Menu
Citát
Nestále opakuj tie isté povzbudenia a nikdy neprejavuj lenivosť; maj vždy láskavý a milý prístup. Či nevidíš, ako maliari, keď chcú vytvoriť pekný portrét, starostlivo niektoré črty zdôrazňujú a iné zasa retušujú? Nebuď horší od maliara. Keď toľko úsilia vkladajú do vykreslenia ľudskej podoby, o čo väčší dôvod máme na to my, keď formujeme podobu duše, aby sme ju vytvorili dokonalú.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.10.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1270) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine si kňazi vypočuli prednášku cirkevného právnika vladyku Salachasa z Grécka

V Ľutine si kňazi vypočuli prednášku cirkevného právnika vladyku Salachasa z Grécka

Na Kňazskom dni Prešovskej archieparchie 25. októbra v Ľutine si kňazi vypočuli prednášku uznávaného odborníka na východné cirkevné právo, emeritného gréckokatolíckeho aténskeho biskupa – exarchu Mons. prof. Dimitriosa Salachasa, ktorý desaťročia prednášal na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme a na iných pápežských rímskych univerzitách. Okrem iného je napr. aktívnym členom medzinárodnej ekumenickej komisie medzi Katolíckou cirkvou a Pravoslávnou cirkvou.
 
Kňazský deň začal svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Koncelebrovali s ním vladyka Dimitrios Salachas, pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a kňazi Prešovskej archieparchie. V homílii vladyka Milan povedal, že „podobne ako Ježišovi učeníci, aj my, kňazi, napriek tomu, že sme už roky v tejto službe, potrebujeme prosiť Ježiša: Pane, nauč nás, nauč ma modliť sa. Nehovoríme to komusi, kto by nás nepočúval či nepoznal. Veď prosíme nášho milosrdného Otca, skrze Krista vo Svätom Duchu.“
 
Po svätej liturgii nasledovala prednáška emeritného biskupa prof. Dimitriosa Salachasa na tému „Zápis do cirkvi sui iuris – kánony 29 – 38 Kódexu kánonov východných cirkví (CCEO).“ Ide o veľmi dôležitú súčasť života Cirkvi, o to skôr, že na Slovensku po celé stáročia žijú na jednom území katolícki veriaci v dvoch cirkvách sui iuris – v latinskej a v gréckokatol íckej. Stáva sa, že nielen medzi laickými veriacimi, ale aj medzi rímskokatolíckymi a gréckokatolíckymi kňazmi niekedy nie sú celkom jasné tieto záležitosti, ktoré sa týkajú identity veriacich v tej ktorej cirkvi sui iuris a ich zápisu do vlastnej cirkvi. Vladyka Dimitrios podrobne vysvetlil jednotlivé kánony a vždy ku každému bola bohatá diskusia, pretože sa týkajú konkrétnej každodennej kňazskej služby a života Božieho ľudu.
 
Po obede a dostatočnom čase na bratské stretnutie kňazov bol kňazský deň zakončený modlitbou Deviatej hodinky.
 
Popoludní sa vzácny hosť stretol na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove s gréckokatolíckymi biskupmi, členmi Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku.
 
Vladyka Dimitrios v pondelok 24. októbra zavítal na Gréckokatolícku teologickú fakultu Prešovskej univerzity v Prešove, kde mal v preplnenej aule prednášku pre bohoslovcov a laických študentov na tému „Manželský súhlas.“ Jeho program pokračuje rôznymi, predovšetkým pracovnými stretnutiami, napr. s metropolitným tribunálom, s komisiou pre prípravu partikulárneho práva a pod., do soboty 29. októbra, kedy ukončí svoju návštevu na Slovensku.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
15. december 2019 (nedeľa) Ivica
Liturgické čítania:
Ap. zač. 257. (Kol 3, 4 – 11); Lk zač. 76. (14, 16 – 24)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1345774 (35 %)
môže byť
1226491 (32 %)
nepáči
1236988 (32 %)
Hlasy: 3809253
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX