Menu
Citát
Všetky dobré skutky sú dobré, ale je potrebné, aby mali podobne ako (každé živé) telo i hlavu i nohy. I telu nemožno byť bez hlavy a bez nôh, podobne i dobrým skutkom. Nohami dobrých skutkov je skromnosť (pokora) a hlavou láska. Hocijaký dobrý skutok bez skromnosti a lásky je neužitočný a prázdny.
Simeon Nový Bohoslov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.08.2016 | Kristína Maňková | Čítanosť(1297)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť v Šašovej

Odpustová slávnosť v Šašovej

13. a 14. augusta sa konala archieparchiálna odpustová slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky na najstaršom pútnickom mieste Prešovskej archieparchie v Šašovej. Program odpustovej slávnosti sa začal privítaním pútnikov miestnym správcom farnosti otcom Radoslavom Tóthom. Následne sa procesia veriacich presunula ku Kaplnke nad prameňom (1888), kde prebehlo posvätenie vody. Po ňom nasledoval Moleben k Presvätej Bohorodičke v chráme pred milostivou ikonou. Modlitby pokračovali v podobe veľkej večierne, ktorú odslúžil otec Peter Halgaš. O 19.00 hodine sa prítomným pútnikom svojím duchovným slovom prihovoril otec František Dancák na tému: „Jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie...“ (Lk 1,50). Poukázal na veľkosť Božieho milosrdenstva a jeho dokonalosť, pričom sa obracia na nebeskú Matku, ktorá zdôrazňuje, aby sme boli milosrdní ako náš Spasiteľ. Tak nasledovalo slávenie svätej liturgie, ktorej hlavným slúžiteľom bol otec Michal Onderko ml., bardejovský protopresbyter. Na záver svätej liturgie udelil veriacim svoje novokňazské požehnanie otec Martin Dudok. Vo večerných hodinách prítomným priblížila svoju činnosť Gréckokatolícka charita v Prešove, ktorá pomáha už 25 rokov. Krátkym filmom a osobným svedectvom jedného z ich členov (Petra) objasnili význam ich práce a to, že sú rodinou pre tých, ktorí to najviac potrebujú. V katechéze sa otec Michal Zorvan zameral na význam čností a darov Svätého Ducha ako sú spravodlivosť, múdrosť, rada... a ako ich aplikovať v našich životoch. Upriamil pozornosť na to, ako byť iný ako ostatní, ktorí nemajú nádej, na to, ako byť svätým. Sobotňajší program odpustovej slávnosti ukončila Adorácia a požehnanie s Najsvätejšou Eucharistiou.
 
Nedeľný program sa začal rannými modlitbami bohoslovcov a svätou liturgiou, ktorú slúžil otec Michal Kočiš. Ďalej program pokračoval Akatistom k Presvätej Bohorodičke a svätým ružencom. O 10.00 hodine celá slávnosť vyvrcholila slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorú celebroval prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Vo svojej homílii sa zameral na prežívanie živej viery ako odkaz svätého otca Benedikta XVI. Na záver slávnosti sa otec Radoslav Tóth poďakoval otcovi arcibiskupovi za to, že zavítal na toto mariánske pútnické miesto a povzbudil veriacich svojím evanjelizačným slovom. Zároveň aj poďakoval všetkým kňazom, bohoslovcom, predstaviteľom štátnej správy a pútnikom z blízkeho i ďalekého okolia.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
05. august 2020 (streda) Hortenzia
Svätý dňa: Predprazdenstvo Premenenia nášho Pána Ježiša Krista. Svätý mučeník Eusignios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 165. (1 Kor 16, 4 – 12); Mt zač. 86. (21, 28b – 32) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1382770 (35 %)
môže byť
1260956 (32 %)
nepáči
1277216 (33 %)
Hlasy: 3920942
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX