Menu
Citát
Pane, neusilujem sa preniknúť tvoju veľkosť, pretože môj rozum sa k nej nedá ani prirovnať. Ale túžim dosiahnuť aspoň okrajovú pravdu, v ktorú verím a ktorú miluje moje srdce.
sv. Anzelm
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Národný pochod za život
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.10.2016 | Sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(650)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Slávenie Misijnej nedele v Prešovskej archieparchii

Slávenie Misijnej nedele v Prešovskej archieparchii

V Prešovskej archieparchii sa príprava na slávenie Misijnej nedele začala 7. októbra v Ruskej Novej Vsi a 9. októbra 2016 vo farnosti Petra a Pavla v Poprade prezentáciou Pápežských misijných diel (PMD). V utorok 18. októbra sa za misie modlil o. Michal Pavlišinovič s mladými z Gréckokatolíckeho mládežníckeho pastoračného centra v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. 21. októbra bola prezentácia PMD v Jakubanoch, ktoré sú súčasťou staroľubovnianskeho dekanátu.
 
Slávenie Misijnej nedele vyvrcholilo v nedeľu 23. októbra v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Modlitba misijného ruženca, ktorú viedla Danka Jacečková, predchádzala slávnostnú svätú liturgiu. S ďalšími šiestimi kňazmi ju slúžil o. Daniel Dzurovčin. Krátko informoval veriacich o minuloročnej zbierke a v kázni povzbudil veriacich k štedrosti. Po svätej liturgii bol premietnutý krátky film o projektoch, ktoré PMD zo Slovenska financovali. Po každej liturgii si veriaci za ľubovoľný príspevok mohli zobrať dar v podobe devocionálií alebo chutných koláčov, s čím pomáhali Skauti Prešovskej archieparchie. Na tému misie a misionári bolo vyslovených veľa kázni a pekných myšlienok.
 
Otec Pavol Vaľko v Jakubanoch povedal, že jeden misionár nevedel reč domorodcov, ale hlásal evanjelium dobrými skutkami. Keď jeho nástupca ohlasoval Krista, domorodci hovorili: „My Krista poznáme, bol tu medzi nami“. Preto sa za misie a misionárov predovšetkým modlime, aby ohlasovali evanjelium slovom a životom. V tejto súvislosti pápež František vo svojom Posolstve ku Svetovému dňu misií na tento rok zdôrazňuje: „Preto považujem za vhodné pripomenúť múdre ustanovenie mojich predchodcov, aby boli všetky dary zo všetkých častí sveta zozbierané v každej diecéze, farnosti, rehoľnej komunite, od každého cirkevného združenia a hnutia venované tomuto dielu na pomoc kresťanským spoločenstvám v núdzi a na podporu hlásania evanjelia až po samý kraj zeme. Ani dnes sa nesmieme vyhýbať tomuto gestu cirkevného misijného spoločenstva. Neuzatvárajme si srdce a nevenujme sa len našim špecifickým starostiam, ale otvorme si ho pre celé ľudstvo.“
 
Tohtoročná Misijná nedeľa sa slávila v rámci Pápežských misijných diel, ktoré oslavovali svoje 90. výročie. V devätnástom storočí, keď sa rýchlo a plodne šírili misie na iné svetadiely, sa v Cirkvi vo Francúzsku objavili kňazi, zakladatelia misijných rehoľných spoločenstiev, ale aj laici, ktorí dokázali zorganizovať a vniesť misijné nadšenie a oduševnenie do Božieho ľudu, ktoré sa rozšírilo do celého katolíckeho sveta. Zrodenie Pápežských misijných diel je dôsledkom nadšenia a zápalu niekoľkých ľudí pre misie – dvoch žien, biskupa a kňaza, ktorí sa stali charizmatickými zakladateľmi najväčšieho laického hnutia misijnej spolupráce v Cirkvi. Pápežské misijné diela (PMD) tvoria jednu inštitúciu, ktorá má 4 rôzne vetvy – Dielo šírenia viery, Dielo detí, Dielo sv. apoštola Petra a Misijnú úniu. PMD vznikli spojením týchto štyroch, dovtedy autonómnych misijných diel, rozhodnutím pápeža Pia XI., ktorý prebral ich riadenie a začlenil ich do Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. september 2019 (piatok) Ľuboslav, Ľuboslava
Svätý dňa: Svätý veľkomučeník Eustatios a spoločníci. Svätí mučeníci a vyznávači, veľký knieža Michal a jeho bojar Teodor, černigovskí divotvorcovia.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 234. (Ef 6, 18 – 24) Lk zač. 14. (4, 22 – 30)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1313793 (35 %)
môže byť
1195894 (32 %)
nepáči
1205441 (32 %)
Hlasy: 3715128
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX