Menu
Citát
Každé svoje významné dielo poznamenaj znakom kríža. Pamätaj si, že: načo je užitočná čo aj zlatá pečať, ak ňou pečatíš zhnitú slamu? Načo je užitočná Božia pečať – Kristov kríž – ak ho kladieš na čelo či ústa a tvoja duša je plná hniloby a špiny?
sv. Augustín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

17.07.2017 | Sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(282) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Komisia pre misie Prešovskej archieparchie zorganizovala tábor pre deti na Ukrajine

Komisia pre misie Prešovskej archieparchie zorganizovala tábor pre deti na Ukrajine

Z Božej milosti sme skončili tábor na Ukrajine s témou Boh v každodennom živote pre detí z Lysyčanska, Zaporožia, Ternopoľa a z Mukačevskej eparchie, ktorý organizovala predsedníčka Komisia pre misie Prešovskej archieparchie sr. Štefánia Blichová OSBM za pomoci štyroch bohoslovcov a 10 animátorov z Prešovskej archieparchie. Program tábora pripravili a viedli hlavní animátori Jozef Košč a Katarína Klimková. Na tábore sa zúčastnilo 83 detí a 8 vedúcich, ktorí sprevádzali deti na východ Ukrajiny. Spolu 108 účastníkov v nasledujúcich etapách.
 
Pre detí z Lysyčanska, Záporožia a Ternopoľa sa tábor začal 30. júna 2017 návštevou Ľvova. Po dlhej ceste sa oboznámili s metropolou západnej Ukrajiny a 2. júla vycestovali do Metodického centra Krasia v Kostryno, ktoré sa nachádza v mieste stretávania troch hraníc: slovenskej, poľskej a ukrajinskej (Zakarpatská oblasť). V programe tábora boli spoločné stretnutia, katechézy, modlitby, hry, súťaže, spev, tanec a výlet do prírody. Do programu sme zaradili aj folklórne vystúpenie, kde jednotlivé skupiny prezentovali svoje tradície. Okrem animátorov vystúpil hosť Marek Mochnač s repertoárom svojich piesni. Účastníci tábora si plným dúškom vychutnávali realizáciu motta: Ja, Ty, My tvoríme jedno spoločenstvo. Na ukončení tábora v piatok večer sa slzy radosti miešali so slzami lúčenia. Duchovne nás posilňovali kňazi Mukačevskej eparchie a otcovia baziliáni. K spokojnosti rekreantov prispel aj riaditeľ zariadenia Vasiľ Beľo s tímom pracovníkov metodického centra. Ku kráse Božej prírody prispelo aj nádherné počasie. Animátori a bohoslovci sa prezentovali svedectvom kresťanského života a profesionálnosťou, čo podstatne skvalitnilo úroveň tábora.
 
Karpatské poloniny na ukrajinskej strane opustili účastníci tábora 8. júla 2017. Deti z Ukrajiny so svojimi vedúcimi mali obhliadku Užhoroda a Mukačeva. Dvere a srdce im na dva dni otvorili otcovia františkáni. Pondelok 10. júla 2017 vycestovali do svojich domovov.
 
Animátori zo Slovenska, hoci unavení, poputovali do Kyjeva, ktorý nás privítal slnečným ránom. Prvá naša cesta viedla na svätú liturgiu do Soboru Voskresenia. Po nej sme sa zúčastnili Panychídy za zosnulého kardinála Ľubomíra Huzára, čo bola pre všetkých veľká milosť. Naše kroky viedli ďalej do Kyjevo-pečerskej lavry. Bolo veľmi dojímavé dotýkať sa netliných ostatkov sv. Antonia a iných svätých v našom liturgickom kalendári, či obdivovať fresky a mozaiky z 11. storočia v Chráme sv. Sofie. Kyjev nás prekvapil svojou architektúrou a krásou. K vydarenému výletu prispeli aj ľudia, ktorých sme tam stretli v seminári, kde sme boli ubytovaní a v kláštore otcov lazaristov, kde sme si mohli odložiť batožinu.
 
Vďační Bohu za možnosť poslúžiť iným, za krásne chvíle v Kyjeve, všetkým našim dobrodincom, ako aj rodičom animátorov a predstaveným, ďakujeme za materiálnu, duchovnú a morálnu podporu. Všetci spoločne sme sa zapojili do výzvy Svätého Otca Františka, ktorý nás stále a stále vyzýva k misijnej činnosti.
 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. február 2018 (pondelok) Viktor
Svätý dňa: Náš otec svätý Porfyrios, gazský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 227 (Ef 4, 25 – 32); Mt zač. 15 (5, 42 – 48)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1071624 (36 %)
môže byť
970109 (32 %)
nepáči
976630 (32 %)
Hlasy: 3018363
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX