Menu
Citát
Nevyžeň zo seba nešľachetnými činmi takého vznešeného obyvateľa, neskláňaj znova šiju do diablovho otroctva; veď tvojou výkupnou cenou je Kristova Krv.
sv. Gregor Veľký
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.10.2016 | TK KBS, CCEE, sga, ml; pz | Čítanosť(1532)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Východní katolícki hierarchovia sa zídu na výročnom stretnutí v Portugalsku

Východní katolícki hierarchovia sa zídu na výročnom stretnutí v Portugalsku

Portugalsko 17. októbra (TK KBS) Výročné stretnutie východných katolíckych hierarchov Európy sa bude tohto roku konať v známom mariánskom pútnickom mieste vo Fatima v Portugalsku (20. - 23. októbra 2016). Ide o stretnutie biskupov východných (grécko-katolíckych) cirkví sui iuris, ktoré sú v plnej jednote s Katolíckou cirkvou a jej viditeľnou hlavou, rímskym pápežom, ale líšia sa od Latinskej cirkvi liturgickou, sviatostnou, disciplinárnou a kánonickou tradíciou. Okrem gréckokatolíckych cirkví existujú v Európe aj iné zjednotené cirkvi: Maronitská, Chaldejská a Arménska cirkev. Od roku 2009 sa stretnutie koná pod patronátom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).
 
Témou tohtoročného stretnutia je pastoračná starostlivosť o migrantov – katolíkov východného obradu v krajinách s prevažne latinskou tradíciou. Na stretnutí sa zúčastní bratislavský eparcha vladyka Peter Rusnák spolu s ostatnými troma hierarchami Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska – vladykom Jánom Babjakom, vladykom Milanom Chauturom a vladykom Milanom Lachom.
 
Stretnutie východných hierarchov z Európy sa začne v Monastieri sv. Hieronyma v Lisabone, a to vo štvrtok poobede. Zídeným biskupom sa prihovorí lisabonský latinský patriarcha kard. Manuel Clemente, ďalej kardinál Sandri prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, ako aj kardinál Antonio Maria Vegliò, predseda Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich a napokon generálny sekretár CCEE, Mons. Duarte da Cunha. Štvrtkový program bude pokračovať večierňou v byzantskom obrade a odchodom do Fatimy.
 
V piatok 21. októbra sú v programe dve pracovné zasadania. Prvé je venované ekonomickej situácii, ktorá vedie k fenoménu migrácie. Hierarchovia si vypočujú prednášku, ktorú prednesie portugalský ekonóm prof. João Luís César das Neves. Následne odznejú svedectvá dvoch biskupov z Rumunska (Virgil Bercea) a Ukrajiny (Josif Miľan). Druhé pracovné zasadanie bude venované téme „Integrácia a asimilácia“ a predstaví ju biskup S.E. Mons. Youssef Soueif z Cypru. Praktická rovina danej problematiky bude ilustrovaná dvoma svedectvami: svedectvom rumunskej rodiny, ktorá žije v Španielsku a svedectvom učiteľky z Lisabonu, ktorá vyučuje v škole, ktorú navštevujú mnohí Ukrajinci. Poobede si hierarchovia vypočujú prednášku o fatimských zjaveniach a ich vzťahu k východnej Európe, po ktorej bude nasledovať návšteva mariánskej svätyne a miesta zjavení. Večer budú hierarchovia sláviť božskú liturgiu v rumunskom jazyku, ktorej bude predsedať vladyka Florentin Crihalmeanu z Rumunska.
 
Sobotňajší program otvorí modlitba ranných chvál v arménskom obrade, slávené v kaplnke zjavení, ktorým bude predsedať biskup Lévon Boghos Zékiyan z Turecka. Doobeda je na programe tretie pracovné zasadanie na tému: Dialóg medzi prijímajúcimi cirkvami a cirkvami, odkiaľ migranti pochádzajú. Téme sa budú venovať vo svojich príspevkoch vyšší arcibiskup Svajtoslav Ševčuk z Kyjeva a biskup Guerino di Tora z Talianska. Následne sa hierarchovia presunú do Mariánskej svätyne Našej Panej z Nazaré, aby tam slávili archijerejskú liturgiu, ktorej bude predsedať prešovský arcibiskup metropolita, Ján Babjak. Súčasťou popoludňajšieho programu je aj modlitba zverenia sa pod ochranu Panny Márie, ktorú v mene zúčastnených hierarchov prednesie vladyka Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Biskupov pozdraví aj nový predseda CCEE, kardinál Angelo Bagnasco. Očakáva sa tiež, že biskupi na zasadaní pripravia záverečný dokument, ktorý bude následne zverejnený. Večer bude patriť modlitbe posvätného ruženca a sviečkovej procesii. Program štvordňového stretnutia vyvrcholí v nedeľu, slávnostnou archijerejskou liturgiou v Chráme Najsvätejšej Trojice, ktorej bude predsedať vyšší arcibiskup Svjatostlav Ševčuk a prechodom cez Bránu milosrdenstva.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
16. jún 2019 (nedeľa) Blanka
Svätý dňa: Náš otec svätý Tychón Divotvorca, amatuntský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 330. (Hebr 11, 33 – 12, 2a); Mt zač. 38. (10, 32 – 33. 37 – 38; 19, 27 – 30)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1275719 (35 %)
môže byť
1159615 (32 %)
nepáči
1168487 (32 %)
Hlasy: 3603821
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX