Menu
Citát
Neodbočujte z cesty uprostred hmly, počúvajte radšej hlas pastiera. Vystúpte na pahorky Svätého písma, tam nájdete potešenie pre svoje srdce; nenájdete tam nič, čo by vám uškodilo alebo vás otrávilo; pastviny sú tam totiž bohaté...
sv. Augustín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

25.09.2017 | Sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(1270) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Krása zasvätenia – slávnostné sľuby alebo obrad Veľkého anjelského obrazu

Krása zasvätenia – slávnostné sľuby alebo obrad Veľkého anjelského obrazu

Krásu zasvätenia zažili účastníci obradu Veľkého anjelského obrazu v Bazlike minor v Ľutine na Slávnostných večných sľuboch sestry Terézie Lenky Bednárikovej na sviatok Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom 14. septembra. Svätú liturgiu slávil prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ, koncebroval o. Metod Bilančík OSBM a ďalší kňazi. Na obrade sa v hojnom počte zúčastnili spolusestry, rodina a pozvaní hostia.
 
Obrad slávnostných sľubov sa vykonáva počas svätej liturgie. Po tropároch si predstavený, v tom prípade otec arcibiskup Ján, sadol pred ikonu Bohorodičky. Sestra Terézia v sprievode sestier za spevu tropára Požehnaný si Kriste Bože náš prichádzala od predsiene pred ikonostas, ako márnotratný syn k Otcovi, čo vyjadril ďalší tropár. Po troch veľkých poklonách urobila prostráciu v znamení kríža. Po dospievaní tropárov predstúpila pred otca arcibiskupa, ktorý jej kládol otázky: či naozaj túži žiť mníšskym životom, či to robí s plným vedomím, zo slobodnej vôle, bez nátlaku. Či vytrvá v spoločnom mníšskom živote do posledného dychu, či zachová panenstvo, čistotu myšlienok, či bude žiť v poslušnosti a chudobe do smrti a či je odhodlaná v nádeji na Božiu silu vytrvať až do smrti. „Áno s pomocou Božou, čestný otče“, bola opakovane jej pokorná odpoveď.
 
Po bloku otázok nasledovali poučenia o vážnosti jej rozhodnutia a situácie, že stojí pred samým Spasiteľom, jeho Matkou, svätými anjelmi a všetkými svätými. Potom otec arcibiskup Ján predstavil sestre Terezke dokonalý spôsob života ako je očisťovanie ducha, získavanie pokory, v modlitbe, v bdeniach, zabúdaní na minulý život, rodinu, tento svet s jeho príjemnosťami. Povzbudil ju, aby sa neodvracala od chudoby, ľudskej zloby, pohŕdania a všetkého ťažkého a bolestivého, nezastavujúc sa v nasledovaní Krista, ako mučeníci a prepodobní. Predovšetkým treba pamätať na spasiteľné utrpenie Krista a pre Neho znášať všetky biedy a tieseň v mníšskom živote. A ešte jedna otázka, či s nádejou na Božiu pomoc sľubuje vytrvať do konca svojho života. Po kladnej odpovedi nasledovala modlitba uistenia o milosrdenstve, vernosti a ochrane Božej, tiež pomoci na ceste zasvätenia a odmene vo večnosti.
 
Počas predposlednej modlitby ako štít držal otec arcibiskup Ján knihu nad hlavou sestry, ktorá podľa svätých prikázaní a bez váhania prišla k Pánovi, aby ju naučil svojej pravde a ochránil ju mocou svojho Svätého Ducha. Aby sa nedala ovplyvniť nástrahami zlého ducha. Nech na príhovor Prečistej Vládkyne našej Bohorodičky a všetkých svätých žije tak, aby bolo požehnané a oslávené presväté a veľkolepé meno Otca i Syna i Svätého Ducha. V poslednej modlitbe otec arcibiskup Ján prosil Boha o prijatie služobníčky, ktorá zanechala svetské vášne a priniesla samu seba ako živú a milú obetu, aby ju zbavil telesných vášní a nerozumných túžob. Nech ju zachová Pán vo svätosti, daruje jej spôsobilosť dodržiavať prikázania, aby ju mohol vo vhodnom čase pripočítať k vyvoleným.
 
Nastála najvážnejšia chvíľa obradu, prísahu prednáša sestra Terézia v prítomnosti Eucharistického Krista. Na predložený Evanjeliár kladie ruku a hovorí slová sľubu. Otec arcibiskup Ján sa slovami textu obradu poďakoval Bohu za tento moment a za to, že Boh chce, aby všetci ľudia boli spasení. Po slovách prísahy odovzdal otec arcibiskup Ján sestre prsteň ako znamenie zasnúbenia; krížik ako znak Pánovho kríža a utrpenia; čotky – duchovný meč a zažatú sviecu, aby bola cnostným životom svetlom pre svet. Pri podávaní Pravidiel Sestier radu sv. Bazila Veľkého otec arcibiskup Ján hovorí: zachovávaj tieto prikázania nášho svätého otca Bazila Veľkého až do svojho posledného dychu.
 
V záverečnej časti obradu začali zvoniť všetky zvony a setra Terézia urobila prostráciu, ale teraz prikrytá čiernou prikrývkou s bielym krížom. Otec arcibiskup Ján ju pokropil svätenou vodou a sestry spievali pohrebné spevy na znak toho, že zomrela svetu a už teraz začína žiť anjelský obraz, to znamená akoby bez tela, ako žijú anjeli v nebi.
 
Svätá liturgia pokračovala čítaním a homíliou otca arcibiskupa, ktorý vyzdvihol túto udalosť s poľutovaním, že o takej dôležitej udalosti masmédiá nepíšu. Pri gratulácii odovzdal sestre Terezke obrazovú knihu Krížov so slovami, aby z Kristovho kríža čerpala v každodennom živote. Modlime sa, aby sestra Terézia svoj život prežila sväto a dosiahla veniec slávy, ktorý je pripravený tým, čo milujú Boha.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
27. september 2020 (nedeľa) Cyprián
Svätý dňa: Svätý mučeník Kallistrat a jeho spoločníci. Náš prepodobný otec Níl, zakladateľ a igumen grottaferratského monastiera.
Liturgické čítania:
Utiereň: Lk zač. 114. (24, 36 – 53)
Liturgia: Ap. zač. 188. (2 Kor, 9, 6 – 11); Lk zač. 17. (5, 1 – 11)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387896 (35 %)
môže byť
1265879 (32 %)
nepáči
1281869 (33 %)
Hlasy: 3935644
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX