Menu
Citát
Keď sa umývaš, modli sa, keď si na ceste, modli sa, keď si na lôžku, modli sa. Nech si kdekoľvek, modli sa. Ty si chrám boží, preto nehľadaj miesto, hľadaj len duševné naladenie. Nech ideš kamkoľvek, vzývaj Boha, on ťa vypočuje.
sv. Efrém Sýrsky
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.04.2017 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1768) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na Veľký štvrtok zriadil vladyka Ján Babjak Humenský archieparchiálny vikariát

Na Veľký štvrtok zriadil vladyka Ján Babjak Humenský archieparchiálny vikariát

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ zriadil na Svätý a veľký štvrtok 13. apríla 2017 nový Humenský archieparchiálny vikariát so sídlom v Humennom. Za prvého humenského vikára menoval otca ThLic. PaedDr. Martina Zlackého, farára gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom a protopresbytera humenského protopresbyterátu. V ten deň túto skutočnosť slávnostne zverejnil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove na konci archijerejskej svätej liturgie, ktorú spolu s ním koncelebroval pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ, emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš a viac ako dvesto kňazov.
 
V homílii otec arcibiskup a metropolita pozval kňazov, aby boli verní Kristovi a iba ním sa dávali viesť. Okrem iného im povedal: „Pán si vyvolil teba i mňa. Naša odpoveď má byť láska k Ježišovi. On nám dôveruje, že naplníme misiu, ktorú nám dáva vo svete pre spásu iných i svoju spásu. Preto potrebujeme byť zjednotení s Kristom ako ratolesti s viničom. Iba vďaka Kristovi sme schopní denne konať zázraky. Dajme sa mu celí k dispozícii.“
 
Počas svätej liturgie zároveň posvätil myro – vzácny olej na udeľovanie sviatosti myropomazania (birmovania) a na jej konci umyl nohy dvanástim kňazom, tohto roku z radov dôchodcov. Je to podľa príkladu Ježiša Krista, ktorý keď umyl nohy svojim učeníkom, vybral si posledné miesto, pretože nohy pred stolovaním umývali sluhovia alebo deti, a tak preukázal, že neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil. Urobil to pred svojou smrťou a slávnym vzkriesením. Svojou Paschou urobil najväčšiu službu hriešnemu ľudstvu a otvoril bránu do večného života, pretože zvíťazil nad smrťou.
 
Po zverejnení dekrétov zablahoželal novému otcovi vikárovi Martinovi Zlackému a všetkým kňazom zaželal požehnané sviatky Paschy.
 
V dekréte 1230/2017, ktorým vladyka Ján zriadil nový Humenský archieparchiálny vikariát, uvádza, že tak urobil vedený starostlivosťou o jemu zverenú cirkev, aby mala k dispozícii všetko, čo je podľa chvályhodných zvykov a mravov potrebné pre dosiahnutie čo najväčšieho duchovného dobra aj pre najvzdialenejšie farnosti v Prešovskej archieparchii, a to po modlitbách a zvážení, na základe kán. 276 §2 Kódexu kánonov východných cirkví (KKVC).
 
Podobne je to uvedené aj v dekréte 1231/2017 o menovaní vikára pre tento vikariát, a to na základe kán. 247 §1 KKVC. Právomoci a povinnosti vikára sú v zmysle kán. 248 §1 KKVC. Bude pastoračne spravovať vikariát, teda vykonávať pastoračné návštevy vo farnostiach, vizitácie farností, po porade s metropolitom zvolávať kňazské dni, zasadnutia protopresbyterov, liturgické slávnosti a iné. Bude sa zúčastňovať liturgických slávení a pracovných stretnutí Prešovskej archieparchie, navrhovať prekladanie kňazov, štvrťročne referovať o vikariáte. Vikár má právo nosiť kríž s ozdobami, nábederník a mitru. Bude tiež spravovať a dozorovať stavbu novej budovy vikariátu. V kompetencii Prešovského arcibiskupstva naďalej ostávajú cirkevno-právne a ekonomicko-právne záležitosti.
Územie Humenského archieparchiálneho vikariátu tvoria protopresbyteráty: Humenné, Hanušovce nad Topľou, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Vranov nad Topľou-mesto a Vranov nad Topľou-Čemerné. Do vikariátu nespadá Gréckokatolícke mládežnícke centrum Bárka v Juskovej Voli.
 
Na Svetlý pondelok 17. apríla 2017 o 9:00 pri archijerejskej svätej liturgii v Chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ slávnostne uvedie prvého vikára Humenského archieparchiálneho vikariátu do úradu.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. február 2020 (štvrtok) Lívia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 78. (Júd 1, 11 – 25); Lk zač. 110. (23, 1 – 34a. 44 – 56)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1369090 (35 %)
môže byť
1248824 (32 %)
nepáči
1261453 (33 %)
Hlasy: 3879367
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX