Menu
Citát
Smútok je takým silným liekom, že aj vtedy, keď sa podáva tým, čo ho potrebujú, avšak dlhší čas než je treba, spôsobuje veľa zla.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.01.2017 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1373) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Veľké svätenie vody v Jakubanoch a v Prešove

Veľké svätenie vody v Jakubanoch a v Prešove

Sviatok Bohozjavenia Pána, 6. januára, slávili aj gréckokatolícki veriaci v obci Jakubany v okrese Stará Ľubovňa. Hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie v miestnom veľkolepom Chráme sv. apoštolov Petra a Pavla bol pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach SJ. V homílii hovoril o vzťahoch medzi nami ľuďmi a medzi nami a Bohom. Na pozadí vzťahov v Najsvätejšej Trojici poukázal na vzťahy v našich rodinách a farnostiach. „Ježiš nás na Jordáne učí, že medzi ním a nebeským Otcom je plnosť vzťahu. Je to láska, ktorou je Svätý Duch. To je Najsvätejšia Trojica, ktorá sa nám dnes zjavuje.“ Pokračoval tým, že často žijeme z falošných predstáv o Bohu. Všetky problémy vychádzajú z toho, že nemáme dôverný vzťah s Bohom. Náš vzťah s Bohom má byť tiež láskou. Jedným z jeho prejavov je úprimná a dôverná modlitba. „Potom budeme vedieť prijímať tých druhých v láske, takých akí sú. Boh nechce nikoho trestať, ale každému z nás hovorí: Ty si môj milovaný syn, milovaná dcéra.“ Svätú liturgiu koncelebroval farár v Jakubanoch otec Pavol Vaľko, kaplán, výpomocní duchovní a niekoľkí ďalší kňazi. Gréckokatolícka farnosť v Jakubanoch patrí medzi najväčšie farnosti Prešovskej archieparchie.
 
Po svätej liturgii, ktorú spevom sprevádzali veriaci a spevácky zbor žien z farnosti s kantorkou Andreou Vaľkovou, ako aj mládežnícky zbor, nasledoval liturgický sprievod k potoku Jakubianka, kde nasledovalo veľké jordánske svätenie vody. Celá slávnosť bola umocnená nádhernými miestnymi krojmi a vysielaná v priamom televíznom prenose RTVS.
 
V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove v tom čase slávil archijerejskú svätú liturgiu, sprevádzanú spevom katedrálneho speváckeho zboru pod vedením Valérie Hricovovej, prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Vodu potom posvätil súdny synkel otec Jurij Popovič.
 
Už v predvečer sviatku, 5. januára, sa ráno obaja vladykovia zúčastnili v katedrále na modlitbe Kráľovských hodiniek a popoludní slávili svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou a veľkým svätením vody.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. február 2020 (piatok) Eleonóra
Liturgické čítania:
Každodenná večiereň: radová katizma; Hospodi, vozzvách na 6 z triody pôstnikom, Sláva, pôstnikom, I teraz, dogmat z hlasu; prokimen prvý triody a parémia: Zach 8, 19 – 23; druhý prokimen z triody a nasleduje Spodóbi Hospodi (ekténia Rcém vsí sa vynecháva); veršové slohy z triody; na konci tropár pôstnikom, Sláva, I teraz, voskresný bohorodičník podľa hlasu tropára pôstnikov; ekténia Pomíluj nás Bože. Po ekténii Tri hlboké poklony. Modlitba Vsesvjatája Trojce, Budi imja Hospodne 3x; 33. žalm; Dostójno jésť, Sláva, I nyňi, Hospodi, pomiluj 3X, Blahosloví a prepustenie.
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 229. (Ef 5, 8b – 19); Jn zač. 61. (19, 25 – 37)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1369643 (35 %)
môže byť
1249406 (32 %)
nepáči
1262107 (33 %)
Hlasy: 3881156
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX