Menu
Citát
Ako nevytrhávajú zo zeme silné stromy i s koreňmi silné poryvy vetra, i keď hocijako na nich narážajú a z hociktorej strany ich naháňajú a tieto nápory vetra ich robia viac tvrdými a odolnejšími, tak isto aj svätú dušu žijúcu čestne, nápory pokušení a ťažkostí nezničia, ale ju ešte viac vyzdvihnú do väčšieho trpenia, podobne ako spravodlivého Jóba práve ony urobili ešte slávnejšími a dôstojnejšími.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

17.07.2017 | Sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(239) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Komisia pre misie Prešovskej archieparchie zorganizovala tábor pre deti na Ukrajine

Komisia pre misie Prešovskej archieparchie zorganizovala tábor pre deti na Ukrajine

Z Božej milosti sme skončili tábor na Ukrajine s témou Boh v každodennom živote pre detí z Lysyčanska, Zaporožia, Ternopoľa a z Mukačevskej eparchie, ktorý organizovala predsedníčka Komisia pre misie Prešovskej archieparchie sr. Štefánia Blichová OSBM za pomoci štyroch bohoslovcov a 10 animátorov z Prešovskej archieparchie. Program tábora pripravili a viedli hlavní animátori Jozef Košč a Katarína Klimková. Na tábore sa zúčastnilo 83 detí a 8 vedúcich, ktorí sprevádzali deti na východ Ukrajiny. Spolu 108 účastníkov v nasledujúcich etapách.
 
Pre detí z Lysyčanska, Záporožia a Ternopoľa sa tábor začal 30. júna 2017 návštevou Ľvova. Po dlhej ceste sa oboznámili s metropolou západnej Ukrajiny a 2. júla vycestovali do Metodického centra Krasia v Kostryno, ktoré sa nachádza v mieste stretávania troch hraníc: slovenskej, poľskej a ukrajinskej (Zakarpatská oblasť). V programe tábora boli spoločné stretnutia, katechézy, modlitby, hry, súťaže, spev, tanec a výlet do prírody. Do programu sme zaradili aj folklórne vystúpenie, kde jednotlivé skupiny prezentovali svoje tradície. Okrem animátorov vystúpil hosť Marek Mochnač s repertoárom svojich piesni. Účastníci tábora si plným dúškom vychutnávali realizáciu motta: Ja, Ty, My tvoríme jedno spoločenstvo. Na ukončení tábora v piatok večer sa slzy radosti miešali so slzami lúčenia. Duchovne nás posilňovali kňazi Mukačevskej eparchie a otcovia baziliáni. K spokojnosti rekreantov prispel aj riaditeľ zariadenia Vasiľ Beľo s tímom pracovníkov metodického centra. Ku kráse Božej prírody prispelo aj nádherné počasie. Animátori a bohoslovci sa prezentovali svedectvom kresťanského života a profesionálnosťou, čo podstatne skvalitnilo úroveň tábora.
 
Karpatské poloniny na ukrajinskej strane opustili účastníci tábora 8. júla 2017. Deti z Ukrajiny so svojimi vedúcimi mali obhliadku Užhoroda a Mukačeva. Dvere a srdce im na dva dni otvorili otcovia františkáni. Pondelok 10. júla 2017 vycestovali do svojich domovov.
 
Animátori zo Slovenska, hoci unavení, poputovali do Kyjeva, ktorý nás privítal slnečným ránom. Prvá naša cesta viedla na svätú liturgiu do Soboru Voskresenia. Po nej sme sa zúčastnili Panychídy za zosnulého kardinála Ľubomíra Huzára, čo bola pre všetkých veľká milosť. Naše kroky viedli ďalej do Kyjevo-pečerskej lavry. Bolo veľmi dojímavé dotýkať sa netliných ostatkov sv. Antonia a iných svätých v našom liturgickom kalendári, či obdivovať fresky a mozaiky z 11. storočia v Chráme sv. Sofie. Kyjev nás prekvapil svojou architektúrou a krásou. K vydarenému výletu prispeli aj ľudia, ktorých sme tam stretli v seminári, kde sme boli ubytovaní a v kláštore otcov lazaristov, kde sme si mohli odložiť batožinu.
 
Vďační Bohu za možnosť poslúžiť iným, za krásne chvíle v Kyjeve, všetkým našim dobrodincom, ako aj rodičom animátorov a predstaveným, ďakujeme za materiálnu, duchovnú a morálnu podporu. Všetci spoločne sme sa zapojili do výzvy Svätého Otca Františka, ktorý nás stále a stále vyzýva k misijnej činnosti.
 

Prílohy

Dnes
23. november 2017 (štvrtok) Klement
Liturgické čítania:
Ap. zač. 289 (1 Tim 6, 17 – 21); Lk zač. 92 (18, 31 – 34) (rad.)
Ap. zač. 334 (Hebr 13, 7 – 16); Mt zač. 103 (24, 42 – 47) (sv.)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1041448 (36 %)
môže byť
941744 (32 %)
nepáči
947501 (32 %)
Hlasy: 2930693
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX