Menu
Citát
Keď sa postíme od jedenia a pitia, to po štyridsiatich dňoch skončí. Ale keď sa zároveň vyvarujeme hriechu a zdržujeme sa od zlozvykov, to telesný pôst skončí, ale ostatné trvá ďalej a budeme mať z neho úžitok.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.09.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1734) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kardinál Mauro Piacenza pozdravil gréckokatolíckych kňazov na ich púti v Ľutine

Kardinál Mauro Piacenza pozdravil gréckokatolíckych kňazov na ich púti v Ľutine

Hlavný pápežský penitenciár kardinál Mauro Piacenza, ktorý pricestoval na Slovensko, aby vystúpil na kurze spovedníkov v Spišskej Kapitule, zavítal v utorok 6. septembra popoludní medzi gréckokatolíckych biskupov a kňazov, ktorí sa už dopoludnia zišli v bazilike v Ľutine na 8. Metropolitnej púti kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Na konci púte ich krátko pozdravil a požehnal. Povedal: „Vašej Gréckokatolíckej cirkvi patrí toľká sláva, čo sa týka minulosti a súčasnosti. Sú to predovšetkým kamene mučeníctva, ktoré patria k vašej cirkvi.“ Pripomenul slová Ježiša Krista z kríža „Hľa, tvoja matka!“ a „Hľa, tvoj syn!“, ktoré rezonujú v eucharistickom slávení. Pozval kňazov, aby v kontexte blížiaceho sa ukončenia Svätého roku milosrdenstva boli pripravení byť bránami milosrdenstva, cez ktoré bude môcť naďalej prúdiť Božie milosrdenstvo. „Svet potrebuje nebo, zážitok neba, potrebuje svätosť. Čím viac sa spoločnosť orientuje horizontálne, materiálne, tým viac potrebuje vertikálu. Kristova láska nás poháňa – to je apoštolský štýl. Teda neprinášať ľuďom seba, svoje myšlienky a predstavy, ale Ježiša Krista, podobne ako ho priniesla Panna Mária pri navštívení Alžbety, v lone ktorej Ján poskočil od radosti.“
 
Prešovský arcibiskup a metropolita podaroval vzácnemu hosťovi relikvie blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka.
 
Púť začala archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a koncelebrovali košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR, bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a kňazi Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie. V homílii vladyka Ján povzbudil kňazov: „Každé Božie slovo, ktoré ohlasujeme ľuďom, je na prvom mieste pre nás. Talenty, ktoré nám Boh dáva, sú jeho láskou, ktorou nás zahŕňa. My sme povolaní odpovedať na Božiu lásku láskou. Sme povolaní preukazovať to, čo on prvý preukázal nám.“
 
Katechézu na tému „Vzťah medzi Božou spravodlivosťou a Božím milosrdenstvom“ spolubratom v kňazskej službe predniesol doc. Štefan Paločko, ktorý poukázal na falošné a pomerne rozšírené predstavy o spravodlivosti a milosrdenstve Boha, ktoré vychádzajú z prirodzenej náboženskosti, v ktorej sa človek usiluje nejakým spôsobom zladiť a dať dokopy spravodlivosť a milosrdenstvo, ktoré sa zdajú akoby stáli proti sebe. „Jediný správny pohľad je však ten, že Boh je absolútne spravodlivý a absolútne milosrdný. Podstata milosrdenstva nespočíva v tom, že by Boh privrel oči nad hriechom človeka, ale v tom, že sa rozhodol urobiť všetko preto, aby človeka vyslobodil z hriechov. Ježiš sa stal človekom a bol poslušný až na smrť na kríži, stal sa imúnnym voči smrti. V každom slávení Eucharistie ponúka človeku svoj život, aby Kristovou mocou zvíťazil nad smrťou, nad hriechom. Posledné slovo má však človek. Problém nikdy nemôže byť v Bohu, ale jedine v tom, že človek odmietne Božie milosrdenstvo.“ Pútavá katechéza podnietila teologickú diskusiu kňazov na túto tému.
 
Kňazi Marko Rozkoš a doc. František Čitbaj zoznámili kňazov s dokumentom „Kódex pastoračného správania sa“, ktorý na poslednom plenárnom zasadnutí prijala KBS, a v jeho kontexte s očakávaniami v živote a pôsobení gréckokatolíckych kňazov a ich rodín. V závere púte sa jej účastníci modlili nový Akatist k blaženému hieromučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, po skončení ktorého ich, ako už bolo uvedené, pozdravil kardinál Mauro Piacenza. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. január 2020 (nedeľa) Tamara
Liturgické čítania:
Ap. zač. 285b. (1 Tim 4, 9 – 15); Lk zač. 94. (19, 1 – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1360196 (35 %)
môže byť
1240523 (32 %)
nepáči
1252200 (33 %)
Hlasy: 3852919
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX