Menu
Citát
Ako môžu niektorí kresťania hovoriť, že telo nie je schopné mať večný život, keď je živené telom a krvou Pána Ježiša... ako obilné zrnko, ktoré padlo do zeme, keď sa rozložilo, zase vyrazí, tak i naše telá, keď boli živené Eucharistiou, a potom sa uložia do zeme, až príde ich čas, zasa vstanú, pretože Božie slovo im dá vzkriesenie...
Ireneus
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.08.2017 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1565) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine pútnici slávili archieparchiálnu odpustovú slávnosť

V Ľutine pútnici slávili archieparchiálnu odpustovú slávnosť

V nedeľu 20. augusta vyvrcholila v Ľutine najväčšia archieparchiálna odpustová slávnosť Prešovskej archieparchie k sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Začala už v piatok 18. augusta Púťou mladých. Na večernej archijerejskej svätej liturgii prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ položil mládeži otázku: „O čom snívate? O láske. Všetci snívame o Božej láske. Máme pred sebou večný cieľ. Ľudia sa tak trápia, aby získali čím viac a zrazu v jednom okamihu to všetko prestáva mať hodnotu. Veď čo osoží človeku, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?!“ Potom interaktívne komunikoval s mladými, na ktorých mu veľmi záleží. Púť mladých bola zakončená v sobotu napoludnie.
 
V sobotu 19. augusta popoludní Korunkou Božieho milosrdenstva v Bazlike minor a svätením vody pri prameni na ľutinskej hore začala samotná archieparchiálna odpustová slávnosť, ktorej bohatý duchovný program prebiehal paralelne v bazilike a na ľutinskej hore. V bazilike to bola predovšetkým večerná archijerejská svätá liturgia, ktorej predsedal vladyka Ján Babjak a koncelebrovali vladyka Virgil Bercea, oradejský eparchiálny biskup, a vladyka John Kudrick, emeritný parmský eparchiálny biskup. Vladyka Virgil, ktorý prišiel do Ľutiny s takmer päťdesiatimi pútnikmi z Rumunska, v homílii ponúkol pohľad na sedem bolestí Presvätej Bohorodičky, ktoré sa zmenili na radosť, lebo Kristus vstal z mŕtvych. V tomto kontexte spomenul aj biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča a sedem gréckokatolíckych rumunských biskupov mučeníkov a v tomto duchu povedal: „Vy ste deti mučeníkov, deti nádeje.“
 
V čase malého vchodu prešovský arcibiskup metropolita Ján posvätil a udelil novému protosynkelovi Prešovskej archieparchie stavrofornému protojerejovi Ľubomírovi Petríkovi za spevu Axios zlatý kríž s ozdobami, nábederník a mitru. Túto svätú liturgiu, na ktorú prišlo veľké množstvo pútnikov, ktorí zaplnili nielen baziliku, ale aj okolité priestranstvo, už tradične v priamom prenose vysielalo Rádio Lumen.
 
V noci bolo v bazilike nočné bdenie a potom vystavená Najsvätejšia Eucharistia. V drevenom Chráme Svätej rodiny na skale nad areálom baziliky bol Akatist požehnania rodín, tiež Cesta svetla od baziliky na ľutinskú horu, kde prebiehal evanjelizačný program s gospelovou skupinou Lamačské chvály. Nechýbali katechézy, rôzne spoločné modlitby, pobožnosti a liturgické slávenia.
 
V nedeľu sa pútnici napriek dažďu vo veľkom množstve zhromaždili na slávnostnej archijerejskej svätej liturgii na ľutinskej hore, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup metropolita Ján, s ktorým koncelebrovalo sedem ďalších biskupov – košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR, bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, eparchiálny biskup z Oradey Virgil Bercea, apoštolský administrátor Parmskej eparchie Milan Lach SJ, pomocný biskup Mukačevskej eparchie Nil Luščak, emeritný eparchiálny biskup Parmskej eparchie John Kudrick, ktorý bol slávnostným kazateľom, a emeritný biskup Pražského apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš a niekoľko desiatok kňazov.
 
V homílii vladyka John Kudrick poďakoval vladykovi Jánovi za pozvanie zdieľať Božie slovo tu v domovine, odkiaľ pochádza jeho rodina. „Ako sa len zmenil svet, odkedy odtiaľto môj starý otec pred sto rokmi odišiel! Svet sa zmenil, ale stále potrebuje Boha a Boh sa rozhodol «potrebovať» nás, Cirkev, aby sme sa stali jeho spolupracovníkmi pri zdieľaní radostnej zvesti o spáse, ktorú sme dosiahli v živote, smrti a zmŕtvychvstaní Ježiša Krista.“ Pútnikom ďalej povedal, že „americká kultúra dala občanom všetko, pre čo sa oplatí žiť, ale nedala im nič, za čo sa oplatí umrieť. A jej úspech môžeme zhrnúť slovami: získala kontinent, ale stratila vlastnú dušu.“ V homílii zazneli ďalšie hlboké myšlienky: „To, čo sa nám javí ako zdanlivá slabosť odpustenia, je v skutočnosti podiel na Božej sile.“ O Presvätej Bohorodičke povedal: „Mária drží nad nami svoj závoj, symbol ochrany svojho Syna. Prečo nám tento závoj neprekáža a nedlávi nás na našej životnej ceste? Lebo Máriin závoj nás prikrýva láskavo. Jemnosť sa často považuje za slabosť, ale jemnosť je sila, ktorá je pod kontrolou. Túto jemnú silu nachádzame aj u Bohorodičky. Uisťujeme sa ňou a sme vedení k tomu, aby sme tak našli silu v našej slabosti.“ V priamom televíznom prenose túto svätú liturgiu vysielala RTVS.
 
Mnohí pútnici prijali sviatosť zmierenia a pokánia. Veriaci poslali z púte telegram Svätému Otcovi Františkovi, v ktorom ho prosia o apoštolské požehnanie pre Jubilejný rok Prešovskej archieparchie 2018, v ktorom budú gréckokatolíci sláviť 200. výročie vzniku Prešovskej eparchie, 10. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris a niekoľko ďalších výročí.
 
Odpustovú slávnosť svojimi priamymi prenosmi so živými vstupmi vysielala nová gréckokatolícka televízia Logos (www.logos.tv), ktorá svoje vysielanie začala priamymi prenosmi už z archieparchiálnej odpustovej slávnosti na hore Zvir v Litmanovej 5. a 6. augusta a z eparchiálnej odpustovej slávnosti v Klokočove 12. a 13. augusta.
 
Fotogaléria z púte mladých tu.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. január 2020 (pondelok) Dalibor
Liturgické čítania:
Ap. zač. 335. (Hebr 13, 17 – 21) Lk zač. 24. (6, 17 – 23) (prepodobnému)
Ap. zač. 53. (Jak 2, 14 – 26); Mk 48. (10, 46 – 52) (z 32. týždňa)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358418 (35 %)
môže byť
1238885 (32 %)
nepáči
1250393 (32 %)
Hlasy: 3847696
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX