Menu
Citát
Keď milujete Boha, postarajte sa, aby aj vaši blížni, a najviac domáci a známi ho milovali. Preto ich poučte, presvedčte, napomínajte a proste, koľko len môžete.
sv. Augustín
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.11.2016 | Dominik Petrík | Čítanosť(1109) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Obliečka druhákov v gréckokatolíckom kňazskom seminári v Prešove

Obliečka druhákov v gréckokatolíckom kňazskom seminári v Prešove

V utorok 15. novembra 2016 sa v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča konala posviacka a obliečka podriasnikov seminaristov v druhom ročníku formácie.
 
Pred archijerejskou svätou liturgiou prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ posvätil podriasniky siedmim seminaristom – Miroslavovi Baranovi, Renému Fečkovi, Jakubovi Jurčišinovi, Štefanovi Pacákovi, Petrovi Rusnákovi, Martinovi Tkáčovi a Michalovi Janočkovi, bohoslovcovi bratislavskej eparchie. Po posvätení podriasnikov a počas spevu „Obliekaš ma do čestného rúcha, mnohomilostivý Kriste, Bože môj, ktorý sa odievaš svetlom ako rúchom“ si seminaristi prvýkrát obliekli podriasnik.
 
Podriasnik je neliturgickým odevom, inak nazývaným aj spodným alebo vnútorným odevom. Na tento odev si potom diakon, kňaz a biskup obliekajú riasu, čo je vrchný alebo vonkajší odev. V prešovskom kňazskom seminári podriasnik tradične prijímajú seminaristi, ktorí sa osvedčili v duchovnom živote a v základných vedomostiach a prežili aspoň rok v seminárnom spoločenstve.
 
Bezprostredne po obliečke sa novooblečeným seminaristom prihovoril vladyka Ján: „Týmto ruchom budete svedčiť o Kristovi a práve jemu sa ním budete pripodobňovať. Vieme, ako Šavol prenasledoval kresťanov. A keď ho Ježiš pred Damaskom zrazil k zemi, v jeho živote sa hneď načŕtla otázka: Čo mám robiť? On to pochopil. Vložil sa do Božích rúk. Od tej chvíle bol služobníkom a Kristus ho vychovával. Aj vás, drahí seminaristi, si Kristus pomaly formuje, aby ste boli apoštolmi. Nie hocijakí, ale kvalitní. Aby z vás vyrástli horliví apoštoli. Z takejto horlivej služby môže kňaz prinášať ovocie nielen pre seba, ale pre celú Cirkev.“ Po príhovore pokračovala archijerejská svätá liturgia.
 
V homílii sa seminaristom prihovoril otec Marko Durlák, špirituál kňazského seminára. Začal konštatovaním, že práve týmto dňom, 15. novembrom, sa vo východnom obrade začína prípravné obdobie pred narodením Pána – filipovka. Pokračoval tým, že každý národ slávi sviatok nezávislosti – deň, ktorým sa stali autonómnym štátom alebo sa osamostatnili od iného štátu. „My by sme za takýto deň mohli považovať narodenie Ježiša Krista. Lebo v čítaní z Listu Galaťanom od apoštola Pavla na sviatok narodenia Krista čítame, že už viac nie sme otrokmi, ale adoptívnymi Božími synmi (porov. Gal 4, 4 – 7). Na večierni v predvečer Kristovho narodenia spievame, že Boh sa stal človekom, aj keď ostal večným Bohom (porov. Prvá stichira na Pane ja volám). Stal sa človekom z lásky k človeku. A práve nás Boh pozýva k jednej veľkej zmene a premene – byť čoraz viac ľudskými. Sme svedkovia hrubosti a egoizmu vo svete, nebojme sa teda nosiť ľudskú tvár, pretože to nie je žiadna hanba.“
 
Po liturgii za druhákov poďakoval vladykovi Jánovi Martin Tkáč. Použil vetu z Akatistu k Ježišovi Kristovi, kde sa spieva, že Ježiš Kristus je odevom veselosti. Vyjadril túžbu seminaristov byť radostnými ohlasovateľmi Kristovho evanjelia. Vladyka nadviazal na tento verš tým, že verí, že sa zo všetkých stanú praví služobníci Kristovho evanjelia, ktorí budú hlásať radostnú zvesť tomuto svetu.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
14. október 2019 (pondelok) Boris
Svätý dňa: Svätí mučeníci Nazarios, Gerbasios, Protasios a Celzius. Naša prepodobná matka Paraskeva Trnovská.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 255. (Kol 2, 13 – 20); Lk zač. 43. (9, 18 – 22) (radové)
Ap. zač. 208. (Gal 3, 23 – 29); Mt zač. 104. (25, 1 – 13) (prepodobnej)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1323012 (35 %)
môže byť
1204495 (32 %)
nepáči
1214375 (32 %)
Hlasy: 3741882
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX