Menu
Citát
Lepšie je byť hlúpym ako pyšným, lebo hlúpy prejavuje iba svoju nerozumnosť ako nedostatok rozumu, pyšný však - čo je horšie - prejavuje nerozumnosť spolu so šialenstvom. Hlúpy je zlo pre seba samého, ale pyšný je aj pre iných utrpením. Pýcha sa rodí z nerozumnosti.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.11.2016 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(584) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolíci zavŕšili výročie blahorečenia biskupa Gojdiča ďakovnou liturgiou

Gréckokatolíci zavŕšili výročie blahorečenia biskupa Gojdiča ďakovnou liturgiou

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, spolu s pomocným biskupom Milanom Lachom SJ, slávil v piatok 4. novembra v Chráme Povýšenia svätého Kríža v Prešove-Sekčove archijerejskú svätú liturgiu. V deň 15. výročia blahorečenia prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča bola táto liturgická slávnosť poďakovaním za dar tohto biskupa a jeho blahorečenie sv. Jánom Pavlom II. 4. novembra 2001 na Námestí sv. Petra v Ríme. Zároveň to bola odpustová slávnosť Gymnázia a Základnej školy s materskou školou blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča, ktorú si škola každoročne pripomína na výročie blahorečenia svojho patróna.
 
Vladyka Ján v homílii vyzdvihol premiéru nového dokumentárneho filmu s názvom „GOJDIČ Láska nadovšetko“, ktorá sa uskutočnila v predvečer výročia blahorečenia a pokračoval slovami, že „dnes sme sa prišli touto svätou liturgiou poďakovať za život, dielo a lásku blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča.“ Povedal o ňom, že ľudia ho milovali, lebo bol svätý. „Bol mužom svätého života. Toto je cieľ pre nás, aby sme sa stali svätými. Keby sme nedosiahli nebo, ale iba rôzne iné ciele, žili by sme zbytočne. Všetko robme pre tento večný cieľ. Dnešný svet nie je jednoduchý, ale veľmi komplikovaný. A záchranu vidím práve v cirkevných školách, kde sa ponúka múdrosť života. Patrónom školy je svätec. Blahoslavení a svätí, ktorých vyhlásila Cirkev, predstavujú pre veriacich duchovnú rodinu, sú to naši priatelia v nebi. Máme nádherný cieľ – život s Bohom, podľa viery, ktorý nám skrášľujú naši svätí.“
 
Slávnosť v chráme začala krátkou akadémiou o blahoslavenom biskupovi Pavlovi Petrovi, ktorú pripravili žiaci so svojimi učiteľmi. Na konci slávnosti sa prihovorila riaditeľka gymnázia Helena Čitbajová, ktorá okrem poďakovania vladykom a kňazom poďakovala za nový film o biskupovi Gojdičovi, ktorý bol natočený predovšetkým ako učebná pomôcka pre školy a tiež vyjadrila vďačnosť za to, že škola má medzi svojimi absolventmi aj sedem kňazov, z ktorých traja koncelebrovali svätú liturgiu. Niekoľkí ďalší absolventi sa na kňazstvo pripravujú. Medzi koncelebrujúcimi kňazmi bol aj duchovný správca školy a farár gréckokatolíckej farnosti Prešov-Sekčov Rastislav Baka a kňazi z arcibiskupskej kúrie. Spevom svätú liturgiu sprevádzali študenti gymnázia.
 
Gréckokatolícka cirkev si natočením filmu „GOJDIČ Láska nadovšetko“ a jeho premiérou a touto ďakovnou svätou liturgiou dôstojne pripomenula a oslávila 15. výročie blahorečenia biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM.

Dnes
24. september 2017 (nedeľa) Ľuboš, Ľubor
Liturgické čítania:
Ap. zač. 188. (2 Kor 9, 6 – 11); Lk zač. 17. (5, 1 – 11)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1023171 (36 %)
môže byť
924391 (32 %)
nepáči
929836 (32 %)
Hlasy: 2877398
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX