Menu
Citát
Vziať svoj kríž znamená byť pripravený na smrť pre Ježiša Krista. Znamená to umŕtvovať telo a jeho žiadosti, znášať rôzne nebezpečenstvá pre meno Krista a nemať nijakú väzbu k tomuto dočasnému životu.
Sv. Bazil Veľký
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.01.2017 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1111) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Deviate výročie vzniku Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku

Deviate výročie vzniku Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku

Pred deviatimi rokmi, 30. januára 2008 na sviatok Troch svätiteľov pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Pomocným biskupom Prešovskej archieparchie je Mons. Milan Lach SJ a v Prešove žije aj emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Mons. Ján Eugen Kočiš, ktorý 25. júna 2016 oslávil životné jubileum 90 rokov.
 
Niektoré informácie o Prešovskej archieparchii
 
Prešovská archieparchia má 116 000 veriacich, 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 164 farností, 302 kňazov, z toho 22 rehoľných, troch diakonov a 360 chrámov. Z uvedeného počtu kňazov bolo v roku 2016 sedem novokňazov. Ďalší novokňaz bol vysvätený začiatkom tohto roka. Čo sa týka rehoľného života, popri baziliánoch a redemptoristoch, pôsobí na území archieparchie aj 75 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych redemptoristiek.
 
V Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. biskupa P. P. Gojdiča v Prešove sa na kňazstvo pripravuje 72 seminaristov z celej metropolie, z ktorých je 10 v pastoračnom ročníku. Ďalších 9 seminaristov študuje v zahraničí. Z týchto počtov má Prešovská archieparchia 46 seminaristov v kňazskom seminári, ôsmich v pastoračnom ročníku a traja študujú v zahraničí. V Prešove sa nachádza aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej študuje 475 študentov. V Prešove sídli aj redakcia časopisu Slovo, ktorý vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník Gréckokatolíckej cirkvi, a tiež tu sídli Gréckokatolícka charita.
 
Vo Svätom roku milosrdenstva bolo v Prešovskej archieparchii otvorených sedem brán milosrdenstva. 23. septembra 2016 sa v Prešove uskutočnilo historicky prvé Metropolitné zhromaždenie Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. 4. novembra 2016 si Gréckokatolícka cirkev pripomenula 15. výročie blahorečenia prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM. Pri tejto príležitosti sa 3. novembra konala premiéra nového dokumentárneho filmu s názvom „Gojdič. Láska nadovšetko“. Aktuálne na archieparchiálnej úrovni prebieha proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.
 
Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Ľutina a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. Intenzívne v archieparchii pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. V archieparchii pôsobí 9 školských zariadení. V roku 2016 sa vďaka Gréckokatolíckemu magazínu začali on-line prenosy z pútnických miest v Ľutine a Litmanovej (v Košickej eparchii z Klokočova a Michaloviec) na webovej stránke http://www.grkat.tv/home . Gréckokatolícky magazín je televízna relácia o živote Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá je vysielaná každý týždeň s premiérou na TV Lux v utorok o 20:50 a v TV Noe o 21:05.
 
Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.
 
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V rámci KBS je predsedom Environmentálnej subkomisie. Pomocný biskup Prešovskej archieparchie Mons. Milan Lach SJ je v rámci KBS predsedom Bioetickej subkomisie a predsedom Rady pre pastoráciu v zdravotníctve. Zároveň je od minulého roku Kongregáciou pre východné cirkvi vymenovaný za vizitátora – delegáta pápežských kolégií a rehoľných študentátov v meste Rím.

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
09. august 2020 (nedeľa) Ľubomíra
Svätý dňa: Svätý apoštol Matej.
Liturgické čítania:
Utiereň: Jn zač. 66. (21, 1 – 14)
Liturgia: Ap. zač. 131. (1 Kor 4, 9 – 16); Mt zač. 72. (17, 14 – 23a) (radové)
             Ap. zač. 2. (Sk 1, 12 – 17. 21 – 26); Lk zač. 40. (9, 1 – 6) (apoštolovi)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1383192 (35 %)
môže byť
1261330 (32 %)
nepáči
1277579 (33 %)
Hlasy: 3922101
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX