Menu
Citát
Láska je plod, ktorý dozrieva v každom ročnom období, a ktorý má každý na dosah ruky. Zbierať ho môže ktokoľvek a bez obmedzenia.
Matka Terézia
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.04.2017 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1022)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Sviatky Paschy v prešovskej katedrále

Sviatky Paschy v prešovskej katedrále

 
Sviatky Paschy slávili v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove spolu prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a pomocný biskup Milan Lach SJ. Na Svätý a veľký štvrtok večer to boli Strasti nášho Pána Ježiša Krista s čítaním dvanástich evanjelií o odsúdení, mučení, ukrižovaní a pochovaní Ježiša Krista.
 
Na Svätý a veľký piatok ráno sa spolu s kňazmi pôsobiacimi v rôznych službách v Prešove a s veriacimi modlili Kráľovské hodinky a popoludní slávili Veľkú večiereň s uložením plaščenice do hrobu. V homílii sa Božiemu ľudu zhromaždenému v hojnom počte prihovoril vladyka Milan. Povedal, že Kristus dnes reálne zomiera za každého jedného z nás. „Slovo dnes chce povedať, že sa to týka nás, teba a mňa. Naším povolaním je z lásky zomierať za druhých. Prosme ukrižovaného Ježiša Krista, aby sa naša viera premieňala na konkrétnu lásku k opusteným a všetkým trpiacim.“ Plaščenica, ktorá je pred uložením do hrobu nesená v liturgickom sprievode okolo chrámu, je obdĺžnikové plátno s ikonografickým vyobrazením mŕtveho Ježišovho tela, ktoré si veriaci prichádzajú uctiť bozkom a modlitbou ku Kristovi, ktorý zomrel pre našu spásu.
 
Na Svätú a veľkú sobotu ráno sa vladykovia, kňazi a veriaci zúčastnili na slávení Jeruzalemskej nadhrobnej utierne, ktorej typické melódie a hlboké texty byzantskej hymnografie zaiste nikoho nenechali chladným voči nekonečnej Božej láske. Večer obaja vladykovia slávili Svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou, počas ktorej zaznelo 15 starozákonných čítaní, čítanie z Listu Rimanom a z Matúšovho evanjelia, pred proklamáciou ktorého si vladykovia, kňazi a diakon vyzliekli tmavé liturgické rúcha a obliekli biele. Evanjelium je už o vzkriesení, ale ešte nad plaščenicou v hrobe. V homílii vladyka Ján povedal: „Zdá sa, že bitka je prehratá. Lenže zdanie klame. V skutočnosti to nie je prehra, ale prejav nekonečnej Božej lásky. Obeta vykúpenia ešte nie je dokonaná, ale tretí deň sa blíži. Táto liturgia už predznačuje slávne vzkriesenie. Ježiša pribili na kríž, ale jeho lásku nezabili. Či sa nás nedotkne Ježišova obeta lásky?“
 
Na Svätú a veľkú nedeľu Paschy – Svetlé Kristovo vzkriesenie skoro ráno slávili vladykovia s kňazmi a množstvom veriacich Utiereň vzkriesenia. Po prenesení plaščenice z hrobu na oltár a po liturgickom sprievode okolo chrámu so sviecami v rukách a za spevu o Kristovom vzkriesení zaznelo z úst vladyku Jána Christos voskrese, ktoré sa bude opakovať počas celého veľkonočného obdobia. Nasledoval nádherný kánon sv. Jána Damascenského. Na konci utierne prešovský arcibiskup a metropolita Ján posvätil pokrmy a všetkým zaželal požehnané sviatky Paschy. Hneď slávil aj archijerejskú svätú liturgiu. V homílii nazval Veľkú noc sviatkom nového života. Upriamil pozornosť na ženy myronosičky, ktoré išli pomazať mŕtve Ježišovo telo, ale stali sa prvými svedkami prázdneho hrobu a prvými ohlasovateľkami paschálneho rána, Kristovho slávneho vzkriesenia. Prepojil to so súčasnosťou, keď povedal, že aj dnes kresťanské ženy ohlasujú živého Krista aj tým, keď sa starajú o chorých, núdznych, ale hlavne tým, že prijímajú deti, že dávajú život.
 
Pomocný biskup Prešovskej archieparchie vladyka Milan slávil archijerejskú svätú liturgiu o 10:00 a v homílii ponúkol známe slová z paschálnej homílie sv. Jána Zlatoústeho. V nedeľu Paschy sa v gréckokatolíckych chrámoch spieva evanjelium vo viacerých jazykoch, pretože slávne Kristovho vzkriesenie sa ohlasuje celému svetu, všetkým národom. Večer slávil paschálnu večiereň.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
16. december 2019 (pondelok) Albína
Liturgické čítania:
Ap. zač. 329. (Hebr 11, 17 – 23. 27 – 31); Mk zač. 42. (9, 42 – 50; 10, 1)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1346044 (35 %)
môže byť
1226777 (32 %)
nepáči
1237284 (32 %)
Hlasy: 3810105
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX