Menu
Citát
Keď sa umývaš, modli sa, keď si na ceste, modli sa, keď si na lôžku, modli sa. Nech si kdekoľvek, modli sa. Ty si chrám boží, preto nehľadaj miesto, hľadaj len duševné naladenie. Nech ideš kamkoľvek, vzývaj Boha, on ťa vypočuje.
sv. Efrém Sýrsky
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.10.2016 | TK KBS, CCEE, sga, ml; pz | Čítanosť(1761)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Východní katolícki hierarchovia sa zídu na výročnom stretnutí v Portugalsku

Východní katolícki hierarchovia sa zídu na výročnom stretnutí v Portugalsku

Portugalsko 17. októbra (TK KBS) Výročné stretnutie východných katolíckych hierarchov Európy sa bude tohto roku konať v známom mariánskom pútnickom mieste vo Fatima v Portugalsku (20. - 23. októbra 2016). Ide o stretnutie biskupov východných (grécko-katolíckych) cirkví sui iuris, ktoré sú v plnej jednote s Katolíckou cirkvou a jej viditeľnou hlavou, rímskym pápežom, ale líšia sa od Latinskej cirkvi liturgickou, sviatostnou, disciplinárnou a kánonickou tradíciou. Okrem gréckokatolíckych cirkví existujú v Európe aj iné zjednotené cirkvi: Maronitská, Chaldejská a Arménska cirkev. Od roku 2009 sa stretnutie koná pod patronátom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).
 
Témou tohtoročného stretnutia je pastoračná starostlivosť o migrantov – katolíkov východného obradu v krajinách s prevažne latinskou tradíciou. Na stretnutí sa zúčastní bratislavský eparcha vladyka Peter Rusnák spolu s ostatnými troma hierarchami Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska – vladykom Jánom Babjakom, vladykom Milanom Chauturom a vladykom Milanom Lachom.
 
Stretnutie východných hierarchov z Európy sa začne v Monastieri sv. Hieronyma v Lisabone, a to vo štvrtok poobede. Zídeným biskupom sa prihovorí lisabonský latinský patriarcha kard. Manuel Clemente, ďalej kardinál Sandri prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, ako aj kardinál Antonio Maria Vegliò, predseda Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich a napokon generálny sekretár CCEE, Mons. Duarte da Cunha. Štvrtkový program bude pokračovať večierňou v byzantskom obrade a odchodom do Fatimy.
 
V piatok 21. októbra sú v programe dve pracovné zasadania. Prvé je venované ekonomickej situácii, ktorá vedie k fenoménu migrácie. Hierarchovia si vypočujú prednášku, ktorú prednesie portugalský ekonóm prof. João Luís César das Neves. Následne odznejú svedectvá dvoch biskupov z Rumunska (Virgil Bercea) a Ukrajiny (Josif Miľan). Druhé pracovné zasadanie bude venované téme „Integrácia a asimilácia“ a predstaví ju biskup S.E. Mons. Youssef Soueif z Cypru. Praktická rovina danej problematiky bude ilustrovaná dvoma svedectvami: svedectvom rumunskej rodiny, ktorá žije v Španielsku a svedectvom učiteľky z Lisabonu, ktorá vyučuje v škole, ktorú navštevujú mnohí Ukrajinci. Poobede si hierarchovia vypočujú prednášku o fatimských zjaveniach a ich vzťahu k východnej Európe, po ktorej bude nasledovať návšteva mariánskej svätyne a miesta zjavení. Večer budú hierarchovia sláviť božskú liturgiu v rumunskom jazyku, ktorej bude predsedať vladyka Florentin Crihalmeanu z Rumunska.
 
Sobotňajší program otvorí modlitba ranných chvál v arménskom obrade, slávené v kaplnke zjavení, ktorým bude predsedať biskup Lévon Boghos Zékiyan z Turecka. Doobeda je na programe tretie pracovné zasadanie na tému: Dialóg medzi prijímajúcimi cirkvami a cirkvami, odkiaľ migranti pochádzajú. Téme sa budú venovať vo svojich príspevkoch vyšší arcibiskup Svajtoslav Ševčuk z Kyjeva a biskup Guerino di Tora z Talianska. Následne sa hierarchovia presunú do Mariánskej svätyne Našej Panej z Nazaré, aby tam slávili archijerejskú liturgiu, ktorej bude predsedať prešovský arcibiskup metropolita, Ján Babjak. Súčasťou popoludňajšieho programu je aj modlitba zverenia sa pod ochranu Panny Márie, ktorú v mene zúčastnených hierarchov prednesie vladyka Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Biskupov pozdraví aj nový predseda CCEE, kardinál Angelo Bagnasco. Očakáva sa tiež, že biskupi na zasadaní pripravia záverečný dokument, ktorý bude následne zverejnený. Večer bude patriť modlitbe posvätného ruženca a sviečkovej procesii. Program štvordňového stretnutia vyvrcholí v nedeľu, slávnostnou archijerejskou liturgiou v Chráme Najsvätejšej Trojice, ktorej bude predsedať vyšší arcibiskup Svjatostlav Ševčuk a prechodom cez Bránu milosrdenstva.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. január 2020 (nedeľa) Tamara
Liturgické čítania:
Ap. zač. 285b. (1 Tim 4, 9 – 15); Lk zač. 94. (19, 1 – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1360228 (35 %)
môže byť
1240559 (32 %)
nepáči
1252228 (32 %)
Hlasy: 3853015
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX