k nemu navrátili. Podobne je milosrdný, dobrotivý a milostivý Boh ku každému z nás, keď vidí, že padáme, a milostivo čaká, či skoro prestaneme hrešiť, a keď sa od hriechu odvrátime, príjme nás s veľkou láskou a radosťou. Veď on tak hovorí, že v nebi sa Boží anjeli radujú nad jedným hriešnikom, čo robí pokánie (Lk 15,10).
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.07.2016 | sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(1784) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Komisia pre misie Prešovskej archieparchie zorganizovala tábor pre deti na Ukrajine

Komisia pre misie Prešovskej archieparchie zorganizovala tábor pre deti na Ukrajine

V zmysle motta „Boh náš Otec – sme jedna rodina“ sa niesol ozdravujúci tábor Milosrdenstva v Mukačevskej eparchii vo Volosjanke. Zorganizovala ho Komisia pre misie Prešovskej archieparchie. Program začal 1. júla 2016 návštevou Ľvova a pokračoval v rekreačnom zariadení Užok vo Volosjanke od 3. do 8. júla. V sobotu 9. júla sa deti zúčastnili exkurzie v Užhorode a animátori zo Slovenska absolvovali návštevu Ľvova do 11. júla, kedy sa tábor oficiálne ukončil.
 
Cieľom tábora bola misijná činnosť bohoslovcov a mládeže eparchie, delenie sa s našou vierou a materiálnymi darmi, ozdravenie detí postihnutých vojnou akýmkoľvek spôsobom, vzájomné poznávanie sa detí najvýchodnejšej a najzápadnejšej časti Ukrajiny a pomoc pri ich integrácii do Európy.
 
V tábore sa zúčastnili deti z Východnej Ukrajiny z mesta Lysičansk, ktoré sa nachádza 20 km od bojovej zóny, deti utečencov zo Zaporožia a miestne deti z farnosti Verchovina Bystra. Spolu bolo prihlásených 116 účastníkov. Pod vedením sr. Štefánie Blichovej, predsedníčky Komisie pre misie, program pre deti realizovali štyria bohoslovci a deväť animátoriek Prešovskej archieparchie, ako aj šiesti vedúci, ktorí deti sprevádzali počas ich cesty do tábora. Medzi nimi sr. Bernadeta Dvernícka OSBM, psychológ a sociálna pracovníčka. Cez spoločenstvo, hry, modlitby a rôzne aktivity približovali deťom Božie milosrdenstvo v každodennom živote.
 
Nezabúdali sme ani na ukrajinských vojakov na východe krajiny. Učiteľ Ivan Šybkov priblížil miestnym deťom situáciu v bojovej zóne. Mnohé z nich potom napísali vojakom listy a namaľovali výkresy ako prejav vďaky a povzbudenia. Svojím listom sa k deťom pridali aj animátori. Bolo posvätených 100 medailónov Matky ustavičnej pomoci, ktoré cez dobrovoľnícku činnosť učiteľa Šybkova poputujú k svojim adresátom, pretože podľa jeho slov „listy a výkresy detí sú pre vojakov veľkým povzbudením, ba niektorým zachránili aj život“.
 
Ako sa deti v tábore cítili, hovoria ďakovné slová riaditeľky Základnej školy v Lysičansku Svetlany Borovkovej: „Slava Isusu Christu! Sestra Štefánia, z úprimného srdca ďakujem za nezabudnuteľné chvíle, ktoré ste s animátormi darovali našim deťom. Momentálne sú deti v Kyjeve, spokojné, oddýchnuté, nadšené novými známosťami a stretnutiami. Dúfam, že sa naše deti správali slušne“. Tieto slová sú pre všetkých, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tábora, povzbudzujúcou spätnou väzbou.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
16. október 2019 (streda) Vladimíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 259. (Kol 3, 17 – 25; 4, 1); Lk zač. 47. (9, 44 – 50)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1323727 (35 %)
môže byť
1205275 (32 %)
nepáči
1215115 (32 %)
Hlasy: 3744117
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX