Menu
Citát
Píšeš, že často prebývaš v spoločnosti, ktorá dáva popud na zlé myšlienky, ale ty nikdy nepociťuješ, aby sa to na tebe prejavilo. Nech bude aj tak. Ale ja chcem, aby každému bolo zrejmé to, že od vody sa stenčujú kamene a kvapky dažďa, ktoré často padajú na kameň, prebíjajú ho. Posúď sám, čo hovorím. Čo je tvrdšie ako kameň, a čo je mäkšie ako voda, a ešte ako kvapka vody? Keď kameň sa zdoláva kvapkami vody, teda ako vôľa človeka, ktorá je mäkšia a kolísavá, častou príležitosťou k hriechu by nebola premožená?
sv. Izidor Peluzský, + 4. st., odpoveď na list biskupa Palládia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.04.2017 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(323)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Sviatky Paschy v prešovskej katedrále

Sviatky Paschy v prešovskej katedrále

 
Sviatky Paschy slávili v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove spolu prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a pomocný biskup Milan Lach SJ. Na Svätý a veľký štvrtok večer to boli Strasti nášho Pána Ježiša Krista s čítaním dvanástich evanjelií o odsúdení, mučení, ukrižovaní a pochovaní Ježiša Krista.
 
Na Svätý a veľký piatok ráno sa spolu s kňazmi pôsobiacimi v rôznych službách v Prešove a s veriacimi modlili Kráľovské hodinky a popoludní slávili Veľkú večiereň s uložením plaščenice do hrobu. V homílii sa Božiemu ľudu zhromaždenému v hojnom počte prihovoril vladyka Milan. Povedal, že Kristus dnes reálne zomiera za každého jedného z nás. „Slovo dnes chce povedať, že sa to týka nás, teba a mňa. Naším povolaním je z lásky zomierať za druhých. Prosme ukrižovaného Ježiša Krista, aby sa naša viera premieňala na konkrétnu lásku k opusteným a všetkým trpiacim.“ Plaščenica, ktorá je pred uložením do hrobu nesená v liturgickom sprievode okolo chrámu, je obdĺžnikové plátno s ikonografickým vyobrazením mŕtveho Ježišovho tela, ktoré si veriaci prichádzajú uctiť bozkom a modlitbou ku Kristovi, ktorý zomrel pre našu spásu.
 
Na Svätú a veľkú sobotu ráno sa vladykovia, kňazi a veriaci zúčastnili na slávení Jeruzalemskej nadhrobnej utierne, ktorej typické melódie a hlboké texty byzantskej hymnografie zaiste nikoho nenechali chladným voči nekonečnej Božej láske. Večer obaja vladykovia slávili Svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou, počas ktorej zaznelo 15 starozákonných čítaní, čítanie z Listu Rimanom a z Matúšovho evanjelia, pred proklamáciou ktorého si vladykovia, kňazi a diakon vyzliekli tmavé liturgické rúcha a obliekli biele. Evanjelium je už o vzkriesení, ale ešte nad plaščenicou v hrobe. V homílii vladyka Ján povedal: „Zdá sa, že bitka je prehratá. Lenže zdanie klame. V skutočnosti to nie je prehra, ale prejav nekonečnej Božej lásky. Obeta vykúpenia ešte nie je dokonaná, ale tretí deň sa blíži. Táto liturgia už predznačuje slávne vzkriesenie. Ježiša pribili na kríž, ale jeho lásku nezabili. Či sa nás nedotkne Ježišova obeta lásky?“
 
Na Svätú a veľkú nedeľu Paschy – Svetlé Kristovo vzkriesenie skoro ráno slávili vladykovia s kňazmi a množstvom veriacich Utiereň vzkriesenia. Po prenesení plaščenice z hrobu na oltár a po liturgickom sprievode okolo chrámu so sviecami v rukách a za spevu o Kristovom vzkriesení zaznelo z úst vladyku Jána Christos voskrese, ktoré sa bude opakovať počas celého veľkonočného obdobia. Nasledoval nádherný kánon sv. Jána Damascenského. Na konci utierne prešovský arcibiskup a metropolita Ján posvätil pokrmy a všetkým zaželal požehnané sviatky Paschy. Hneď slávil aj archijerejskú svätú liturgiu. V homílii nazval Veľkú noc sviatkom nového života. Upriamil pozornosť na ženy myronosičky, ktoré išli pomazať mŕtve Ježišovo telo, ale stali sa prvými svedkami prázdneho hrobu a prvými ohlasovateľkami paschálneho rána, Kristovho slávneho vzkriesenia. Prepojil to so súčasnosťou, keď povedal, že aj dnes kresťanské ženy ohlasujú živého Krista aj tým, keď sa starajú o chorých, núdznych, ale hlavne tým, že prijímajú deti, že dávajú život.
 
Pomocný biskup Prešovskej archieparchie vladyka Milan slávil archijerejskú svätú liturgiu o 10:00 a v homílii ponúkol známe slová z paschálnej homílie sv. Jána Zlatoústeho. V nedeľu Paschy sa v gréckokatolíckych chrámoch spieva evanjelium vo viacerých jazykoch, pretože slávne Kristovho vzkriesenie sa ohlasuje celému svetu, všetkým národom. Večer slávil paschálnu večiereň.

Dnes
19. august 2017 (sobota) Lýdia
Svätý dňa: Svätý mučeník Andrej Stratopedarcha a spoločníci.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 123. (1 Kor 1, 3 – 9); Mt zač. 78. (19, 3 – 12)(rad.)
Ap. zač. 233. (Ef 6, 10 – 17); Lk zač. 106. (21, 12 – 19) (muč.) 
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1012820 (36 %)
môže byť
914603 (32 %)
nepáči
919733 (32 %)
Hlasy: 2847156
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX