Menu
Citát
A keď dve veci človek znenávidí, môže byť skutočne slobodný od tohto sveta. A tie dve veci: telesná vášeň a slávybažnosť.
sv. Pimen Veľký, + 440
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.05.2017 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1245) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolíci zo Slovenska ôsmykrát putovali k Božiemu milosrdenstvu do Krakova

Gréckokatolíci zo Slovenska ôsmykrát putovali k Božiemu milosrdenstvu do Krakova

V sobotu 20. mája sa približne päť tisíc pútnikov zúčastnilo na 8. metropolitnej púti Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove. Hlavným bodom duchovného programu bola archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a slávnostným kazateľom przemyšlsko-varšavský arcibiskup a metropolita Eugen Popovič. Koncelebrovali vroclavsko-gdaňský eparcha Volodymyr Juščak OSBM, pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a niekoľko desiatok kňazov. Nádherným spevom liturgiu sprevádzal Zbor sv. Romana Sladkopevca a bola v zázname vysielaná v ten istý deň večer v Rádiu Lumen.
 
V homílii vladyka Eugen Popovič vychádzal z evanjelia Nedele o Samaritánke a povedal, že podobne ako Ježiš napriek všetkým zvyklostiam prekročil hranice Samárie a rozprával sa so Samaritánkou, aj kresťania majú prekračovať hranice a rúcať múry medzi národmi a medzi ľuďmi vôbec. Aplikoval to na situáciu utečencov. „Kulmináciou Ježišovho stretnutia so Samaritánkou je otvorenie pred ňou, aj pred nami, pravdy o ňom samom, keď sám seba nazýva Božím darom.“ V druhej časti homílie sa venoval stému výročiu fatimských zjavení, ktoré pozývajú národy a každého človeka k obráteniu. „Aby sa nás Božie milosrdenstvo dotklo, je potrebné, aby sme ešte raz nastúpili na cestu obrátenia a počúvali hlas Matky Božej z Fatimy, ktorá chce pre nás všetkých iba dobro.“
 
Pred svätou liturgiou prišiel pútnikov pozdraviť emeritný krakovský arcibiskup a metropolita kardinál Stanisław Dziwisz, ktorý vladykovi Jánovi ako dar pre Gréckokatolícku cirkev podaroval štólu sv. Jána Pavla II. s jeho relikviou. Vo svojom krátkom príhovore vyzdvihol, že do Sanktuária zo zahraničia putujú najviac veriaci zo Slovenska, za čo poďakoval aj gréckokatolíckym pútnikom. Povedal, že môžeme spoločne sláviť aj napriek tomu, že komunisti postavili hranice, ale nás spája Božie milosrdenstvo.
Popoludní prišiel medzi pútnikov nový krakovský arcibiskup a metropolita Marek Jędraszewski, ktorý povedal, že Ježišove slová na kríži „Je dokonané!“ sú predzvesťou vzkriesenia a víťazstva nad hriechom. Poďakoval za prítomnosť toľkých pútnikov a zaželal im, aby boli spojení v Božom milosrdenstve a aby prinášali vieru v tajomstvo Božieho milosrdenstvo do svojich domovov.
Medzi pútnikov zavítal aj emeritný pomocný krakovský biskup Ján Zając. Na púti nechýbala modlitba Akatistu požehnania rodín, katechéza o Božom milosrdenstve a Hodina Božieho milosrdenstva.
 
Pútnikom poďakoval aj prešovský arcibiskup a metropolita Ján, ktorý vyjadril vďaku aj rodinám Krakovskej arcidiecézy, ktoré s veľkou pohostinnosťou prijali mladých zo Slovenska, aj gréckokatolíkov, počas Svetových dní mládeže. Pútnici neskrývali svoju radosť z tejto púte a svoje očakávania jej ďalšieho ročníka na budúci rok, ktorý bude rokom 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie a zároveň rokom 10. výročia zriadenia Prešovskej gréckokatolíckej metropolie sui iuris.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
25. október 2020 (nedeľa) Aurel
Liturgické čítania:
 Utiereň: Jn zač. 66. (21, 1 – 14)
Liturgia: Ap. zač. 215. (Gal 6, 11 – 18); Lk zač. 83. (16, 19 – 31)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1389758 (35 %)
môže byť
1267441 (32 %)
nepáči
1283435 (33 %)
Hlasy: 3940634
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX