Menu
Citát
Skutočný ateizmus je predposledným stupňom k skutočnej viere. Ľahostajný človek nemá žiadnu vieru, má iba hrozný strach.
F. M. Dostojevskij
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.08.2017 | Kristína Maňková | Čítanosť(465) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na archieparchiálnom odpuste v Šašovej posvätili obraz Božieho milosrdenstva

Na archieparchiálnom odpuste v Šašovej posvätili obraz Božieho milosrdenstva

V dňoch 12. a 13. augusta sa v Šašovej konala archieparchiálna odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Začala v sobotu privítaním pútnikov a mládeže, ktorá putovala peši z Bardejova. Privítal ich domáci duchovný otec Radoslav Tóth. Pokračovala svätením vody v Kaplnke nad prameňom. Potom sa pútnici pomodlili Moleben k Presvätej Bohorodičke pred milostivou ikonou a ďalej program pokračoval veľkou večierňou s lítiou. Po prvýkrát sa tu predstavil mládežnícky saleziánsky zbor Vinimini z Bardejova, ktorý svojimi piesňami dotváral duchovnú atmosféru. O 19:30 začala svätá liturgia, ktorej hlavným slúžiteľom bol o. Michal Onderko ml., bardejovský protopresbyter. Priblížil pútnikom význam kríža v našich životoch, že je pre nás istým požehnaním a nevyhnutný pre našu spásu. Po svätej liturgii udelil o. Maroš Sejka svoje novokňazské požehnanie. Nasledovala modlitba panychídy za všetkých zosnulých pútnikov. V ďalšej časti programu o. Martin Dudok v katechéze „Fatima a my“ objasnil aktuálnosť fatimského posolstva ako veľký prejav Božej lásky k ľuďom. Sobotňajší deň zavŕšila Korunka k Božiemu milosrdenstvu a požehnanie s Najsvätejšou Eucharistiou.
 
V nedeľu sa program začal svätou liturgiou a mariánskymi modlitbami, po ktorých svojimi piesňami pani Monika Kandráčová prispela k ucteniu si šašovskej ikony. Slávnostnú svätú liturgiu o 10:00 celebroval o. Ľubomír Petrík, generálny vikár (protosynkel) Prešovskej archieparchie, ktorého privítal starosta obce Jozef Vargovčik a domáci duchovný otec. Na začiatku o. Petrík posvätil obraz Božieho milosrdenstva, ktorý bude umiestnený v chráme.
 
V homílii poukázal na vieru v Boha, ako najdôležitejšiu skutočnosť pre každého kresťana. Aby sme neustále prosili o dar živej viery, ktorou, ak bude čo i len ako horčičné zrnko, dokážeme hory prenášať. Ide o prenesenie hory Premenenia, prenesenie Kristovho svetla do každodenných situácií života, aj tých najtmavších. Vysvetlil akoby netrpezlivé slová Ježiša: „Neveriace a skazené pokolenie, dokiaľ budem s vami? Dokedy vás mám ešte trpieť?“, ktorým možno správne porozumieť v kontexte Paschy a Premenenia. Ježiš túži po naplnení svojho poslania: Dokedy mám ešte čakať, kým príde hodina, pre ktorú som prišiel, keď dobrovoľne vystúpim na kríž a dokonám dielo spásy človeka, aby som ho vytrhol z tohto neveriaceho a skazeného pokolenia? Vieru kazateľ prirovnal k výjavu na ikone Presvätej Bohorodičky v Šašovej, kde sa Ježiš túli k svojej matke, ba ona si ho vinie k sebe a objíma ho. To je obraz toho ako nás objíma sám Boh, ktorý je s nami trpezlivý a milosrdný. Pozval pútnikov prosiť o dar viery v Božiu lásku, o dar viery ako vzťahu.
 
V závere o. Tóth poďakoval o. Petríkovi za to, že k nám zavítal a taktiež aj všetkým pútnikom, ktorí sa tu zhromaždili, aby si uctili milostivý obraz Presvätej Bohorodičky.

Dnes
19. november 2017 (nedeľa) Alžbeta
Liturgické čítania:
Ap. zač. 229 (Ef 5, 8b – 19); Lk zač. 66 (12, 16 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1040040 (36 %)
môže byť
940404 (32 %)
nepáči
946162 (32 %)
Hlasy: 2926606
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX