Menu
Citát
Modlíme sa spoločne Otče náš. Aká to dôstojnosť. Tak sa modlí. vladár a žobrák, takto hovorí sluha a jeho pán. Všetci sa spoločne modlia Otče náš, ktorý si na nebesiach. Tým uznávajú, že sú bratmi, keď majú jedného a spoločného Otca. Preto nech sa nikto nepohoršuje nad tým, že je mu bratom jeho sluha či niekto chudobnejší, veď sám Kristus chcel ich mať za bratov.
sv. Augustín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Národný pochod za život
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.07.2017 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1863) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Babjak ďakoval vladykovi Lachovi, otvoril výstavu a menoval nového protosynkela

Vladyka Babjak ďakoval vladykovi Lachovi, otvoril výstavu a menoval nového protosynkela

Na sviatok blaženého hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM, prešovského biskupa, 17. júla, slávil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove svätú liturgiu, pri ktorej poďakoval novovymenovanému apoštolskému administrátorovi Parmskej eparchie (Ohio, USA) Milanovi Lachovi SJ za jeho štvorročnú službu pomocného biskupa a protosynkela Prešovskej archieparchie a zaželal mu Božiu pomoc v jeho novom poslaní. „Nech Ti Pán odmení tvoju štvorročnú prácu, tvoju námahu v Prešovskej archieparchii. Blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič nech Ti je normou a inšpiráciou v biskupskej službe aj na novom mieste.“ O hesle biskupa Gojdiča „Boh je láska, milujme ho!“ vladyka Ján v homílii povedal, že je geniálne a že podľa neho aj žil, keď vyžaroval lásku. Zachraňoval pred smrťou Židov, ale aj mnohých iných pred duchovnou smrťou. „Toto je aj naša úloha – vyžarovať lásku“, povedal vladyka a veriacich povzbudil, aby sa v konkrétnych situáciách, najmä v chorobách modlili k biskupovi Gojdičovi, aby sa na jeho príhovor udial zázrak, a tak bolo možné jeho svätorečenie a uctievanie v Katolíckej cirkvi na celom svete.
 
Svätú liturgiu koncelebroval nielen odchádzajúci vladyka Milan, ale aj emeritný aténsky biskup Dimitrios Salachas, emeritný pomocný biskup Ján Eugen Kočiš a asi štyridsať kňazov.
 
Touto svätou liturgiou vladyka zároveň otvoril putovnú výstavu o blaženom hieromučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM pod názvom „Boh je láska, milujme ho!“, ktorej iniciátorkou a autorkou je Anna Petrík Nagyová. Je inštalovaná priamo v lodi Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove a možno ju denne navštíviť. Na prelome júla a augusta poputuje na horu Zvir v Litmanovej a potom na ďalšie miesta. Prešovská archieparchia ňou začína bezprostrednú prípravu na slávenie 200. výročia vzniku Prešovskej eparchie, ktoré si Gréckokatolícka cirkev pripomenie na budúci rok. Po svätej liturgii si prítomní vypočuli Dramatické pásmo o hieromučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM, napísané a natočené k tejto výstave.
 
Ešte predtým, na konci liturgie, prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ znova poďakoval vladykovi Milanovi a odovzdal mu ako prejav vďačnosti a požehnania do novej služby ikonu sv. Jána Krstiteľa, pretože z Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove odchádza do Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Parme. Vladyka Milan, ktorého 24. júna 2017 vymenoval Svätý Otec František za apoštolského administrátora gréckokatolíckej eparchie Parma v USA, poďakoval prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Jánovi za štyri roky, počas ktorých mohol byť jeho najbližším spolupracovníkom, kňazom arcibiskupskej kúrie za spoluprácu a všetkým kňazom i veriacim Prešovskej archieparchie. Vyjadril radosť z toho, že mohol pôsobiť v tejto archieparchii, z ktorej pochádza a vyjadril presvedčenie, že sa nekončia jeho vzťahy z Prešovskou archieparchiou, s vladykom Jánom, s kňazmi i s veriacimi.
 
Keďže vladyka Milan bol aj protosynkelom (generálnym vikárom) Prešovskej archieparchie, vladyka Ján prečítal dekrét, ktorým za nového protosynkela Prešovskej archieparchie menoval otca Mons. Ľubomíra Petríka, docenta na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove a doterajšieho hovorcu Prešovskej archieparchie.
 
Vladyka Milan Lach SJ hneď v utorok ráno odcestoval do USA, kde ho v piatok 21. júla 2017 o 2:00 p.m. (20:00 nášho času) v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Parme pri archijerejskej svätej liturgii slávnostne privítajú na novom mieste v jeho novej službe.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. september 2019 (piatok) Ľuboslav, Ľuboslava
Svätý dňa: Svätý veľkomučeník Eustatios a spoločníci. Svätí mučeníci a vyznávači, veľký knieža Michal a jeho bojar Teodor, černigovskí divotvorcovia.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 234. (Ef 6, 18 – 24) Lk zač. 14. (4, 22 – 30)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1313779 (35 %)
môže byť
1195882 (32 %)
nepáči
1205435 (32 %)
Hlasy: 3715096
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX