Menu
Citát
Lepšie je byť hlúpym ako pyšným, lebo hlúpy prejavuje iba svoju nerozumnosť ako nedostatok rozumu, pyšný však - čo je horšie - prejavuje nerozumnosť spolu so šialenstvom. Hlúpy je zlo pre seba samého, ale pyšný je aj pre iných utrpením. Pýcha sa rodí z nerozumnosti.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.08.2017 | Kristína Maňková | Čítanosť(567) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na archieparchiálnom odpuste v Šašovej posvätili obraz Božieho milosrdenstva

Na archieparchiálnom odpuste v Šašovej posvätili obraz Božieho milosrdenstva

V dňoch 12. a 13. augusta sa v Šašovej konala archieparchiálna odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Začala v sobotu privítaním pútnikov a mládeže, ktorá putovala peši z Bardejova. Privítal ich domáci duchovný otec Radoslav Tóth. Pokračovala svätením vody v Kaplnke nad prameňom. Potom sa pútnici pomodlili Moleben k Presvätej Bohorodičke pred milostivou ikonou a ďalej program pokračoval veľkou večierňou s lítiou. Po prvýkrát sa tu predstavil mládežnícky saleziánsky zbor Vinimini z Bardejova, ktorý svojimi piesňami dotváral duchovnú atmosféru. O 19:30 začala svätá liturgia, ktorej hlavným slúžiteľom bol o. Michal Onderko ml., bardejovský protopresbyter. Priblížil pútnikom význam kríža v našich životoch, že je pre nás istým požehnaním a nevyhnutný pre našu spásu. Po svätej liturgii udelil o. Maroš Sejka svoje novokňazské požehnanie. Nasledovala modlitba panychídy za všetkých zosnulých pútnikov. V ďalšej časti programu o. Martin Dudok v katechéze „Fatima a my“ objasnil aktuálnosť fatimského posolstva ako veľký prejav Božej lásky k ľuďom. Sobotňajší deň zavŕšila Korunka k Božiemu milosrdenstvu a požehnanie s Najsvätejšou Eucharistiou.
 
V nedeľu sa program začal svätou liturgiou a mariánskymi modlitbami, po ktorých svojimi piesňami pani Monika Kandráčová prispela k ucteniu si šašovskej ikony. Slávnostnú svätú liturgiu o 10:00 celebroval o. Ľubomír Petrík, generálny vikár (protosynkel) Prešovskej archieparchie, ktorého privítal starosta obce Jozef Vargovčik a domáci duchovný otec. Na začiatku o. Petrík posvätil obraz Božieho milosrdenstva, ktorý bude umiestnený v chráme.
 
V homílii poukázal na vieru v Boha, ako najdôležitejšiu skutočnosť pre každého kresťana. Aby sme neustále prosili o dar živej viery, ktorou, ak bude čo i len ako horčičné zrnko, dokážeme hory prenášať. Ide o prenesenie hory Premenenia, prenesenie Kristovho svetla do každodenných situácií života, aj tých najtmavších. Vysvetlil akoby netrpezlivé slová Ježiša: „Neveriace a skazené pokolenie, dokiaľ budem s vami? Dokedy vás mám ešte trpieť?“, ktorým možno správne porozumieť v kontexte Paschy a Premenenia. Ježiš túži po naplnení svojho poslania: Dokedy mám ešte čakať, kým príde hodina, pre ktorú som prišiel, keď dobrovoľne vystúpim na kríž a dokonám dielo spásy človeka, aby som ho vytrhol z tohto neveriaceho a skazeného pokolenia? Vieru kazateľ prirovnal k výjavu na ikone Presvätej Bohorodičky v Šašovej, kde sa Ježiš túli k svojej matke, ba ona si ho vinie k sebe a objíma ho. To je obraz toho ako nás objíma sám Boh, ktorý je s nami trpezlivý a milosrdný. Pozval pútnikov prosiť o dar viery v Božiu lásku, o dar viery ako vzťahu.
 
V závere o. Tóth poďakoval o. Petríkovi za to, že k nám zavítal a taktiež aj všetkým pútnikom, ktorí sa tu zhromaždili, aby si uctili milostivý obraz Presvätej Bohorodičky.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. január 2018 (nedeľa) Vincent
Liturgické čítania:
Ap. zač. 296 (2 Tim 3, 10 – 15); Lk zač. 89 (18, 10 – 14)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1060001 (36 %)
môže byť
959239 (32 %)
nepáči
965393 (32 %)
Hlasy: 2984633
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX