Menu
Citát
Dobre vie žiť ten, kto sa vie dobre modliť. Modlitba je kľúč do neba: modlitba sa vznáša hore a Božie milosrdenstvo zostupuje k nám dole. Ako telo žije potravou, tak vnútorný človek žije modlitbami a rozhovorom s Bohom.
sv. Augustín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.09.2017 | Sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(761) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Projekt Spolu v Európe

Projekt Spolu v Európe

Projekt Spolu v Európe sa realizoval v rámci Komisie pre misie pre mladých z Ukrajiny: Mariupoľa, Záporožia, Mukačevskej eparchie, z rodín utečencov či účastníkov vojny. Spolupracovali sme s organizáciami Karitas Záporožie, Koordinacijnyj centr patriotyčnich sil Novyj Mariupol, s farnosťou Verchoviny Bystra Mukačevskej eparchie. Tento projekt sa realizoval v dvoch častiach: stretnutí, poznávanie nášho regiónu a pobyt na Letnom stretnutí mládeže v Juskovej Voli.
 
Na Slovensko najdlhšie cestovala skupina z Mariupoľa, ktorá musela do Užhorodu zdolať 1600 km. Po dlhej ceste z východu Ukrajiny ich spolu so skupinou zo Záporožia prijali vo františkánskom kláštore v Užhorode, kde sa občerstvili a po krátkom oddychu absolvovali obhliadku mesta Užhorod.
 
V stredu 16. 08. 2017 do Prešova pricestovalo 18 mladých a 4 vedúci. Vo štvrtok začali návštevou prírodného kúpaliska. Poobede ich prijal viceprimátor Ing. Štefan Kužma, ktorý im porozprával o možnostiach štúdia v Prešove. V ďalšom programe sa mladí zoznámili so životom baziliánok v monastieri. Po návšteve kaplnky sme obhliadku zakončili pri sladkom stole. Samozrejme sme nemohli obísť ani Slovensko-ukrajinské centrum, ktoré je zároveň aj informačné. Po večeri sa mladí stretli na zmrzline s viceprimátorom Ing. Štefanom Kužmom.
 
Neobyčajným zážitkom detí stepi bol výlet do Vysokých Tatier, na ktorom sa zúčastnilo aj 23 sympatizantov z Prešovskej archieparchie. Výlet sme zakončili na stretnutí mládeže v Ľutine.
 
Zaujímavý program, v sobotu 19. 08. 2017 v Košiciach, zorganizoval Zdeno Knišš a Levko Dohovič s rodinami. Svätú liturgiu pre mladých slúžil v Katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky vladyka Milan Chautur CSsR a kňazi z farnosti v Košiciach. Po občerstvení v pastoračnom centre bola so sprievodcom vykonaná obhliadka mesta a Dómu sv. Alžbety. Po spoločnom obede v pizzerii, nasledovala návšteva Národného divadla za účasti jeho dirigenta Igora Dohoviča, ktorý mladých oboznámil s ukrajinskými umelcami a históriou divadla. V sídle Zväzu Rusínov-Ukrajincov nás manželia Dohovičovci oboznámili s dvadsať ročnou tradíciou organizovania skautských táborov. Po družnom rozhovore sme sa s rodinou Dohovičovcov rozlúčili. Pred odchodom do Prešova bol čas na voľný program a nákup suvenírov.
 
Nedeľu dopoludnia si mladí prezreli historické pamiatky Prešova a poobede vycestovali do Juskovej Vole. Hustý dážď nám zmaril plánovaný výstup na Kapušanský hrad, ale cestou sme navštívili výbornú zmrzlináreň v Hanušovciach.
 
Na tomto programe sa zúčastnil aj otec Jaroslav Popovec, sestra Metodia Lattová, sestra Katarína Kozáková, bohoslovci Jožko Košč, Martin Dlužanin, animátorka Katka Klimková, Katka Gačová, animátor Juraj Kasarda, rodina Vaníková a mnohí iní, ktorí nám pomáhali ako modlitbami tak aj materiálne koláčikmi.
 
Letné stretnutie mládeže v Juskovej Voli nás privítalo v znamení tradícií. Hlavní animátori, René Fečko a Marianna Babuničová, pozývali účastníkov ku koreňom, pretože tak robila aj Mária: „Váž si svoje korene, počuj Božie volanie, vnímaj Božie konanie a pusť sa do budovania nových čias“. Tu si „deti stepi“ prišli tiež na svoje. Pod vedením animátorov: Juraja Kasardu, Tomáša Piru a Anny Márie Gnipovej si užívali hory, lesy a pochutnávali na lesných plodoch v špeciálne pripravovaných programoch. Svoje talenty mali hostia možnosť predstaviť vo večerných programoch. Na tábore nesmela chýbať ani spoločná fotografia s naším otcom arcibiskupom Mons. Jánom Babjakom. Ako stále, ani teraz nezaostávalo riaditeľstvo na čele s otcom Erichom Eštvanom a ekonomické oddelenie, ktoré nám s otcovskou starostlivosťou a materinskou láskou vychádzalo v ústrety. Posledný deň ešte stihli prechádzku k zelenému moru a večer piknik. Posilnení na duchu, s množstvom zážitkov a nových priateľov sa zo Slovenskom mladí z Ukrajiny rozlúčili v sobotu 26. 08. 2017.
 
Veríme, že naša snaha budovať Európu a v nej Božie kráľovstvo prinesie ovocie a bude malým svetielkom, ktoré ukáže smer do svetlej budúcnosti mladým, ktorí reálne prežívajú vojnový konflikt na Východe Ukrajiny.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
09. júl 2020 (štvrtok) Lujza
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Pankrác, tauromenský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 129. (l Kor 3, 18-23); Mt zač. 54. (13, 36b - 43)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1380055 (35 %)
môže byť
1258513 (32 %)
nepáči
1274940 (33 %)
Hlasy: 3913508
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX