Menu
Citát
Keď sa koná svätá obeta, sanktuárium je preplnené nespočítateľnými anjelmi, ktorí zbožňujú božskú obetu, konanú na oltári.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

25.09.2017 | Sr. Štefánia Blichová OSBM | Čítanosť(1092) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Krása zasvätenia – slávnostné sľuby alebo obrad Veľkého anjelského obrazu

Krása zasvätenia – slávnostné sľuby alebo obrad Veľkého anjelského obrazu

Krásu zasvätenia zažili účastníci obradu Veľkého anjelského obrazu v Bazlike minor v Ľutine na Slávnostných večných sľuboch sestry Terézie Lenky Bednárikovej na sviatok Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom 14. septembra. Svätú liturgiu slávil prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ, koncebroval o. Metod Bilančík OSBM a ďalší kňazi. Na obrade sa v hojnom počte zúčastnili spolusestry, rodina a pozvaní hostia.
 
Obrad slávnostných sľubov sa vykonáva počas svätej liturgie. Po tropároch si predstavený, v tom prípade otec arcibiskup Ján, sadol pred ikonu Bohorodičky. Sestra Terézia v sprievode sestier za spevu tropára Požehnaný si Kriste Bože náš prichádzala od predsiene pred ikonostas, ako márnotratný syn k Otcovi, čo vyjadril ďalší tropár. Po troch veľkých poklonách urobila prostráciu v znamení kríža. Po dospievaní tropárov predstúpila pred otca arcibiskupa, ktorý jej kládol otázky: či naozaj túži žiť mníšskym životom, či to robí s plným vedomím, zo slobodnej vôle, bez nátlaku. Či vytrvá v spoločnom mníšskom živote do posledného dychu, či zachová panenstvo, čistotu myšlienok, či bude žiť v poslušnosti a chudobe do smrti a či je odhodlaná v nádeji na Božiu silu vytrvať až do smrti. „Áno s pomocou Božou, čestný otče“, bola opakovane jej pokorná odpoveď.
 
Po bloku otázok nasledovali poučenia o vážnosti jej rozhodnutia a situácie, že stojí pred samým Spasiteľom, jeho Matkou, svätými anjelmi a všetkými svätými. Potom otec arcibiskup Ján predstavil sestre Terezke dokonalý spôsob života ako je očisťovanie ducha, získavanie pokory, v modlitbe, v bdeniach, zabúdaní na minulý život, rodinu, tento svet s jeho príjemnosťami. Povzbudil ju, aby sa neodvracala od chudoby, ľudskej zloby, pohŕdania a všetkého ťažkého a bolestivého, nezastavujúc sa v nasledovaní Krista, ako mučeníci a prepodobní. Predovšetkým treba pamätať na spasiteľné utrpenie Krista a pre Neho znášať všetky biedy a tieseň v mníšskom živote. A ešte jedna otázka, či s nádejou na Božiu pomoc sľubuje vytrvať do konca svojho života. Po kladnej odpovedi nasledovala modlitba uistenia o milosrdenstve, vernosti a ochrane Božej, tiež pomoci na ceste zasvätenia a odmene vo večnosti.
 
Počas predposlednej modlitby ako štít držal otec arcibiskup Ján knihu nad hlavou sestry, ktorá podľa svätých prikázaní a bez váhania prišla k Pánovi, aby ju naučil svojej pravde a ochránil ju mocou svojho Svätého Ducha. Aby sa nedala ovplyvniť nástrahami zlého ducha. Nech na príhovor Prečistej Vládkyne našej Bohorodičky a všetkých svätých žije tak, aby bolo požehnané a oslávené presväté a veľkolepé meno Otca i Syna i Svätého Ducha. V poslednej modlitbe otec arcibiskup Ján prosil Boha o prijatie služobníčky, ktorá zanechala svetské vášne a priniesla samu seba ako živú a milú obetu, aby ju zbavil telesných vášní a nerozumných túžob. Nech ju zachová Pán vo svätosti, daruje jej spôsobilosť dodržiavať prikázania, aby ju mohol vo vhodnom čase pripočítať k vyvoleným.
 
Nastála najvážnejšia chvíľa obradu, prísahu prednáša sestra Terézia v prítomnosti Eucharistického Krista. Na predložený Evanjeliár kladie ruku a hovorí slová sľubu. Otec arcibiskup Ján sa slovami textu obradu poďakoval Bohu za tento moment a za to, že Boh chce, aby všetci ľudia boli spasení. Po slovách prísahy odovzdal otec arcibiskup Ján sestre prsteň ako znamenie zasnúbenia; krížik ako znak Pánovho kríža a utrpenia; čotky – duchovný meč a zažatú sviecu, aby bola cnostným životom svetlom pre svet. Pri podávaní Pravidiel Sestier radu sv. Bazila Veľkého otec arcibiskup Ján hovorí: zachovávaj tieto prikázania nášho svätého otca Bazila Veľkého až do svojho posledného dychu.
 
V záverečnej časti obradu začali zvoniť všetky zvony a setra Terézia urobila prostráciu, ale teraz prikrytá čiernou prikrývkou s bielym krížom. Otec arcibiskup Ján ju pokropil svätenou vodou a sestry spievali pohrebné spevy na znak toho, že zomrela svetu a už teraz začína žiť anjelský obraz, to znamená akoby bez tela, ako žijú anjeli v nebi.
 
Svätá liturgia pokračovala čítaním a homíliou otca arcibiskupa, ktorý vyzdvihol túto udalosť s poľutovaním, že o takej dôležitej udalosti masmédiá nepíšu. Pri gratulácii odovzdal sestre Terezke obrazovú knihu Krížov so slovami, aby z Kristovho kríža čerpala v každodennom živote. Modlime sa, aby sestra Terézia svoj život prežila sväto a dosiahla veniec slávy, ktorý je pripravený tým, čo milujú Boha.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
07. december 2019 (sobota) Ambróz
Liturgické čítania:
Ap. zač. 220b. (Ef 2, 11 – 13); Lk zač. 72. (13, 18 – 29)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1342752 (35 %)
môže byť
1223633 (32 %)
nepáči
1233905 (32 %)
Hlasy: 3800290
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX