Menu
Citát
Ak chceš večnú pamiatku, nepíš svoje meno na budovy, ale prines trofeje dobrých skutkov! Chceš sa zvečniť? Konaj dobré skutky! Nič neurobí tvoje meno nesmrteľným natoľko ako meno dobrých skutkov. Lebo okrem nich nič nezvečňuje pamiatku: ani budovy, ani pamätníky, ani nič podobné.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.02.2017 | Andrej Šambronský | Čítanosť(1484)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Otec arcibiskup Ján Babjak SJ pri chorých v Humennom

Otec arcibiskup Ján Babjak SJ pri chorých v Humennom

V nedeľu Márnotratného syna 12. februára 2017 sme v nemocničnej kaplnke Matky ustavičnej pomoci v Nemocnici Andreja Leňa v Humennom privítali nášho otca arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ. Túto návštevu otec arcibiskup absolvoval v rámci jubilejného 25. svetového dňa chorých. Celosvetové slávenie dňa chorých zaviedol sv. Ján Pavol II. v roku 1992 a po prvý raz sa konal v Lurdoch 11. februára 1993.
 
Vyvrcholením návštevy bolo slávenie archijerejskej svätej liturgie, ktorú otec arcibiskup slávil spolu s duchovným správcom nemocnice o. Andrejom Šambronským. Otec arcibiskup skonštatoval, že snáď niet rodiny, ktorá by v svojom strede nemala chorých, trpiacich a vekom pokročilých, o ktorých sa treba starať a slúžiť im s láskou.
 
Vo svojej homílii otec arcibiskup všetkých uistil o Božej – Otcovej láske k nám, či sme na mieste mladšieho, márnotratného syna, alebo na mieste staršieho, zatrpknutého syna. Ten, kto by mal byť v nedeľnom evanjeliu označovaný ako márnotratný by mal byť sám Otec. On prekypuje láskou, ktorá je nepodmieňovanou, nezištnou, nekonečnou, doslova až márnotratnou láskou. Ako vzor v chorobe a starobe ponúkol príklad už svätého Jána Pavla II. Otec arcibiskup citoval modlitbu Jána Pavla II.: „Prijať starobu a jej sprievodné utrpenie je výzva, na ktorú sa treba pripraviť včas, keď sú ešte telo a myseľ zdravé a funkčné. Ján Pavol II. to uskutočnil pekným úkonom odovzdania sa do Božej vôle: „Pane, každý deň stretávam vôkol seba staršie osoby, ktoré prežívajú ťažkú skúšku: sú ochrnuté, krehké, postihnuté a často nemajú dostatok síl, aby sa modlili. Pozerám na ne a hovorím si: a keby som sa v takej situácii ocitol ja? Preto už dnes, Pane, keď sa môžem pohybovať samostatne a disponujem plnosťou mojich rozumových schopností, už teraz včas pred Tebou vyhlasujem, že chcem prijať Tvoju svätú vôľu a ak by taká alebo iná Tvoja skúška mala zasiahnuť aj mňa, tak túžim, aby slúžila na Tvoju slávu a spásu ľudstva. Od tejto chvíle Ťa tiež prosím, aby si s tvojou milosťou bol pomocou pre tých, ktorí budú mať nevďačnú úlohu starať sa o mňa. Ak sa istý deň stane to, že choroba zasiahne aj moju myseľ a zatemní rozum, tak už teraz sa Ti poddávam takou odovzdanosťou, ktorá potom bude pokračovať v mlčanlivej adorácii. Keby som sa istého dňa mal stať dlhodobo nevládny a stratil vedomie, túžim, aby každá hodina, ktorú dostanem možnosť prežiť, bola neustálym vďakyvzdávaním. Amen“.
 
V závere nezabudol poďakovať všetkým, ktorí sa o chorých starajú. Nemocničnému personálu, dobrovoľníkom, duchovným, ale aj rodinným príslušníkom chorých. Adresoval im aj svoje povzbudenie a osobitné požehnanie.
 
Na záver miestny správca o. Šambronský poďakoval za otcovskú návštevu otcovi arcibiskupovi so slovami. „Vďaka, otec arcibiskup Ján, že tak ako Kristus pri návšteve spravodlivého Simeona, ktorý mal už čas pred smrťou, naplnil jeho dni radosťou a pokojom, tak ste aj vy ako náš milujúci otec prišli k nám potešiť a povzbudiť nás v našich chorobách a jeseni nášho života. Na mnoho a šťastných rokov, vladyka!“ Veriaci mu počas spevu osobne odovzdali kyticu kvetov ako prejav ich radosti a vďaky.
 
Po celkovom zakončení slávnosti otec arcibiskup ešte osobne pozdravil našich veriacich, a navštívil novozriadenú Kaplnku sv. Kozmu a Damiána na oddelení dlhodobo ležiacich, kde sú slávené sväté liturgie len pre pacientov, a to v soboty večer.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. január 2020 (nedeľa) Drahomíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 280b. (1 Tim 1, 15 – 17); Lk 93. (18, 35 – 43)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358194 (35 %)
môže byť
1238666 (32 %)
nepáči
1250132 (32 %)
Hlasy: 3846992
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX