Menu
Citát
Nie natoľko sú strašní všetci démoni, nakoľko strašným je vyhovovanie a nasledovanie vlastného srdca, t.j. svojich myšlienok a nie Božích prikázaní.
sv. Izidor Peluzský, + 4. st.
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.06.2017 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2021) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak vysvätil v Ľutine siedmich novokňazov

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak vysvätil v Ľutine siedmich novokňazov

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ vysvätil v nedeľu 18. júna v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky na pútnickom mieste v Ľutine siedmich novokňazov pre Prešovskú archieparchiu. Sviatosť kňazstva prijali Ján Murgaš, Vladimír Noga, Tomáš Pecuch, Dominik Petrík, Maroš Sejka, Martin Tkáč a Pavol Vasiľ.
 
Otec arcibiskup Ján v homílii, vychádzajúc z evanjelia o povolaní apoštolov Petra a Ondreja, Jakuba a Jána, povedal: „Ježišove slová mali silu hromu, lebo tvrdí chlapi, rybári, boli nimi oslovení. Boli nimi dotknutí skrz naskrz, všetko zanechali a išli za Ježišom. Povolal ich, aby boli rybármi ľudí, teda aby zachraňovali nesmrteľné ľudské duše. Akú dôveru do nich vložil Ježiš Kristus! Aj vám, drahí svätenci, o chvíľu novokňazi, Ježiš Kristus cez Cirkev a cezo mňa prejavuje takú istú dôveru a dnes z vás urobí apoštolov, urobí z vás rybárov ľudí. Na túto udalosť už nesmieme nikdy zabudnúť. Nás nepovolal tento svet, nás povolal Ježiš Kristus, Boží Syn. A preto verne kráčajme za ním. Každý kňaz je tu nie z ľudskej, ale z Božej iniciatívy, aby tento svet poľudšťoval a viedol ľudí do neba. Prečo nás povolal? To možno nepochopíme do smrti. Ale to podstatné vieme – povolal nás z lásky. Lebo všetkých miluje, nielen tých, ktorí v neho veria, ale aj tých, ktorí v neho neveria. Mnohí nerozumejú poslaniu kňaza, ale akí sme my šťastní, že rozumieme kňazskému poslaniu v dnešnom svete, v Cirkvi. Dostali sme prijatím Kristovho kňazstva nezmazateľný znak, charakter, ktorý už nikto nikdy nezmyje.“ Ďalej vladyka povedal, že kňaz je posol a tak je podobný sv. Jánovi Krstiteľovi. Preto pozval všetkých, aby boli vnímaví na slová kňaza. „Nech sa nás hlboko dotkne táto udalosť kňazskej vysviacky, tento okamih Ježišovej lásky. Nech poznačí nielen náš rozum, ale aj srdce. Na túto udalosť už nesmieme nikdy zabudnúť. Aby rodičia hovorili o tejto udalosti svojim deťom, aby aj z ich synov sa niektorý mohol stať kňazom. Aj keď má kňaz aj veľa trampot, kňazstvo je najradostnejšia, najkrajšia, najpotrebnejšia služba.“ Všetkých v bazilike vladyka pozval modliť sa za novokňazov, aby zachránili veľa nesmrteľných duší.
 
Kňazská vysviacka má v liturgii svoje miesto po Veľkom vchode, teda po liturgii katechumenov (liturgii Božieho slova) a pred liturgiou veriacich (liturgiou Eucharistie). Potom, ako svätiteľ, otec arcibiskup a metropolita, zablahoželal vysväteným novokňazom, spolu s ním a so spolubratmi kňazmi pri oltári pokračovali v slávení svätej liturgie prvýkrát už v kňazskej službe. Na konci archijerejskej svätej liturgie v mene siedmich novokňazov Bohu, otcovi arcibiskupovi Jánovi Babjakovi a koncelebrujúcemu emeritnému biskupovi Jánovi Eugenovi Kočišovi poďakoval novokňaz Pavol Vasiľ. Potom spoločne udelili novokňazské požehnanie všetkým prítomným.
 
Do pastorácie ako kapláni v rôznych farnostiach Prešovskej archieparchie, a jeden z novokňazov do p astorácie stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže, nastúpia od 15. júla 2017. Najbližšie soboty a nedele budú v chrámoch vo svojich bydliskách sláviť primičné sväté liturgie.

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
24. október 2020 (sobota) Kvetoslava
Liturgické čítania:
Ap. zač. 178. (2 Kor 5, 1 – 10a); Lk zač. 29. (7, 1b – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1389654 (35 %)
môže byť
1267350 (32 %)
nepáči
1283359 (33 %)
Hlasy: 3940363
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX