Menu
Citát
Sväté písmo presahuje všetky vedy už svojím spôsobom reči, pretože tou istou rečou vypravujúc dej, prezradzuje tajomstvá.
sv. Gregor Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

24.03.2017 | Peter Solej | Čítanosť(1001)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Jeruzalemský patriarcha prijal členov NAPS na osobitnej audiencii

Jeruzalemský patriarcha prijal členov NAPS na osobitnej audiencii

Jeho Blaženosť Teofil III. prejavil pozornosť medzinárodným ekumenickým aktivitám inštitútu NAPS. Duchovný vodca, v správe ktorého sú najvýznamnejšie kresťanské svätyne Svätej Zeme, Jeho Blaženosť patriarcha Teofil III., udelil členom Rady Inštitútu NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko, osobitnú audienciu. Patriarcha Jeruzalema, Betlehema a Celej Palestíny prijal hostí zo Slovenska v sídle Jeruzalemského patriarchátu v centre tohto starobylého mesta.
 
„S Jeho Blaženosťou sme hovorili o aktuálnom spoločenskom a cirkevnom dianí na Slovensku i vo Svätej Zemi. Patriarchu Teofila III. zaujali medzinárodné ekumenické aktivity nášho inštitútu. Pri listovaní knihy o výsledkoch doterajšej práce NAPS sme s Jeho Blaženosťou zistili, že máme mnoho spoločných známych,“ povedal úsmevne pre médiá zakladateľ a prezident Inštitútu NAPS, Peter Solej. „Stretnutie prebiehalo skutočne vo veľmi srdečnej a neformálnej atmosfére. Patriarcha sa zaujímal aj o dianie v našom rodinnom a pracovnom živote. Jeho Blaženosti sme si dovolili venovať kríž z nášho internetového obchodu www.nebonazemi.sk,“ doplnil Peter Solej. Patriarcha Teofil III. venoval hosťom zo Slovenska ikony Matky Božej Jeruzalemskej a Božieho Hrobu nachádzajúceho sa v miestnej bazilike.
 
Členovia Rady Inštitútu NAPS uskutočnili v závere uplynulého roka aj pracovné cesty do Vatikánu a Istanbulu, kde sa stretli s dvomi najvýznamnejšími predstaviteľmi kresťanstva na Zemi: Ich Svätosťami pápežom Františkom a Ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. Konštantinopolským. Výsledkom týchto návštev má byť osobná účasť kardinála Kurta Kocha, prezidenta Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty Kresťanov a osobného legáta Ekumenického patriarchu na 13. ročníku NAPS Medzinárodného ekumenického koncertu. Ten je pripravovaný na jeseň tohto roka v Bratislave.
 
Inštitút NAPS (www.naps.sk) založil pred dvanástimi rokmi Peter Solej, vtedy ako najmladší autor odbornej knihy. Občianske združenie realizuje svoju činnosť v oblasti ekumenizmu, kultúry, vzdelávania i postavenia žien v spoločnosti. Jeho najväčším každoročným podujatím je už spomínaný medzinárodný ekumenický koncert. Uplynulý dvanásty ročník tohto podujatia sa uskutočnil v septembri 2016 v Bratislave pod spoločným patronátom prezidentov Maďarska a Slovenskej republiky. Ostatné tri ročníky podujatia organizoval NAPS s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy a koncert bol záverečným podujatím Kultúrneho leta v hlavnom meste. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili aj v Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha Gregor III. za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestným členom NAPS bol aj nedávno zosnulý prvý prezident SR Michal Kováč.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. február 2020 (štvrtok) Lívia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 78. (Júd 1, 11 – 25); Lk zač. 110. (23, 1 – 34a. 44 – 56)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1369441 (35 %)
môže byť
1249182 (32 %)
nepáči
1261838 (33 %)
Hlasy: 3880461
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX